Znamy już zwycięzcę ósmej edycji plebiscytu PWN Młodzieżowe Słowo Roku 2023 – decyzją internautów został nim: rel! Zwycięskie słowo zostało wyłonione w konkursie, w którym oddano rekordową liczbę, ponad 140 tysięcy głosów. Na plebiscytowym podium znalazły się też: sigma i oporowo. Kapituła przyznała dodatkowo Nagrodę Jury dla słowa oddaje.

Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostaje rel, które zdobyło blisko 19 tysięcy głosów. Rel potwierdza to, co wcześniej zostało wypowiedziane. Dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży – jak pisze w swoim komentarzu Przewodnicząca Jury Anna Wileczek: Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable ‘możliwy do powiązania z czymś’, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży.

Drugie miejsce ze względu na liczbę oddanych głosów zdobył wyraz: sigma – popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesyNa trzecim miejscu znalazło się oporowoużywane jako synonim wyrażenia „do oporu/ w opór”.

Członkowie kapituły przyznali także Nagrodę Jury dla słowa oddaje, wyróżniającego się w plebiscycie zdominowanym przez zapożyczenia angielskie. To utworzony na gruncie polskim wyraz, który oznacza: „coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)”. Jak dodaje w swoim komentarzu Marek Łaziński: Oddaje w szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest „fajne” czy „ma dobry vibe”.

Głosowanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, internauci oddali ponad 140 tysięcy głosów. Więcej na temat słów z finałowej puli plebiscytu znajdziecie w komentarzu podsumowującym plebiscyt oraz szczegółowych komentarzach członków Jury:

Jesteśmy dumni z rekordowej frekwencji! 😊 📣📣 Po raz kolejny konkurs stał się znakomitą okazją do obserwacji trendów i dynamicznych zmian, które zachodzą w języku młodzieży. Jest nam niezmiernie miło, że stał się on inspiracją do dyskusji o komunikacji i slangu, która mamy nadzieję będzie żywa jeszcze długo po zakończeniu plebiscytu.

Jako Wydawnictwo Naukowe PWN jesteśmy organizatorem największego plebiscytu w Europie na Młodzieżowe Słowo Roku! Partnerem naszej inicjatywy jest Uniwersytet Warszawski, a Honorowym Mecenasem plebiscytu Alior Bank.

0 Shares:
Może zainteresować Cię także