W domu, w podróży, w przerwie od zimowych aktywności, w drodze na sanki albo przy gorącej czekoladzie – książka to idealne towarzystwo dla dzieci i młodzieży na ferie. Polecamy tytuły, które naszym zdaniem szczególnie warto zabrać do plecaka.

Wszyscy lubimy serie książkowe, czyli co proponuje na ferie Dwukropek

Dwunastoletnia Enna znajduje przypadkiem w starej książce zaproszenie do tajemniczego Towarzystwa Szmaragdowego Atramentu. Wkrótce dziewczynka zostaje wciągnięta w wir zaskakujących zdarzeń. Okazuje się, że Towarzystwo Szmaragdowego Atramentu para się potężną magią, pozyskując nowych adeptów tej sztuki, wykorzystuje ją jednak do mrocznych celów. Za sprawą czarodziejskiego zielonego atramentu trwale zmienia treść słynnych i uwielbianych książek, a te zmiany wpływają na ludzi i historię… Wciągająca magiczna opowieść dla tych, którzy kochają książki i tęsknią za oszałamiającą przygodą. „Enna i Towarzystwo Szmaragdowego Atramentu” to pierwszy tom serii „Enna” dla dzieci w wieku od 7-13 lat.

Zapraszamy również do przeczytania trzeciego tomu przygód Uli i Felka, pt. „Strażnik klejnotu. Jeden dzień”.  Ula i Felek to współcześni nastolatkowie, których naprawdę wiele różni. Ona bez trudu nawiązuje przyjaźnie, on z kolei uchodzi za dziwaka, bo lubi się uczyć. Dzięki zbiegowi okoliczności i… podróżom w czasie zaprzyjaźniają się. Gdy sięgamy po trzeci tom „Strażnika klejnotu”, Ula i Felek mają za sobą już dwie podróże w czasie. Ona z niechęcią patrzy na zegary, bo wolałaby nie trafić więcej do przeszłości. On skrycie marzy, że kiedyś znowu się tam znajdzie. Żadne z nich nie spodziewa się, że nowa podróż zacznie się szybciej, niż myślą, i będzie miała związek z prośbą Syreny, dzieciństwem dziadka Janka i tajemnicą, której nie zdradził nawet wnukowi. W dodatku okaże się bardziej niebezpieczna od poprzednich. Czy Jankowi, Uli i Feliksowi uda się zmienić przeszłość i ocalić teraźniejszość? Po czyjej stronie będą tym razem Sawa i Pistorius? O losie bohaterów przesądzi jeden dzień. Czwarty dzień powstania warszawskiego.

W te ferie warto również poznać Roryka. „Nieśmiały detektyw.  Sprawa zaginionej perły”. To pierwszy tom serii  „Roryk. Nieśmiały detektyw”. Rory Shy jest nietypowym detektywem: wstydzi się przesłuchiwać świadków, jest zbyt nieśmiały, by rozmawiać z informatorami, i zdecydowanie zbyt uprzejmy, by zadręczać podejrzanych pytaniami o alibi. Posiada za to własną, ściśle tajną metodę, dzięki której do tej pory udawało mu się rozwiązywać nawet najtrudniejsze zagadki (spoiler alert: gdy dotyka różnych przedmiotów, widzi przed oczami to, co się z nimi wcześniej działo. Ale czasami te wizje są niewyraźne, więc… liże te przedmioty. I wtedy widzi wszystko bardzo dokładnie. Dlatego też zawsze nosi przy sobie płyn do płukania ust, ponieważ czasami musi lizać najróżniejsze brudne przedmioty). Aż do teraz: bo w willi pewnej milionerki zniknęła bez śladu perła. A każdy mieszkaniec domostwa – od sekretarki po kamerdynera – skrywa jakiś sekret. Nie da się uniknąć przesłuchań! Z pomocą dwunastoletniej Matyldy Rory podejmuje się najtrudniejszej sprawy w swojej karierze…

O psach i ludziach, czyli propozycje książek od Moc Media i Silva Rerum

“Bo bez psa to bez sensu” – z treścią tytułu tej książki wszyscy się zgodzimy. A czy wiecie, że bywa tak, że dla ludzi nie liczy się psie spojrzenie albo słodkie łapki ani wesoły ogonek tylko… kolor sierści? I że – z bliżej niejasnych przyczyn – czarne psy najczęściej są porzucane i najmniej popularne do przygarnięcia w schroniskach. Paulina Wiśniewskaa opowiada historię takiego czarnego psa ze schroniska, Daisy. Książka jest fotograficznym albumem z opisem psich przygód. Dla młodych i całkiem dorosłych czytelników, miłośników zwierząt.

Wszystkie psy mają świetlistą duszę, ale czarne świecą najmocniej, bo nie wypuszczają światła na zewnątrz. Zobaczyć je możesz tylko, gdy patrzysz sercem.

Dorota Sumińska

A to nieco inna opowieść z psami w tytułowej roli. Nosi podtytuł „Wakacje Franka na odludziu i tajemnica znikających szczeniaków”. Śledztwo może się udać, gdy jest się obdarzonym mocą, jaką otrzymują tylko Strażnicy oraz jeśli zjednoczyłyby się wszystkie psy. Czy to w ogóle możliwe? Kto okaże się winny, a kto zostanie uratowany? „Franek Koperek i psie klany” to pierwsza z pięciu powieści – niezwykła historia o przygodach dziesięciolatka. Książka porusza tematy istotne dla rozwoju młodego człowieka. Powieść pokazuje, że bez względu na rolę, jaką pełnimy w życiu, w każdym wieku mierzymy się z wyzwaniami, które nas czegoś uczą.

Uczymy się ekonomii i poznajemy świat z dziadkiem, czyli książki od Levyz Books 

Warto, żeby młody człowiek zadał sobie w pewnym momencie pytanie, skąd się biorą pieniądze. W znalezieniu odpowiedzi na nie pomoże książka „Ekonomia. Odkrywam, rozumiem, działam.”, o której wydawca pisze, że jest „wesołą encyklopedią ekonomii dla każdego dziecka”. Wyrusz w podróż dookoła świata z ekonomią. Poznaj jej historię. Zrozum trudne pojęcia i problemy ekonomiczne. I wreszcie, przejdź do praktyki. Nauczyć się myśleć ekonomicznie! Zero nudy i lania wody. Mnóstwo konkretów i pozytywnych wibracji. W książce znajdziesz 10-sekundowe dawki wiedzy i towarzyszące im wesołe grafiki – dzięki temu wiedza sama wchodzi do głowy, a ekonomia przestaje być taka straszna jak ją malują. Biznes w internecie, handel, przedsiębiorstwa, giełda, waluty, a może marketing albo historia pieniądza? Wybieraj te tematy, które cię interesują. Nie zabraknie kreatywnych ćwiczeń i zabaw integracyjnych.

Ale pieniądze to nie wszystko! Cenniejsi od nich są nasi bliscy i ich opowieści. „Opowieści dziadka profesora” to nagradzana, literacka książka popularnonaukowa, która zabierze cię w kolorową podróż, podczas której odkryjesz tysiące roślin udomowionych przez człowieka, mających duży wpływ na nasz świat. Każdy stragan skrywa fascynujące tajemnice i ciekawostki. Czy wiesz, że kiedyś banany miały pestki, a niektóre migdały są trujące? Rośliny nie tylko są źródłem pożywienia, otrzymujemy z nich przyprawy, lekarstwa, pozyskujemy surowce. Wzbudzały zainteresowanie królów i przynosiły im ogromne bogactwa. Ich historia pomaga zrozumieć teraźniejszość i stawić czoła przyszłości. Przez tysiąclecia kształtowały nasze smaki i węch, w rezultacie zmieniając też i nasze przyzwyczajenia. Myślimy, że my je udomowiliśmy, kiedy tak naprawdę, to one udomowiły nas! Na fascynujących opowieściach dziadka profesora się nie skończy. Spotkasz ludzi z całego świata, a na samym końcu książki znajdziesz przepisy na smaczne potrawy z różnych kontynentów.

Kiedy dzieci zadają dużo trudnych pytań, czyli książki popularnonaukowe od PWN

Książki „Na końcu języka” i „Co robi język za zębami?” polecamy, by przybliżyć ten trochę abstrakcyjny temat, jakim jest sposób naszej komunikacji. Język polski tak jak inne języki składa się z setek tysięcy słów. Słowa łączą się ze sobą w większe całości, na przykład wyrażenia i zdania, za pomocą których możemy się komunikować, wyrażać uczucia, wyobrażenia, śpiewać, pisać i tak dalej. Wyjątkowymi połączeniami słów są z jednej strony związki frazeologiczne (czyli inaczej frazeologizmy), a z drugiej – przysłowia. Dlaczego są to wyjątkowe połączenia? Ponieważ w zwięzły, obrazowy i przenośny sposób ujmują to, co chcemy powiedzieć. Czasem nawet trudno jest dokładnie, szczegółowo czy jednoznacznie wyjaśnić znaczenie frazeologizmów albo przysłów, dlatego że są one o wiele bogatsze treściowo niż inne, nieprzenośne połączenia wyrazów. Autorka „Na końcu języka”  przedstawia i objaśnia ponad 120 trudnych słów, wyrażeń, pojęć, frazeologizmów oraz przysłów.

A teraz będzie baśń dla pasjonatów komputerów, czyli „Dawno temu był sobie algorytm”. Książka wyjaśnia pojęcia z zakresu przetwarzania za pomocą przykładów z życia i popularnych opowieści. Na przykład Jaś i Małgosia wykonują algorytm powrotu z lasu do domu. Film Dzień świstaka ilustruje problem nierozwiązywalności; Sherlock Holmes manipuluje strukturami danych podczas rozwiązywania zagadek kryminalnych; magię w świecie Harry’ego Pottera można zrozumieć dzięki typom i abstrakcjom; natomiast Indiana Jones pokazuje złożoność wyszukiwania. Po drodze autor omawia reprezentacje i różne sposoby organizacji danych; trudne problemy; język, składnię i niejednoznaczność; struktury sterujące, pętle i problem stopu; różne rodzaje rekurencji; a także reguły znajdowania błędów w algorytmach.

„Piksele, wektory i inne stwory” to z kolei wprowadzenie do grafiki komputerowej dla dzieci. Czym są tryby kolorów, na czym polega różnica między grafiką rastrową a grafiką wektorową,, na co należy zwrócić uwagę, przygotowując plik do publikacji w internecie oraz do druku. W publikacji przedstawiono kompletne przykłady, a każdy etap pracy został dokładnie opisany i zilustrowany, co pozwala na porównanie własnego dzieła z omawianym ćwiczeniem. Pamiętaj, że jedynym ograniczeniem w grafice komputerowej jest wyobraźnia. Projekty mogą być ciekawe już dzięki kilku narzędziom. Już dziś rusz szare komórki i stwórz coś fajnego! Grafika komputerowa zazwyczaj kojarzy się z wyretuszowanymi zdjęciami modeli i modelek. W rzeczywistości daje nam o wiele większe możliwości.

Grafika – ale bezpośrednio na papierze  i z możliwością całkowitego puszczenia wodzy fantazji! Hirameki okrzyknięto rewolucją w kolorowankach. Hirameki doskonale ćwiczy nasze szare komórki, a dodatkowo to świetna zabawa dla ludzi w każdym wieku – od 3 do 103 lat! To propozycja dla wszystkich kochających rysować oraz śledzących najnowsze trendy. Miłośnicy barw i konturów mogą eksperymentować i improwizować według własnej fantazji. Tylko wyobraźnia jest Twoim ograniczeniem. W każdej plamce ukryte są figury, które można zadziwiająco łatwo ożywić!

A skoro już poczuliśmy się pewnie jako artyści, to zadajmy sobie jedno ważne pytanie: „Dlaczego sztuka pełna jest golasów?”. Książka o tym tytule stanowi przyjazne, a jednocześnie ambitne wprowadzenie do historii sztuki dla dzieci, już od wczesnych klas szkoły podstawowej. Książka odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące praw, którymi rządzi się sztuka. Objaśnia terminy z historii sztuki w sposób niezwykle przystępny, a zarazem merytoryczny. Prezentuje sztukę w ujęciu problemowym: od malowideł naskalnych do kubizmu, od renesansu do sztuki współczesnej. Książka jest przeznaczona także dla rodziców chcących obudzić w dziecku zainteresowanie tematyką sztuki, poszukujących pomocy dydaktycznych. Ponadto skorzystają z niej nauczyciele przedmiotów, takich jak plastyka czy historia sztuki w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Świetnie idzie nam zadawanie pytań! Zapytajmy więc także „Dlaczego ryby nie toną?” oraz „Dlaczego gwiazdy migocą?” –  to kolejne tomy cieszącej się popularnością serii „Dlaczego?”. Książki odpowiadają na najważniejsze, podstawowe, często zaskakujące i podchwytliwe, ale zawsze prawdziwe pytania dzieci dotyczące praw, którymi rządzi się fascynujący świat nauki.

A jeśli komuś byłoby za mało zabawy (z) głową, to polecamy książkę „Rusz głową! Gimnastyka mózgu dla dzieci”! To inspirujący przewodnik po dziecięcym mózgu i kolejnych etapach jego rozwoju. Książka zawiera różnorodne ćwiczenia stymulujące poszczególne obszary mózgu, między innymi te, które odpowiadają za logiczne myślenie, analizowanie informacji, liczenie, czytanie, komunikowanie się, kreatywność. Autorka podaje także wskazówki dotyczące diety, ruchu, zabawek czy miejsca do pracy. Książka jest kierowana do dzieci w wieku 5–11 lat i rodziców, którzy chcą rozpoznać mocne strony intelektualne dziecka i pomóc mu je rozwijać.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

28 Shares:
Może zainteresować Cię także