Uważamy, że maj jest najpiękniejszym miesiącem, by wyruszyć w podróż po Polsce. Jeśli świeci słońce, to delikatnie ogrzewa.  Jeśli pada deszcz, to lekka majowa mżawka. A zieleń w maju ma najpiękniejsze odcienie. Zatem – wyruszmy w podróż po Polsce! Dokąd? Podpowiedzą książki, które proponujemy poniżej. Udanej wyprawy i – udanej lektury!

Polska na weekend, czyli kompendium wiedzy o wycieczkach po naszym kraju

Na początek coś dla tych, którzy lubią mieć wszystko dokładnie zaplanowane z wyprzedzeniem. Można wyruszyć w maju, a później ruszać co tydzień! „Polska na weekend” to książka, w której znajdziecie propozycje wycieczek na 52 weekendy, czyli: 365 tras, mapy regionów i atlas drogowy. W jubileuszowym wydaniu Polski na weekend Pascal przygotował propozycje gotowych wycieczek po Polsce. Na każdą porę roku, na każdy weekend i na każdy nastrój. Polska wiosną perły architektury, zabytki sakralne, pałace i dwory, spacery, wycieczki rowerowe, Polska latem – plaże i kurorty, parki linowe i wodne, wesołe miasteczka, jeziora i jaskinie,  zamki i warownie, kwitnące ogrody, Polska jesienią – parki narodowe, zabytkowe starówki, obiekty z listy UNESCO, wycieczki górskie i schroniska, stolica sportów zimowych, czyli – Polska zimą, kopalnie, bunkry i podziemia miejskie, muzea. Autorzy przewodnika Mikołaj Gospodarek – fotograf, dziennikarz, od lat zafascynowany samochodowymi podróżami po Polsce, autor bloga Fotograf Mikołaj Gospodarek Anna Piernikarczyk – fotografka, podróżniczka poszukująca nieodkrytych perełek, autorka bloga Polskie Szlaki Magdalena Stefańczyk – kulturoznawczyni, specjalistka komunikacji społecznej, autorka przewodników po Polsce.

Od gór po morze, czyli podróże z dziećmi

Gdy raz wybierzecie się na wycieczkę w Tatry, obiecuję, że będziecie chcieli tam wrócić! – zapewnia Paweł Skawiński i wie co mówi, bo sam spędził w tych górach niemal całe swoje dorosłe życie. A wszystko zaczęło się niewinnie, od wycieczki z rodzicami, z nocowaniem w schroniskach i burzą podczas wspinaczki. To dopiero przygoda! Teraz czas na was! Zapraszamy na wyprawę w najsłynniejsze polskie góry, do ostępów leśnych, jaskiń i góralskich chat. Spotkacie wilki, rysie, kozice, świstaki, a nawet niedźwiedzie. Dowiecie się, jak zachować się na szlaku. Skosztujecie góralskich specjałów. Poznacie szczyty, doliny, stawy i potoki. I nie bójcie się, bo z takim przewodnikiem jak Paweł Skawiński – leśnik, taternik, ratownik górki, instruktor narciarski – będziecie przygotowani na każdą okazję. “Tatry” to spisane przez dziennikarkę radiową i autorkę książek dla dzieci, Barbarę Gawryluk, pełne anegdot, cennych informacji, porad i przestróg, kompendium wiedzy dla małych odkrywców, na temat najsłynniejszych polskich gór, które opowieściami ubarwił wieloletni dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, a pięknymi ilustracjami ożywił Adam Pękalski.

Mamy też coś dla wilków morskich! Po wyprawie w Tatry nadszedł czas na morską przygodę. Wzdłuż polskiego wybrzeża poprowadzi was Jan Wilkanowski, mieszkaniec Mierzei Wiślanej, przewodnik turystyczny i wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF, który ostatnich kilkanaście lat swojego życia spędził, czuwając nad bezpieczeństwem fok, spiesząc na pomoc morświnom i chroniąc naturalne siedliska morskiego ptactwa. Musicie być wytrwali, żeby za nim nadążyć, bo jest także wytrawnym sportowcem! Zapraszamy nad Bałtyk – najmłodsze, najsłodsze i najpłytsze morze na świecie! Poznacie jego mieszkańców – tych dawnych i tych współczesnych. Dowiecie się o pewnej Celebrytce, która od mola w Sopocie wolała plażę w Krynicy Morskiej. Skosztujecie kaszëbskô malëne. Spotkacie mistrzynię morskiego kamuflażu. I nauczycie się rozróżniać łzy królowej Juraty od zwykłych nadmorskich kamyków.

A przy tej okazji warto zadać sobie pytanie: czy podróżowanie kończy się, gdy na świecie pojawia się mały człowiek i wywraca nasze życie do góry nogami? Niekoniecznie! Jest to dopiero początek nowej i zupełnie innej przygody! Przekonuje o tym książka „104 atrakcje dla dzieci. Polska z pomysłem”. Inne potrzeby, inne zainteresowania, inne priorytety. Nagle ważniejszy od zwiedzania muzeum staje się plac zabaw, a zamiast wyjścia do polecanej restauracji idziemy na lody. W tym wszystkim jest też wiele przestrzeni na odkrywanie nowych lub już nam znanych miejsc, ale z perspektywy dziecka. I to właśnie o tym jest ta książka: o miejscach, do których warto wybrać się podczas rodzinnych wycieczek.

Gdyby się tak wybrać do ogrodu albo na łąkę, czyli o pszczołach o motylach

Pszczoły są wyjątkowo inteligentne, potrafią rozpoznawać kwiaty i ludzkie twarze, okazywać emocje, liczyć, posługiwać się prostymi narzędziami, rozwiązywać problemy i uczyć się, obserwując innych. Ich maleńki, ale złożony system nerwowy nie ma sobie równych w królestwie zwierząt. Niezwykle rozwinięta pamięć przestrzenna sprawia, że pszczoły są także doskonałymi nawigatorami. Potrafią wrócić do swojego ula nawet z bardzo odległych łąk i pól. Pszczoły są świadome, czują i myślą, boją się i cierpią, a nawet mają wątpliwości i dylematy etyczne. Lars Chittka zaprasza nas na spacer w głąb pszczelego umysłu. Opowiada o życiu i zachowaniach pszczół, o inteligencji roju i tworzących go jednostek, o ich myślach i uczuciach oraz wyjątkowych osobowościach. Polecamy książkę „Pszczoły. Krótki lot w głąb niezwykłych umysłów”! Chittka przypomina w niej, że bez pszczół wymarłoby wiele innych gatunków, w tym także i my. Traktujmy więc te fascynujące stworzenia z szacunkiem, na jaki zasługują.

A czy wyobrażacie sobie świat bez motyli? W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat na świecie wyginęło osiemdziesiąt procent motyli. Widok modraszka, polowca szachownicy czy pazia królowej staje się już dzisiaj rzadkością. Czerwończyk żarek i paź żeglarz również znikają z naszych łąk. Zabijają je pestycydy, nawozy sztuczne i uprawy monokulturowe.  Niemiecki biolog ewolucyjny Josef H. Reichholf przestrzega przed zbliżającą się katastrofą ekologiczną, jednocześnie przybliżając fascynujący świat motyli. Podglądając je w naturze, opowiada o ich niezwykłych zwyczajach, śledzi ich cykl życiowy i tłumaczy, skąd się wzięły ich nazwy. Reichholf proponuje również konkretne rozwiązania, które mogą uchronić motyle przed wyginięciem, jak chociażby budowę w każdej gminie biotopów, czyli specjalnych siedlisk. Książka “Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach” oprowadza nas po kolorowym królestwie tych pięknych, kruchych i bezbronnych zwierząt, których wkrótce może zabraknąć.

Wielką zaletą tej książki jest spojrzenie na przyrodę oczyma doświadczonego i powściągliwego w osądach naukowca, a jednocześnie pełnego pasji przyrodnika, od najmłodszych lat zafascynowanego życiem motyli. Czytelnik znajdzie tu opisy niecodziennych strategii przetrwania. Autor dzieli się też troską o delikatne ekosystemy w obliczu nasilającej się presji ze strony gospodarki człowieka i nieprzewidywalnych zmian środowiska.

Alicja i Radek Brzezowscy, Motylarnia.pl

Wyprawy śladami przeszłości, czyli reportaże jako przewodniki

Porzucili miasto, by na piaskach zbudować lepszą przyszłość. Dla siebie i innych. Jakób Dietrich, Jan Świech, Stanisław Russek i Izaak Wölfling – czterej budowniczowie podwarszawskich willi i pensjonatów. Ich rodziny, współpracownicy, przyjaciele, potomkowie. Inwestorki i inwestorzy ze stolicy. Przedsiębiorcy budowlani, inżynierowie, architekci. Kobiety prowadzące pensjonaty. Właściciel tartaku. Nielegalni piekarze. Lokatorzy kwaterunkowi. Zostały po nich drewniane domy nanizane na nitkę linii otwockiej. Wczoraj pałace z bajek, dziś często rudery. Stawiane dla zysku, teraz generują wydatki. Od czasu do czasu któryś z nich płonie, bo działka jest cenniejsza bez niego. Nieliczni zapaleńcy próbują je ratować. Wtedy taki wskrzeszony dom zaczyna na nowo opowiadać przeszłość. Katarzyna Chudyńska-Szuchnik wsłuchuje się w opowieści zaklęte w architekturze uzdrowiskowej. Bada jej przeszłość i pyta o przyszłość. Tworzy osobisty leksykon drewnianych świdermajerów. Są w nim domy torty, domy duchy, domy ogniska, domy uśpione i domy wskrzeszone, domy skarbonki i domy bezpańskie. Opowiada o nich książka „Świderjmajerowie”.

A nowa książka Filipa Springera „Mein Gott, jak pięknie” to nie do końca jest reportaż. To na poły fabularyzowana, na poły dokumentalna opowieść, której głównym bohaterem jest pejzaż. Przemierzając rowerem tereny wschodnich prowincji Prus nazwanych później Ziemiami Odzyskanymi, autor podąża śladami ludzi, którzy – ogarnięci wizją postępu – włączyli się w rewolucję przemysłową, stopniowo przekształcając otaczający ich świat. Część tej historii rozgrywa się nad Odrą – pierwszą uregulowaną wielką rzeką w Europie; część w prakwickich lasach, w których zmagający się z własnymi demonami cesarz Wilhelm II wytępił populację jeleni. Springer przygląda się pejzażowi tak, jak patrzyli na niego dziewiętnastowieczni litografowie, budowniczy pruskiej kolei czy ojciec polskiej fotografii Jan Bułhak. W ten sposób próbuje zrozumieć, skąd w nim to trudne do zignorowania przeczucie, że kiedyś już w tym miejscu był.

Springer zabiera nas w podróż po Ziemiach Odzyskanych, nakładając na fakty historyczne fabularyzowaną narrację, abyśmy inaczej spojrzeli na teraźniejszość.

Jakub Knera, „Książki. Magazyn do czytania”

Niby jesteśmy w domu, ale czujemy się trochę skonfundowani. Springer świetnie wyzyskuje ten efekt wyobcowania i rozdwojenia”.

Maciej Robert, “Polityka”

Bardzo inspirująca, miejscami piękna książka o włóczędze po gruzach utopii.

Izabella Adamczewska, “Gazeta Wyborcza”

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

0 Shares:
Może zainteresować Cię także