Ruth Ware podbiła serca czytelników na całym świecie – jej thrillery trafiły na czołówki list bestsellerów (włącznie z „New York Times”). W czerwcu odbyła się premiera nowej książki autorki, Śmierć Pani Westway. A nam Ruth Ware zdradziła, co czyta i jakie jest jej największe pisarskie marzenie.

Jakie to uczucie pisać książki, które czytają ludzie z najróżniejszych zakątków świata?

Ruth Ware: Zawsze o tym marzyłam, w zasadzie już jako mała dziewczynka, ale tak naprawdę nigdy nie wierzyłam, że to się może ziścić. W dalszym ciągu muszę sobie przypominać, że to się naprawdę dzieje!

Zawsze chciałaś pisać kryminały? Czy brałaś pod uwagę inne gatunki?

Ruth Ware: Prawdę powiedziawszy, zanim zaczęłam pisać thrillery, tworzyłam powieści dla nastolatków, a wcześniej przymierzałam się do wielu różnych gatunków (większość tych książek nie doczekała się wydania). Uwielbiam thrillery, odnajduję w nich dającą dużo satysfakcji mieszankę serca i rozumu, czyli bardzo osobistą historię wymieszaną ze złożoną i ciekawą zagadką.

Piszesz kryminały, ponieważ to Twój ulubiony gatunek?

Ruth Ware: Czerpię dużo przyjemności z powieści kryminalnych, ale czytam w zasadzie wszystko. Nie wiem, czy potrafiłabym wybrać ulubiony gatunek! Wydaje mi się jednak, że kryminały i thrillery najbardziej odpowiadają mojej wyobraźni. Lubię układać zagadki dla moich czytelników.

Co aktualnie czytasz?

Ruth Ware: Devil’s Advocate autorstwa Steve’a Cavanagha.

Jedna jedyna powieść kryminalna, którą powinien przeczytać absolutnie każdy to…?

Ruth Ware: Nie jestem w stanie wybrać jednej takiej książki! Przecież w tym gatunku mieści się wszystko, właściwie od opowieści o Sherlocku Holmesie Arthura Conan Doyle’a, przez Tajemną historię Donny Tartt czy Znajomych z pociągu Patricii Highsmith, aż po wszystko inne. Myślę, że dobrze jest zacząć od Studium w szkarłacie – ono doskonale zapoznaje czytelników z regułami panującymi obecnie w tzw. prozie kryminalnej.

Największe pisarskie marzenie?

Ruth Ware: Dostać się na listę bestsellerów „New York Timesa”. Jestem ogromną szczęściarą, bo już mi się to udało! A w kwestii niezrealizowanych życzeń, to na pewno przyjemnie byłoby zobaczyć zekranizowane losy moich postaci.

Czy możesz zdradzić nam, nad jaką książką aktualnie pracujesz?

Ruth Ware: Powiem tylko, że jej akcja rozgrywa się w Oksfordzie!

Ruth Ware – numer jeden na światowych listach bestsellerów. Jej trzy pierwsze thrillery In a Dark, Dark Wood, The Woman in Cabin 10 i The Lying Game okazały się hitami i widniały na listach bestsellerów na całym świecie, włącznie z „Sunday Times” i „New York Times”. Wykupiono prawa do ekranizacji (filmowych i telewizyjnych) wszystkich trzech książek, wydanych dotąd w ponad czterdziestu językach. Polskie wydania jej książek to kolejno Pod kluczem (2020) i Śmierć pani Westaway (2021). Ruth mieszka z rodziną pod Brighton w Wielkiej Brytanii.

Źródło: wydawnictwo Czwarta Strona, Fot. Gemma Day

6 Shares:
Może zainteresować Cię także