“Wysoko wśród drzew” Margaret Atwood zabiera czytelników do przeszłości, do domku w lesie. Do czasów, kiedy książki dla dzieci nie musiały być narzędziem edukacyjnym i wychowawczym – wystarczyło że były źródłem rozrywki, często jedynej. Książka dla dzieci napisana przez Atwood ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Levyz Books.

„Stworzyłam Wysoko wśród drzew, gdy w Kanadzie dopiero zaczynano wydawać książki dla dzieci. Mogliśmy używać tylko dwóch kolorów, bo trzy byłyby już za drogie w druku. Stąd niebieski, czerwony i ten dziwny brązowy, który wyszedł z połączenia dwóch pierwszych. Z tej samej przyczyny całą książkę kaligrafowałam odręcznie: aby zaoszczędzić. Miałam pewne doświadczenie w projektowaniu graficznym i drukarstwie – w czasach uniwersyteckich pod koniec lat 50. sprzedawałam nawet sitodrukowe plakaty, które tworzyłam na stole pingpongowym – więc wiedziałam, jak kaligrafować litery. Rysunki były czarno-białe. Wykonałam je piórkiem i tuszem, a potem wyjaśniłam wydawcy, gdzie powinien się znaleźć każdy z dwóch kolorów. Stosowaliśmy najprostsze techniki – nie było wówczas komputerów – i efekt także wygląda dość prosto. Niemniej wciąż jestem bardzo dumna z tej książki, mam do niej sentyment” (Margaret Atwood o książce “Wysoko wśród drzew”).

Dwóch młodych bohaterów beztrosko bawi się w koronach drzew. Wydaje się, że nawet wiatr i deszcz szalejące w konarach nie wyrwą ich ze świata fantazji. Do czasu, aż bobry postanawiają schrupać im drabinę, a dzieci uczą się, że wysoko wśród drzew może spotkać je także strach i niepewność. To genialna w swojej prostocie opowieść o emocjach pierwszych dziecięcych przygód. Dzięki sprytowi, wyobraźni i współpracy z innymi, bardziej przyjaznymi zwierzętami, łobuzy bezpiecznie lądują na ziemi, a gdy znów pewnie stają na nogach, nabierają ochoty na nowe, roztropniejsze przygody. Dzięki temu doświadczaniu dowiaduję się, w jaki sposób możemy radzić sobie z niepewnością. Z tego, co mają, budują nową, lepszą drabinę.

Margaret Atwood stworzyła: napisała, zilustrowała i ręcznie wykaligrafowana dla swoich dzieci książkę w latach 70. ,,Wysoko wśród drzew” (przeł. Urszula Ruzik-Kulińska) to idealne miejsce na pierwsze przygody z literaturą, i oswajanie dzieci z niepewnością i lękiem.

Zachwyca bezpretensjonalny urok ilustracji i melodią tekstu. Wierzę też, że książka zainspiruje dzieci do pojmowania twórczych wyzwań, i czepiania radości i dumy z każdego małego kroku, nawet wtedy, gdy efekty wydają się skromne i nieznaczące komentuje książkę wydawczyni polskiej edycji. Z myślą o najmłodszych czytelnikach, stworzyła notkę biograficzną autorki.

Wpis biograficzny pokazuje dzieciom, że pierwsze twórcze próby wielkiej pisarki, wcale nie były uwieńczone sukcesem:

Dziewczynka bardzo wcześnie zaczęła tworzyć swoje książki. Pierwszy tomik poezji jej autorstwa powstał, kiedy miała pięć lat. Dwa lata później napisała powieść. Była to historia o mrówce. Choć tamta książka nie odniosła sukcesu, dziś Margaret jest jedną z najbardziej znanych pisarek na świecie. Jej pomysły są tak cenne, że polują na nie złodzieje maszynopisów!

Zdjęcie: 1942 rok, lasy północnej Kanady. Margaret Atwood ze swoim tatą entomologiem. Źródło: margaretatwood.ca

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że „Wysoko wśród drzew” jest prostą igraszką słowno-wyobrażeniową. Margaret Atwood zabiera nas do czasów, gdy książki dla dzieci nie musiały być narzędziem edukacyjnym i wychowawczym – wystarczyło, że były źródłem rozrywki, często jedynej. Jednak wraz z upływem czasu, jej utwór nabiera nowego wymiaru. To historia o skromnych początkach legendy świata literatury i popkultury. A jeśli się przyjrzysz się troszkę bliżej, miedzy wierszami odnajdziesz złotą myśl: trzymaj stopy na ziemi, nawet gdy głowę masz wysoko w chmurach.

6 Shares:
Może zainteresować Cię także