Dla wszystkich, których pasjonują chemia i biologia, mamy dobrą wiadomość. Kultowe Wydawnictwo Naukowe PWN wydało właśnie dwie dotyczące powyższych dziedzin książki z serii “50 idei, które powinieneś znać”. Publikujemy fragmenty.

50 idei, które powinieneś znać. Chemia

Książka Hayley Birch 50 idei, które powinieneś znać. Chemia to światowy bestseller literatury popularnonaukowej. W 50 krótkich odcinkach ta przystępna publikacja omawia wszystko, od argumentów głównych myślicieli po najnowsze metody badawcze, używając osi czasu, aby umieścić każdą teorię w kontekście. Jak działa chip silikonowy? Jak możemy wykorzystać naturalne produkty do zwalczania chorób człowieka? Czy można stworzyć sztuczne mięśnie? Autorka wyjaśnia 50 fundamentalnych zagadnień z dziedziny chemii – atomy, cząsteczki, związki i mieszaniny, składają się na każdy gram materii na naszej planecie. Począwszy od cząsteczek, które zapoczątkowały samo życie, po nanotechnologię, chemia oferuje fascynujący wgląd w nasze pochodzenie, a także wciąż rewolucjonizuje znane nam życie. “50 idei, które powinieneś znać” to seria książek wprowadzających w fascynujący świat pytań i zagadnień, prezentująca najważniejsze teorie i idee z głównych dziedzin wiedzy, stanowiąc świetny punkt wyjścia do dalszej nauki.

Hayley Birch jest niezależną pisarką naukową i redaktorką. Pisała dla “Nature”, “New Scientist”, “The Observer”, “The Telegraph” i BBC Focus”. W ciągu ostatnich pięciu lat napisała ponad 100 artykułów dla magazynu “Royal Society of Chemistry”.

Przeczytaj fragment książki 50 idei które powinieneś znać. Chemia (kliknij tutaj).

***

50 idei, które powinieneś znać. Biologia

50 idei, które powinieneś znać. Biologia to odpowiedzi na pytana: Dlaczego gatunki ewoluują? Czy cechy można odziedziczyć bez DNA? Czy wszystkie organizmy są zbudowane z komórek? Co czyni nas ludźmi? JV Chamary wyjaśnia 50 fundamentalnych zagadnień z dziedziny biologii – od tajemnic seksu i snu, od masowego wymierania po odporność. Książka przybliża podstawowe procesy, które są niezbędne dla życia na Ziemi – jak geny kontrolują wzrost i zachowanie żywych istot, jak organizm rozwija się z pojedynczej komórki i jak siły środowiskowe tworzą naturalną różnorodność poprzez ewolucję. W publikacji znajdziemy pojęcia wyjaśnione w prosty sposób, z przejrzystymi diagramami i osiami czasu pokazującymi najważniejsze odkrycia naukowe w kontekście historycznym.

JV Chamary jest popularyzatorem nauki. Po zakończeniu studiów biologicznych na Imperial College London zdobył doktorat z ewolucji molekularnej i genetyki na Uniwersytecie w Bath. Pracował dla magazynów: “BBC Science Focus”, “Scientific American” i “Men’s Health”.

Przeczytaj fragment książki 50 idei, które powinieneś znać. Biologia (kliknij tutaj).

Źródło: WN PWN

17 Shares:
Może zainteresować Cię także