Wraz z początkiem wiosny warto poszukać nowych, inspirujących lektur. Kwiecień ze swoją kapryśną pogodą sprzyja czytaniu w każdych warunkach. Zawsze warto mieć książkę w plecaku czy torebce. Zatem po jakie pozycje sięgnąć? Prezentujemy najciekawsze kwietniowe premiery książkowe. Znajdziecie wśród nich wciągające thrillery, dające do myślenia powieści obyczajowe, ciekawe reportaże i poradniki oraz pięknie ilustrowane książki dla najmłodszych czytelników.

Kryminał

Mortalista

W tajemniczym domu, w którym popełniono morderstwo, odkryta zostaje sieć dziwnych tuneli. W środku znajdują się ciała zmasakrowanych dzieci. Czy lubiany przez wszystkich nauczyciel jest seryjnym mordercą? Kto odpowiada za zaginięcia sprzed lat? Honoriusz Mond, wyzuty z emocji były kierownik katedry mortalistyki, jest specjalistą od umierania. Musi zrobić wszystko, by rozwiązać tę tajemnicę. “Mortalista” to nowa seria kryminałów Maxa Czornyja, autora bestsellerowego cyklu o komisarzu z Lublina, Eryku Deryle.

Częstotliwość śmierci

Kryminał Fitzek i Kliescha to numer 1 na liście bestsellerów “Spiegla”. Główni bohaterzy książki tworzą nieoczywisty duet. To młoda podcasterka, Jula Ansorge, która specjalizuje się w rehabilitacji niesłusznie skazanych za zbrodnie, oraz oskarżony o morderstwo genialny fonetyk sądowy, Matthias Hegel. Muszą rozwikłać zagadkę dotyczącą uprowadzonego niemowlęcia. Razem wpadają w wir nieoczekiwanych zbrodniczych rozgrywek, gdzie nikt nie jest tym, kim się wydaje i nikt nie jest bez winy, nawet jeśli ma dobre intencje.

Literatura piękna

Im przeznaczone

Powieść „Im przeznaczone” to ciekawa, refleksyjna powieść społeczno-obyczajowa. Kreśli ona drogi determinujące naszą tożsamość, wskazując na marzenia i czyny naszych rodziców, ale pokazuje również, że sami mamy w sobie siłę, by być kim chcemy i by żyć w taki sposób, jaki sami uznamy za słuszne. Co jest w życiu najważniejsze? Czy dzięki potędze miłości można być zawsze szczęśliwym? Utytułowana Bublanova z niezwykłą wrażliwością opowiada historie zwyczajnych bohaterów, uświadamiając czytelnikom, że to właśnie pozornie “szara” codzienność jest najważniejsza.

Zarządca Sansho

“Zarządca Sansho” to już szósta pozycja wydana w coraz bardziej popularnej serii “mini” wydawnictwa Tajfuny. Tym razem oficyna publikuje klasykę literatury japońskiej. Wybór trzech utworów, które doskonale prezentują wszechstronność artystycznych zainteresowań Ogaia Moriego, niezwykle ciekawego literata żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Pisarz jawi się nam jako erudyta i człowiek doskonale zorientowany w europejskiej literaturze i sztuce, ale także badacz rodzimej historii i folkloru. Przy tym jest wybitnym obserwatorem, który bez trudu konstruuje zarówno fascynujące opowieści, jak i intrygujące miniatury.

Córeczka

Olśniewająca proza Tamary Dudy bardzo dobrze portretuje moment, w jakim obecnie znalazła się Europa. Rzecz dzieje się w Donbasie. Autorka w precyzyjnym, niezwykle wyrazistym stylu opowiada o dramatycznych wypadkach wiosny i lata 2014 roku. “Córeczka” Tamary Dudy wciąga, frapuje i wzrusza. To najpiękniejszy hołd złożony wielu bezimiennym bohaterom wojny na wschodzie Ukrainy, a także świadectwo bohaterstwa naszego wschodniego sąsiada, który w pojedynkę musi stawiać czoło putinowskiej Rosji.

Byk

Najnowsza książka Szczepana Twardocha to zwrot w stronę literatury egzystencjalnej. Robert Mamok, główny bohater, zmaga się z własną tożsamością, jest pięćdziesięcioletnim rozwodnikiem. Mężczyzna uwikłany został w wizerunkowy skandal, z którego, jak się zdaje, nie ma dobrego wyjścia. Całości dopełnia rodzinna tajemnica i skomplikowane relacje z bliskimi wynikające z surowego śląskiego wychowania. Mamok wkracza na scenę i rozpoczyna intensywny monolog, słowo za słowem rozlicza się ze swoją przeszłością, z sobą i całym światem. Fani śląskiego pisarza nie będą zwiedzeni!

Kochanka Wittgensteina

Dzieło Davida Marksona uznawane jest przez krytyków za jedną z najciekawszych współczesnych amerykańskich powieści eksperymentalnych. To przewrotny i nieoczywisty tytuł. Główną bohaterką tej awangardowej powieści jest Kate; to malarka i tajemnicza narratorka, zanurzona w dzisiejszym świecie popkultury, z którym pragnie się rozliczyć mocą słowa. Powieść Marksona można czytać jako diagnozę istnienia w świecie niestabilnej ponowoczesności. Narracja prowadzona przez Kate powołuje do istnienia osobny, językowy świat, w którym “pełnia przesłania pustkę”. David Foster Wallace nazwał książkę “filozoficznym science fiction”.

Książki dla dzieci i młodzieży

Nie zwalaj winy na blond

Bianka nie znosi Seta. Problem jednak w tym, że to jej brat. Bianka wykorzystuje każdą okazję, by poniżyć Seta i wlać w niego poczucie winy. Set jednak postanawia się zemścić. Wkrótce ich prywatny konflikt przelewa się do internetu. Powieściowy debiut dziewiętnastolatki to powieść o problemach dzisiejszej młodzieży. To ciekawy portret młodego pokolenia, które nie rozgranicza rzeczywistości od świata wirtualnego.

Zero Waste

Ta książka uwrażliwia Twoje dziecko na ekologię i zmiany klimatyczne, pozwoli również zrozumieć, jak ważne są codzienne działania dla ochrony środowiska. Dlaczego segregujemy śmieci? W jaki sposób można dać drugie życie słoikom? Co można zrobić z ubraniami, które są za małe albo już się znudziły? Czy warto jest planować zakupy i zabierać na nie swoje torby? Ta edukacyjna książeczka łączy wyłożenie idei recyklingu z dobrą zabawą.

Bestia z pałacu Buckingham

Wciągająca książeczka przygodowa, skierowana do dzieci w wieku 7-13 lat. Świat okryła ciemność. Londyn stał się miastem ruin, po których błąkają się ludzie w poszukiwaniu pożywienia. Głównym bohaterem jest Książę Alfred. To samotny mól książkowy, który nigdy nie opuszcza fortecy, w jaką zmienił się pałac Buckingham. Kiedy królowa, mama Alfreda zostaje wtrącona przez bestie do londyńskiej Tower, Alfred będzie musiał ruszyć jej na ratunek.

Jasny Gwint

“Jasny gwint” to ostatni tom niezwykle wciągających przygód Mai: dziewczynki, która odkryła, że ona oraz jej matka i babcia to czarownice. W książce Szczygielskiego krzyżuje się fascynująca moc magii z codziennym życiem w bloku na warszawskim Ursynowie. W obliczu chaosu, w jakim pogrąża się Europa Wschodnia, Majka staje przed koniecznością zmierzenia się z własnymi lękami. Szczęśliwie, magia przychodzi jej z pomocą. To czarująca, ciepła książeczka, która zainspiruje Twoje dziecko.

Gdzie się podział papier toaletowy

Wesoła, fantastycznie zilustrowana książeczka dla najmłodszych czytelników oraz czytelniczek, idealna do poczytania przed snem. Opowiada o przygodach Pana Misia, który… rozpaczliwie musi iść do toalety. Bierze więc pod pachę rolkę papieru toaletowego i rusza do wychodka. Ale po drodze jego rolka stawała się coraz cieńsza i cieńsza. Cóż takiego stało się z różowym papierem toaletowym Pana Misia? Czyżby oplótł cały świat?

Potomstwo w zoo

Jak pomagają sobie nawzajem zwierzęta w zoo? Czy żyją ze sobą w zgodzie? W ogrodzie zoologicznym nastąpiło wielkie poruszenie. Wraz z wiosną narodziły się nowe czworonogi, które namieszają na wybiegu. Wszystko byłoby w jak najlepszym porządku, gdyby jednocześnie nie przepadł gdzieś malutki kameleon, którego jeż Ignacy Miętus musiał odnaleźć. A to wcale nie było łatwe, gdyż maluch potrafił się znakomicie maskować. To przezabawna książeczka dla najmłodszych o wielkich przygodach małych zwierzaków.

Franek Koperek i psie klany

Ksiązeczka skierowana do wszystkich pieskich miłośników. Jak wygląda rzeczywistość Franka Koperka, który musi dogadać się z różnymi klanami psów? Co stało się ze szczeniaczkami, które zniknęły? To niezwykła historia o przygodach dziesięciolatka. Książka porusza tematy istotne dla rozwoju młodego człowieka. Powieść pokazuje, że bez względu na rolę, jaką pełnimy w życiu, w każdym wieku mierzymy się z wyzwaniami, które nas czegoś uczą.

Reportaże i biografie

I że ci (nie) odpuszczę

Autorka światowych bestsellerów opisuje sylwetki kontrowersyjnych kobiet na przestrzeni dziejów. Czy istniały samurajki? Jak przygotować skuteczną truciznę? Kto był pierwszą seryjną morderczynią w dziejach? Dlaczego Krwawa Mary była Krwawą Mary? Ta galeria buntowniczek inspiruje i daje siłę do prowadzenia samodzielnego życia na przekór wszystkich zewnętrznych okoliczności.

Poli Raksy twarz

Kim była legendarna aktorka i scenarzystka Pola Raksa? Na czym polega jej fenomen dzisiaj? Zagrała wiele ról teatralnych i filmowych, ale zbiorową wyobraźnią zawładnęła dzięki roli w serialu, który stał się jednym z największych fenomenów polskiej kultury masowej. Postać sanitariuszki przyniosła jej bezprecedensową sławę, stając się jednocześnie przekleństwem. Chociaż wystąpiła w filmach Wajdy, Hasa i Barei – dla milionów widzów pozostała już na zawsze rudowłosą Rosjanką z “Czterech pancernych”. Biografia Krzysztofa Tomasika rzuca nowe światło na wybitną postać polskiej kinematografii.

Pałace na wodzie

Czego możemy nauczyć się od… bobrów? Dzieje tego stworzenia w Polsce składają się na fascynującą historię środowiska naturalnego oraz pokrywają z politycznymi przewrotami. Gatunek to był zagrożony wymarciem, a jednak powrócił w spektakularnym stylu. Reportaż Adama Robińskiego to zapis krajoznawczego śledztwa w poszukiwaniu historycznych korzeni kraju bobrów i źródeł jego obecnej potęgi. To również przewodnik po z pozoru niewidzialnym świecie tych zwierząt. Metropolie bobrów to przeciwieństwo miast ludzkich: pełne wody i bujnej zieleni, samoistnie filtrujące zanieczyszczenia, buchające gatunkową różnorodnością.

Wojna z pięknem. Reportaż o oszpecaniu Szwecji

W ostatnich latach skandynawskie oblicze Szwecji zmieniło się radykalnie. Do północnego kraju wdarła się bezduszna ponowoczesność, a tamtejsza architektura zaczęła przypominać najgorsze korporacyjne osiedla. Dziennikarz Fredrik Kullberg przemierza swój kraj, aby pokazać, że racjonalizm i rozwój mogą mieć też ciemne strony. Rozmawia z politykami, historykami, deweloperami, architektami. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, kto jest odpowiedzialny za niszczenie naturalnego i kulturowego krajobrazu Szwecji. Kto toczy tę wojnę z pięknem?

Poradniki

STO technik wpływu społecznego

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wracasz ze sklepu z zakupami większymi niż planowałeś? Jak to się dzieje, że w codziennym życiu ciągle poddajemy się różnego rodzaju wpływom? Jakie są techniki owego społecznego wpływu i dokąd mogą sięgać, kiedy planujemy swoje działania? Autorzy analizują skuteczność różnego rodzaju technik, które sterują naszym zachowaniem. Jak się przed nimi uchronić? Albo też: jak je stosować wobec innych, by osiągnąć swój cel?

Cudowna kuracja

Książka Ragnhildy Bang-Nes to owoc 16 lat naukowych badań nad szczęściem. Czym ono jest? Czy szczęście da się zmierzyć i objąć kontrolą bądź dyscypliną? Dowiedzione jest, że uczucie szczęścia uzależnione jest od procesów z pogranicza biochemii i neurofizjologii. Jak zdobyć więcej pozytywnych doświadczeń i zaznać więcej szczęścia w życiu? Badaczka w swoim poradniku opisuje krok po kroku czterotygodniową kurację z codziennymi ćwiczeniami i konkretnymi wskazówkami, dzięki którym staniemy się szczęśliwsi.

Chleb. Domowa piekarnia

Samodzielne wypiekanie chleba w domowych zaciszu robi się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego! To zajęcie nie tylko redukuje stres i daje ogromną satysfakcję, ale przynosi również kulinarny pożytek dla wszystkich domowników. Jak zatem wypiec najlepszy chleb? Z czym się to wszystko je? Książka ta prezentuje ponad 70 przepisów na różnego rodzaju bułki i chleby. Kucharski opowiada również fascynującą historię domowego wypiekania na przestrzeni wieków.

12 Shares:
Może zainteresować Cię także