Ilustracje książek dla dzieci to niemal tak ważny aspekt książki, jak sama treść. To dzięki niej ich bohaterowie zapadają w dziecięcą pamięć i sprawiają, że jako dorośli czytelnicy chętnie powracamy do lektur z przeszłości.
Polska ilustracja dziecięca ma bardzo solidną tradycję, wystarczy wymienić nazwiska takie jak: Jan Marcin Szancer, Bohdan Butenko, Olga Siemaszko, Janusz Stanny. I mimo tego, że ich prace nie tracą na swojej oryginalności, współcześni ilustratorzy także dowodzą, że potrafią dotrzeć do małych czytelników. Emila Dziubak, Marianna Oklejak, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Joanna Rusinek czy Joanna Kłos – to artyści, których prace i narysowani przez nich bohaterowie są bardzo dobrze znani dzieciom i ich rodzicom.
Dziś przedstawiamy Wam, jednego z nich – Pucia, autorstwa ilustratorki Joanny Kłos. Serię książek, którego Pucio jest bohaterem stworzyła Marta Galewska-Kustra, logopeda i pedagog dziecięcy. Książeczki o małym chłopczyku, mają za zdanie wspomagać prawidłowy rozwój mowy – pełne są więc dźwiękonaśladowczych wyrazów, sylab lub samogłosek. Dzieci poznają Pucia i jego rodzinę w codziennych sytuacjach i wraz z nim nazywają otaczające nas przedmioty. Nieco starsi czytelnicy uczą się opowiadać pełnymi zdaniami oraz prawidłowo odmieniać czasowniki i rzeczowniki.
Joanna Kłos, absolwentka grafiki na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, stworzyła świat Pucia, w sposób, który podbił serca dziecięcych czytelników. Wyraźne kontury figur i postaci oraz stonowana kolorystyka to cechy, które sprawiają, że maluchy z zainteresowaniem “śledzą” kolejne strony książeczek. Istotną rolę odgrywa też proporcja między tekstem, a warstwą obrazkową. Przejrzyste, czytelne ilustracje i charakterystyczne formy, którymi operuje Joanna Kłos, sprawiają, że Pucio stał się rozpoznawalny i bardzo lubiany przez małych czytelników.
Tym samym seria książeczek została poszerzona o puzzle oraz gry z Puciem w roli głównej.