Od 26 do 29 maja w Pałacu Kultury i Nauki oraz na Placu Defilad odbędą się Warszawskie Targi Książki. Wydarzenie każdego roku gromadzi setki wydawców oraz tysiące czytelników z całej Polski. Targom towarzyszyć będą dziesiątki spotkań, dyskusji i warsztatów. Podpowiadamy, na jakie wydarzenia warto zwrócić uwagę.

Każdego roku Warszawskie Targi Książki grupują setki ciekawych wydawców — zarówno polskich, jak i zagranicznych. To wielkie święto rynku wydawniczego przyciąga również tysiące fanów słowa pisanego. Imprezie towarzyszyć będą spotkania z ciekawymi autorami, inspirujące warsztaty oraz dyskusje. Świetna okazja do rozszerzenia swoich czytelniczych horyzontów!

Gościem honorowym dwunastej edycji Targów Książki w Warszawie będzie Norwegia (rok temu były nim Czechy). „Cieszę się, że Norwegia będzie Gościem Honorowym tegorocznych Targów Książki w Warszawie” – mówi Anniken Huitfeldt, Minister Spraw Zagranicznych Norwegi. „Dobra literatura może nas poruszyć, sprowokować i sprawi, że zrozumiemy jak wiele mamy ze sobą wspólnego; jest to coś czego potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek, teraz gdy staramy się wyjść z pandemii.” Literatura norweska od lat cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem — od kryminałów, nordyckiego noir aż po książki dla dzieci, bajki i baśnie.

Program tegorocznej edycji Targów Książki jest bardzo bogaty i niezwykle zróżnicowany. Zaplanowano kilkadziesiąt spotkań z autorami i autorkami książek, wydawcami, tłumaczami, krytykami literackimi. Obok panelów dedykowanego czytelnikom odbędzie się również blok spotkań poświęcony wydawcom oraz wszystkim zainteresowanym tym, jak działa rynek wydawniczy w Polsce. Podpowiadamy, na jakie wydarzenia zwrócić największą uwagę. W naszej propozycji każdy znajdzie coś dla siebie!

Jak pies z kotem? Czar par? Tłumacz i redaktor pod jednym dachem

Scena B

Pary tłumacząco-redagujące rozmawiają o tym, jak wygląda ich zawodowa codzienność. Czy i w jaki sposób wspólna praca nad jednym tekstem przekłada się (!) na życie osobiste? Czy łatwo się dogadują? Czy często się kłócą? Czy przy kolacji wytykają sobie błędy w tłumaczeniu? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć zaproszeni goście.

Uczestnicy:

Kamila i Łukasz Buchalscy (STL, angielski)

Katarzyna i Piotr Chojnaccy (STL, angielski)

Prowadzenie: Joanna Krystyna Radosz (STL, angielski, rosyjski)

Organizator: Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury

______________________________________________________

Co z tym kanonem? Spotkanie z Joanną Olech, Katarzyną Kasią i Katarzyną Ryrych

Scena główna A

Zapraszamy na debatę o współczesnej literaturze dla dzieci i młodzieży, jej roli i miejscu w rozwoju młodego czytelnika. Inspiracją do spotkania jest konkurs i nagroda Literacka Podróż Hestii – inicjatywa realizowana przez ERGO Hestię, Fundację Wisławy Szymborskiej i Fundację Artystyczna Podróż Hestii. W efekcie konkursu i wskazań kapituły powstaje wyjątkowy zbiór książek dla dzieci i młodzieży, który zawiera powieści, opowiadania i powieści graficzne. O wizji nowego kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz o celach nagrody porozmawiają uczestnicy i uczestniczki dyskusji.

W rozmowie udział wezmą członkinie kapituły nagrody Literacka Podróż Hestii: Katarzyna Kasia i Joanna Olech oraz laureatka pierwszej edycji nagrody – Katarzyna Ryrych.

Prowadzenie: Marcin Żebrowski, Rzecznik Prasowy STU ERGO HESTIA S.A.

______________________________________________________

Jak rozmawiać o tematach tabu z dziećmi? Spotkanie z Ewą Zawiszą-Wilk

Sala Kisielewskiego

Jak rozmawiać o śmierci, utracie i żałobie z dziećmi? Jak bezpiecznie poruszać tematy tabu z naszymi pociechami.

Zapraszamy na spotkanie z Ewą Zawiszą-Wilk, pedagogiem, logopedą, terapeutą dziecięcym, autorką „Plasterków na tęsknotę” (wyd. Studio Koloru).

Spotkanie będzie rozmową o tym, jak bezpiecznie poruszać z dzieckiem tematy TABU, by istniały w rozmowach i służyły bliskości rodziny. Motyw pożegnania bliskiej osoby, jej odejścia i żałoby, często budzi w dorosłych lęk, ponieważ nie dysponują narzędziami, które ułatwiałyby rozmowę z dzieckiem. Czują się bezradni wobec emocji dziecka. Autorka pokaże, jak przy wspólnym czytaniu i rozmowie, w łagodny i bezpieczny sposób dotknąć wrażliwych strun i zbudować przy tym zaufanie. Spotkanie będzie również okazją do rozmowy na temat kolejnej książki z serii TABU, której premiera planowana jest na jesień bieżącego roku.  

Prowadzenie: Justyna Suchecka.

______________________________________________________

Czego chcemy dzisiaj od Brunona Schulza?

Sala Kisielewskiego

Czego chcemy od Schulza dzisiaj – 80 lat po jego śmierci? Zachwytu? Jego wyobraźnia i język nie mają sobie równych. Inspiracji? Przyznają się do niej kolejni twórcy. Rozgłosu? Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świece polskich pisarzy. Albo przeciwnie – Schulz nie ma już nam nic do zaoferowania. Może jego hermetyczna proza nie odpowiada na wyzwania współczesności?

Uczestnicy:

Rafał Hetman – reporter, krytyk literacki

Jakub Orzeszek – sekretarz redakcji czasopisma „Schulz/Forum”

Katarzyna Warska – redaktorka, autorka książki Schulz w kanonie. Recepcja szkolna 1945–2018

Organizatorzy:

wydawnictwo słowo/obraz terytoria

Fundacja Terytoria Książki

______________________________________________________

„Języczni. Co język robi naszej głowie” Jagoda Ratajczak, Olena Apchel i Justyna Suchecka

Scena B

O tym, jak pod wpływem migracji będą zmieniać się nasze doświadczenia językowe oraz jak znajomość innych języków wpływa na nasz sposób myślenia, odczuwania i patrzenia na świat porozmawiamy z Jagodą Ratajczak, autorką książki „Języczni. Co język robi naszej głowie” oraz Oleną Apchel, pochodzącą z Donbasu reżyserką, kulturoznawczynią, wykładowczynią i kuratorką projektów artystycznych.

Prowadzenie: Justyna Suchecka, dziennikarka TVN24.pl.

Organizator: KARAKTER

______________________________________________________

Między nami. Kobiety, płeć kulturowa i biznes. Spotkanie z Cecilie Enger, autorką powieści „Biała mapa”. Prowadzenie: Karolina Drozdowska

Pawilon Norwegii nr 1/E (przed PKiN)

Po spotkaniu autorka będzie podpisywać swoje książki.

Wydarzenie w ramach programu: Norwegia – Gość Honorowy

______________________________________________________

Kryminalne motywy – spotkanie z Grzegorzem Kasdepke, autorem książki „Koronkowa robota”

Sala Sienkiewicza – Scena dziecięca

Dobry kryminał zawsze musi zacząć się od intrygi i zbrodni. Im bardziej oryginalny motyw sprawy, tym lepiej! Na naszym spotkaniu porozmawiamy o kilku motywach, tj. strupek, aniołek, drabinka lub żeberko.

Co je łączy? Oczywiście – koronkowa robota! Bądźcie z nami koniecznie, bo nie omieszkamy zapytać naszego gościa jak i dlaczego umieszcza się akcję powieści detektywistycznej w miejscowości znanej z robótek ręcznych i co do tego wszystkiego mają karatecy i koronczarki!

Spotkanie dla dzieci w wieku 7+. Obowiązują zapisy:

Festiwal w Warszawie – Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej (festiwalliteraturydzieciecej.pl)

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Literatura.

______________________________________________________

Katarzyna Bonda PREMIERA

Scena główna A

Autorka zaprezentuje kolejną część uwielbianej przez czytelników (i wyczekiwanej!) serii z Hubertem Meyerem – detektywem i pierwszym książkowym profilerem w polskiej literaturze kryminalnej.

Najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Książki Katarzyny Bondy sprzedały się w Polsce w nakładzie trzech milionów egzemplarzy. Są wydawane w 16 krajach.

______________________________________________________

Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka „Jak się starzeć bez godności” PREMIERA

Scena B

O starzeniu się bez owijania w bawełnę, z humorem i dystansem.

Długo wydawało się im, że wciąż się świetnie zapowiadają, a prawdziwe życie jeszcze jest przed nimi. Sukcesy, super szczęście, te rzeczy. Teraz okazuje się, że zanim rozwinęły skrzydła, czas je zwinąć. Jak z tym żyć? Jak się starzeć? Z godnością, czy może jednak bez?  

Odpowiedzi na tak poważne pytania, że można osiwieć, szukają w swoim antyporadniku dwie doskonałe i wielce przy tym dowcipne reporterki – Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka, twórczynie podcastu „Jak się starzeć bez godności”.

Prowadzenie: Szymon Kloska

Wydawnictwo AGORA

______________________________________________________

Kobieca perspektywa w fantastyce – Katarzyna Miszczuk, Aneta Jadowska, Gaja Grzegorzewska, Magdalena Salik

Sala Tierieszkowej – Scena fantastyki

Czy kobiety piszą inaczej niż mężczyźni? Jeżeli tak, to dlaczego? Czy istnieje coś takiego jak kobieca i męska fantastyka, czy taki podział jest zły? Pisarki fantastyki z rożnymi doświadczeniami będą zastanawiały się, jak inaczej na fantastykę patrzą kobiety i jako pisarki, i jako czytelniczki. 

Uczestniczki panelu: Marta Kisiel, Katarzyna Miszczuk, Aneta Jadowska, Gaja Grzegorzewska i Magdalena Salik.

Prowadzenie: Agnieszka Wołka

______________________________________________________

Rozmowy o Północy – spotkanie z Iloną Wiśniewską, autorką książki „Przyjaciel Północy”

Sala Sienkiewicza – Scena dziecięca

Na tym spotkaniu zabierzemy Was w podróż! W dodatku nie byle jaką! Czy zastanawialiście się, dokąd najdalej na Północ można dolecieć samolotem rejsowym? Otóż na wyspę Spitsbergen, o której nieco chcielibyśmy Wam opowiedzieć!

Naszym gościem będzie specjalistka w tej dziedzinie – podróżniczka, autorka reportaży, a teraz także niesamowitych książek dla młodzieży – Ilona Wiśniewska.
W rozmowie zachwyci Was opowieściami o zwyczajach, przyrodzie oraz tajemnicach, które skrywa w sobie ta niesamowita norweska wyspa!
Dajcie się porwać w mroźną przygodę!

Spotkanie dla dzieci w wieku 9+. Obowiązują zapisy:

Festiwal w Warszawie – Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej (festiwalliteraturydzieciecej.pl)

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Agora dla dzieci.

______________________________________________________

Spotkanie z Sylwią Chutnik dla młodych buntowniczek i nie tylko!

Sala Sienkiewicza – Scena dziecięca

Młodzi czytelnicy będą mieli okazję poznać Martynę Wojciechowską, Simonę Kossak, Aretę Szpurę, Izabelę Czartoryską i wiele innych kobiet.

Od malarek, działaczek społecznych po neurobiolożki i youtuberki – każda historia pozwala uwierzyć, że wszystko jest możliwe. Najlepszym przykładem jest nasza gościni – Sylwia Chutnik, której udaje się zachować autentyczność i podążać swoją własną drogą.
Spotkanie dla młodych indywidualistów ale także dla tych, którzy szukają inspiracji i autorytetów.

Spotkanie dla dzieci w wieku 9+. Obowiązują zapisy:

Festiwal w Warszawie – Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej (festiwalliteraturydzieciecej.pl)

Spotkanie we współpracy z Wydawnictwem Debit.

______________________________________________________

Mariusz Szczygieł „Fakty muszą zatańczyć” PREMIERA

Scena główna A

Premiera książki Mariusza Szczygła „Fakty muszą zatańczyć”.

Prowadzenie: Anna Solak

Wydawnictwo: Dowody na Istnienie

______________________________________________________

Fantastyka dziecięca – Jacek Galiński, Marta Kisiel i Roch Urbaniak

Sala Tierieszkowej – Scena fantastyki

Fantastyka to gatunek szczególnie bliski dziecięcej wyobraźni. Co może zaoferować najmłodszym czytelnikom? Jak uczyć bawiąc, wychowywać i zachwycać? Jak przekazać dzieciom miłość do książek w epoce Internetu? Czy chronić dzieci przed trudnymi tematami, czy uczyć je radzenia sobie z nimi?  ( 

Uczestnicy panelu: Jacek Galiński, Marta Kisiel i Roch Urbaniak.

Prowadzenie: Jerzy Rzymowski

______________________________________________________

Krystyna Kurczab-Redlich i Witold Szabłowski w rozmowie o Rosji

Scena główna A

Spotkanie organizowane przez Wydawnictwo WAB

______________________________________________________

Katarzyna Stoparczyk „Jak mieć w życiu frajdę”

Scena B

Mistrzyni rozmowy zaprasza do intymnego świata wyjątkowych osobowości i pyta czy to możliwe, aby dorosły człowiek nie zgubił w sobie radości dziecka. 

Katarzyna Stoparczyk (Polskie Radio) – dziennikarka, autorka książek, reżyserka spektakli teatralnych. Stworzyła kultową radiową audycję Dzieci wiedzą lepiej, współtworzyła także format telewizyjny Duże Dzieci. Uhonorowana Nagrodą Safony za odwagę pomagania dzieciom i propagowania mądrości dzieci, Odznaką Honorową Rzecznika Praw Dziecka za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, tytułem Kuźnia Mistrzów Mowy Polskiej za prowadzoną przez nią audycję Zagadkowa niedziela, tytułem Mistrz Mowy Polskiej Vox Populi.Wydawnictwo MANDO

4 Shares:
Może zainteresować Cię także