Obok niezwykłego bohaterstwa Ukraińców zbrojna napaść Rosji na naszego wschodniego sąsiada pokazała również, że wszyscy potrafimy bezwarunkowo zjednoczyć się w solidarności i chęci niesienia pomocy. Pisarze i pisarki, a także wydawcy i księgarnie z całego świata stoją murem za ukraińską suwerennością i niepodległością.
W obliczu strasznych wydarzeń z ostatnich dni niezwykle budujące jest to, że cały wolny świat potrafi nie tylko właściwie rozpoznać, którędy przebiega granica między dobrem i złem, ale również bezwarunkowo zjednoczyć się w solidarności z najechaną Ukrainą. Horror wojny sprawia, że liczy się każda pomoc, a wszelkie gesty poparcia i solidarności są potrzebne jak nigdy dotąd. Cały literacki świat nie ma najmniejszych wątpliwości: pisarze i pisarki ostro potępiają hańbiącą inwazję wojsk rosyjskich i stoją murem za wolnością oraz suwerennością Ukrainy. Do pomocy potrzebującym włączyli się twórcy, wydawcy, tłumacze, księgarze – cały rynek książki. Oto kilka głosów poparcia z ostatnich dni.
Pisarze i pisarki wspierają Ukrainę
Podczas odbierania w środę (23.02.2022) tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego polska noblistka Olga Tokarczuk odniosła się do tragicznych wydarzeń w Ukrainie, wygłaszając poruszający wykład: „Chciałabym pokłonić się nisko Ukraińcom i Ukrainkom brutalnie zaatakowanym przez moskiewski reżim. I choć brakuje słów na takie barbarzyństwo, chcę wyrazić moją solidarność, wsparcie i dodać im otuchy. Atak na wolną Ukrainę jest dla mnie atakiem na Europę. Stan wojenny nie ma granic, raz rozpoczęta wojna będzie się działa w naszych umysłach, aż nie zrobimy wszystkiego, żeby ją zakończyć”.
Na ulicach Toronto solidarność z Narodem Ukraińskim wyraziła również Margaret Atwood – literacka noblistka pochodząca z Kanady.
Na Twitterze swoje wsparcie przekazał Stephen King – amerykański pisarz, jeden z najbardziej poczytnych autorów na świecie.
Na swoim facebookowym profilu Jakub Żulczyk wyznał, że w obliczu rosyjskiej inwazji ponad gniewem, strachem i wściekłością góruje jednak „poczucie jedności i solidarności.”
O finansowe wsparcie dla Ukrainy apelował również Szczepan Twardoch.
Podobny apel wystosował także Remigiusz Mróz, wyrażając jednocześnie nadzieję, że reżim Putina nie ucieknie przed wzięciem pełnej odpowiedzialności za tę zbrodnię.
Ukraińców wspiera także Grupa PWN. Jak czytamy na stronie festiwalu Noc Księgarń, który jest organizowany przez dystrybutora książek OSDW Azymut, Grupa PWN przekaże ofiarom wojny wsparcie finansowe i rzeczowe. Ukraińscy pracownicy firmy mogą liczyć na profesjonalną pomoc psychologiczną.
W imieniu polskiego Instytutu Książki wyrazy poparcia dla Ukrainy złożył Dariusz Jaworski.
W cyfrowym magazynie literackim „Wizje” pojawił się zestaw przejmujących, antywojennych wierszy ukraińskich poetek młodego pokolenia. Piszą: Chrystia Wenhryniuk, Ija Kiwa, Iryna Ciłyk, Kateryna Michalicyna, Lubow Jakymczuk, Oksana Łucyszyna oraz Ołesia Mamczycz. Dostępne pod tym linkiem wiersze poetek i poetów przełożyła Aneta Kamińska.
Wyrazy poparcia dla Ukrainy wyraziła również Unia Literacka, zawodowe stowarzyszenie pisarzy i pisarek polskich: „Żadne słowa nie zdołają wyrazić smutku i grozy, z jaką przyjęliśmy wiadomości o barbarzyńskim ataku Rosji na niepodległą Ukrainę. Mając w pamięci przykłady dyktatorów XX wieku, wiemy, czym to grozi nie tylko Ukrainie, ale i całej Europie, w tym Polsce”. Oświadczenie podpisali m.in. Sylwia Chutnik, Wioletta Grzegorzewska, Julia Fiedorczuk, Jakub Kornhauser i Zygmunt Miłoszewski.
Wobec wojennej tragedii nie milczeli również członkowie polskiego PEN Clubu. W liście otwartym do ukraińskiego PEN Clubu polscy pisarze zrzeszeni w tej wpływowej organizacji zapewniali o solidarności z całym ukraińskim narodem: „Jesteśmy świadomi, że wymierzone w Ukrainę działania Federacji Rosyjskiej i jej prezydenta godzą w fundamentalne zasady prawa międzynarodowego, stanowiące podstawę pokojowego ładu świata: ładu ustanowionego kosztem milionów ofiar wojny światowej i milionów ofiar totalitaryzmów.”
Podobne oświadczenie i wyrazy poparcia wystosowało międzynarodowe skrzydło PEN Clubu. Pod listem potępiającym rosyjską inwazję podpisały się setki najbardziej znanych pisarzy i pisarek z całego świata, m.in. Jonathan Franzen, Siri Hustvedt, Paul Aster, Orhan Pamuk, Ludmila Ulitskaya czy Burhan Sonmez.
Te symboliczne gesty poparcia można byłoby jeszcze długo mnożyć. Wszystkie one świadczą o niezachwianej wierze w słuszność ukraińskiej walki. Ukraina nie jest sama!
Rynek wydawniczy pomaga Ukrainie
Do pomocy włączają się również dziesiątki polskich księgarń. Warszawska Najlepsza Księgarnia przeznaczy codziennie 10% swojego utargu na Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM). Z kolei Księgarnia Stanisławy Skrzyńskiej z Brzegu Dolnego uruchamia Regał Pomocy Ukrainie – całą kwotę ze sprzedaży znajdujących się na niej książek również przekaże na rzecz PCPM. Gorąco zachęcamy do zakupów! Wrocławskie Tajne Komplety natomiast cały poniedziałkowy (28.02.2022) dochód ze sprzedaży przekażą Narodowemu Bankowi Ukrainy. Tego typu wyjątkowe akcje w Tajnych Kompletach z pewnością będą się powtarzać, warto więc śledzić ich stronę internetową. Natomiast księgarnia Gdańscy z Włocławka zbiera paczki żywnościowe i higieniczne dla potrzebujących Ukraińców i Ukrainek. Wszystkie potrzebne informacje do organizowanej przez Gdańskich zbiórki znajdziecie tutaj.
Jak pomóc? Lista zbiórek i akcji pomocowych
Jest wiele możliwości. Poniżej prezentujemy przydatne linki i zweryfikowane zbiórki, dzięki którym realnie wesprzesz Ukrainę. Wystarczy kilka kliknięć, by realnie pomóc poszkodowanym przez wojnę!
POMAGAM UKRAINIE, zbiórka koordynowana przez przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
FUNDACJA POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ, zbiórka na pomoc humanitarną i ewakuację ludności.
NARODOWY BANK UKRAIŃSKI otworzył specjalne konto pomocowe dla wsparcia ukraińskich obywateli oraz sił zbrojnych.
POLSKA AKCJA HUMANITARNA zapewnia bezpośrednią, kompleksową pomoc dla ludzi, którzy musieli uciekać ze swoich domów.
Fundacja OCALENIE obok czynnej zbiórki pieniędzy werbuje również wolontariuszy, którzy będą gotowi nieść pomoc Ukraińcom w potrzebie.
UKRAIŃSKI DOM W WARSZAWIE również szuka wolontariuszy, którzy mogą pomóc Ukraińcom w Polsce.
Fundacja NASZ WYBÓR pomaga w integracji Ukraińców i Polaków.
Zbiórka SOLIDARNI Z UKRAINĄ na portalu pomagam.pl liczy już kilka milionów złotych, które zostaną przekazane na pomoc dla Ukrainy.
STOWARZYSZENIE SOS WIOSKI DZIECIĘCE pomaga przede wszystkim ukraińskim dzieciom, które muszą przejść przez horror wojny.
CARITAS również przyjmuje zbiórkę pieniężną na rzecz Ukrainy.
POLSKA MISJA MEDYCZNA uruchomiła możliwość przekazania datków na rzecz ofiar wojny.
Zbiórki na Facebooku
Część organizacji urządza też zbiórki na portalu Facebook: