Joanna, trzydziestoletnia kobieta bez wyższego wykształcenia, pisze ołówkiem w brulionie plan pracy dla nowo utworzonej kancelarii adwokackiej. Firma ta w lokalnej społeczności odnosi spektakularny sukces prawniczy, społeczny i biznesowy.

Jak potoczą się losy Joanny wierzącej w tolerancyjny świat bez agresji, w którym każdy zasługuje na szacunek bez względu na religię, pochodzenie, zawód czy orientację seksualną? Jak sukces kancelarii adwokackiej wpłynie na losy lokalnej społeczności, która oferuje pomoc uchodźcom, a islam stawia na równorzędnym miejscu z innymi religiami? Czy kultura i sztuka mogą dać prawdziwe wytchnienie w niepewnym i pełnym konfliktów świecie? Przekonać się o tym można wyruszając w podróż z bohaterami powieści Joanna do współczesnych Niemiec, słonecznej Grecji i zimowej Polski. 

Autor zaprasza czytelników do wspólnej refleksji nad istotą życia i poszukiwania elementów łączących różne religie, stawiając cały czas na pierwszym miejscu akceptację i tolerancję.

Joanna, trzydziestoletnia kobieta bez wyższego wykształcenia, pisze ołówkiem w brulionie plan pracy dla nowo utworzonej kancelarii adwokackiej. Firma ta w lokalnej społeczności odnosi spektakularny sukces prawniczy, społeczny i biznesowy. Powieść przedstawia relacje pomiędzy kobietami i mężczyznami. Opowiada o seksualności i miłości danej człowiekowi przez Boga. Autor porusza wiele aspektów życiowych, od naturalnego poczęcia do śmierci, i w pewnym sensie jeszcze po niej. Świat opisany przez autora jest wolny od alkoholu, narkotyków, nikotyny, przemocy i innych negatywnych zjawisk.

Joanna propaguje tolerancję, wolność i międzynarodowy szacunek. Treść książki jest wzbogacona wieloma różnymi rodzajami muzyki i sztuki. Nowością są cytaty z Koranu, który nie jest w Polsce powszechnie znany i publikowany w literaturze pięknej. Powieść nie ma charakteru religijnego i jest adresowana do wszystkich, którzy lubią inspirującą sztukę. Treść utworu skłania czytelnika do zastanowieniem się nad istotą życia i pozwala lepiej zrozumieć wspólne elementy różnych religii, zaakceptować różnorodność seksualną i akceptację każdego bez względu na pochodzenie czy wykonywany zawód.

Fragment książki Joanna:

Usiadła na leżaku. Wytarła ciało ręcznikiem, ale w tej temperaturze skóra i tak szybko wyschła. Położyła się na brzuchu i czytała z tolino Małego Księcia. Nad jednym zdaniem zatrzymała się dłużej:

Widzi się wyraźnie tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

Joanna odwróciła się na plecy, wystawiając się na słońce. Na głowie miała biało-niebieską chustę. Pomyślała o znaczeniu zdania z książki. Serce nazwano symbolem naszej wewnętrznej duszy. Właściwie wszystko, co ludzie robią, pochodziło lub powinno wynikać z pomysłu, z planowania. Bóg stworzył również wszechświat i ziemię zgodnie z planem.

W rzeczywistości człowieka definiuje jego dusza, a ciało jest tylko jej nosicielem. Trzeba więc zobaczyć w innych ludziach osobę, która myśli, ma uczucia i marzenia. Nie wolno obrażać innych ludzi, dlatego że wierzą w inne religie lub praktykują inną seksualność.

***

Książka dostępna w księgarni internetowej PWN

Jan Otrysko – doktor nauk medycznych, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej. Autor od wielu lat pracuje w Niemczech i tam rozpoczął działalność literacką. Publikował dotąd w języku niemieckim oraz rosyjskim.

Jego książki propagują tolerancję i godność dla wszystkich ludzi, niezależnie od zawodu, kraju pochodzenia, wyznawanej religii czy orientacji seksualnej.

Źródło: wydawnictwo Rozpisani.pl

26 Shares:
Może zainteresować Cię także