Sztuka ulicy czy kolekcje dzieł sztuki należące niegdyś do arystokratów? Spacery po mieście czy Puszcza Kampinoska? Skandale towarzyskie czy rozkosze i trudy życia artysty? Polecamy prezenty książkowe pod choinkę dla tych, którzy interesują się sztuką i stylem, a by odetchnąć świeżym powietrzem spacerują po uroczyskach.

Dla wędrujących ulicami miast

Brytyjski dziennikarz Will Ellsworth-Jones kreśli obraz własnego świata tajemniczego artysty i obnaża istniejące w nim sprzeczności. Bez względu na to, czy twórczość Banksy’ego uznamy za sztukę czy wandalizm, przejaw sprzeciwu wobec establishmentu czy zaprzedania się systemowi, autor i jego dzieło urosły do rangi fenomenu kulturowego. „Banksy, Rewolucjonista spod ściany” to jedyna książka, która wnikliwie omawia twórczość i życie Banksy’ego, śledząc jego wczesną lokalną aktywność i przyglądając się licznym inspiracjom. Opisuje również niejednoznaczną pozycję uznanego na arenie międzynarodowej twórcy rozpoznawalnych motywów, z których niektóre stały się już żywymi symbolami. Książka będzie idealnym prezentem zarówno dla tych, którzy artystę dobrze znają, jak i tych którzy dopiero odkrywają tego wyjątkowego twórcę.

Mamy też świetną książkę pod choinkę dla streetartowych patriotów. To nowość – album „Street Art Polska” Pawła Kwiatkowskiego. Street art to fenomen, który ma w Polsce przebogatą, kilkudziesięcioletnią historię. Zrodzony z doświadczeń graffiti, początkowo towarzyszący kulturze skate’owej, a później związany z hip-hopem, po latach wreszcie całkowicie oderwał się od subkultur czy trendów i obecnie stanowi wyłącznie ekspresję niespokojnego ducha indywidualnych twórców i twórczyń streetartowych. Od kilku lat wokół tej dyscypliny artystycznej panuje w Polsce spore zamieszanie. „Street Art. Polska” to nie jest opracowanie teoretyczne ani nie rości sobie pretensji do stawiania diagnoz. To raczej niepowtarzalne spotkanie z artystami i artystkami, którzy zgodzili się podzielić z autorem swoimi osobistymi przemyśleniami, odczuciami i marzeniami. Powstała z kilkudziesięciu rozmów z polskimi twórcami książka prezentuje ich sylwetki, a także ich najsłynniejsze i ulubione dzieła.

Dla tych, co wolą prowincję, las, park…

A może porzucić miasto i wybrać się do… puszczy? To marzenie wielu osób. Jeśli szukacie prezentu dla jednej z nich, to mamy świetną propozycję – premierowy tytuł od wydawnictwa Iskry – „Puszcza. Opowieści kampinoskie” Lechosława Herza. Opowieść o Puszczy Kampinoskiej, jej niezwykłym przyrodniczym pejzażu, różnych miejscach i miejscowościach. Uzupełnienie przewodników turystycznych i podsumowaniem krajoznawczych wędrówek literackich autora. Po części gawęda, a trochę też zwierzenia autora z fascynacji tą prastarą puszczą i światem ją otaczającym. Zadziwiające jest bowiem, jak wiele naturalnej przyrody wciąż jeszcze trwa w bliskim sąsiedztwie dużej aglomeracji warszawskiej.

Kontynuując wędrówkę po miejscach odludnych, polecamy „Uroczyska Polski”. W Polsce wciąż są miejsca wolne od wpływu człowieka. Trudno dostępne, położone w nieoczywistych miejscach, w pełni poddane rytmowi zjawisk przyrodniczych i nieustającym wędrówkom zwierząt. To właśnie te miejsca poza zasięgiem ludzkiego oka stają się sceną odwiecznych spektakli przyrody: czy to rykowiska jeleni, rytualnego tańca godowego albo zakwitania rzadkich roślin. Grzegorz Bobrowicz ze znawstwem i entuzjazmem opowiada o tym, co dzieje się w tym równoległym, trudno dostępnym świecie, szczegółowo wyjaśniając znaczenia poszczególnych zjawisk ze świata roślin i zwierząt. Poza poetyckim, bogatym językiem książkę wzbogacają piękne fotografie, które są nieraz owocem wielodniowych czatów autora i planowania perfekcyjnego kadru. Książka w wersji polsko-angielskiej.

A jeśli znudzi się spacer po puszczach i uroczyskach, to Marek Goworski zabierze nas na zwiedzanie „Najpiękniejszych zamków, pałaców i dworów”. Ten piękny album prezentuje 600 najpiękniejszych zamków i pałaców – rezydencji możnych polskich rodów. Wielkim atutem są fotografie pokazujące aktualny stan tych zabytków, a także niezwykle interesujące zdjęcia z lotu ptaka. Poszczególnym opisom towarzyszą fotografie archiwalne, historia powstawania budowli, informacje o losach właścicieli i wiele innych ciekawostek. Wspaniały prezent dla miłośników pięknych miejsc!

Dla tropiących skandale fantastów

Zwiedzanie pięknych zamków na pewno zainspiruje do poszukiwania informacji o ludziach, którzy w nich mieszkali. I tu idealna będzie książka „Śmierć bale i skandale. Arystokraci, kolekcjonerzy, skandaliści”, również autorstwa Marka Gaworskiego, który specjalizuje się w tematyce pałacowej. Barwne opowieści o najsłynniejszych i najbogatszych, których dziś nazwalibyśmy… celebrytami. Książka o arystokratach ze szczególnym zamiłowaniem do dzieł sztuki, kolekcjonowania malarstwa, rzeźby i biżuterii, co traktowali nie tylko jako lokatę kapitału, ale przede wszystkim jako dowód ich społecznego statusu. Lekkomyślność, z jaką kolekcje budowano, a potem parcelowano, każe nam doceniać fakt, że wiele ich elementów nadal możemy podziwiać w muzeach. A to wszystko podane lekkim językiem, z pełnymi humoru, ale i historycznej dokładności komentarzami autora.

A zachwyceni i zachwycone opowieściami o wspaniałych kolekcjach dzieł sztuki, które posiadali arystokraci, wybierzmy się w podróż śladami obrazów. W „Sztuce fantazjowania” od wydawnictwa Lira Marta Motyl zabiera nas do krain powstałych w twórczych umysłach wizjonerów świata sztuki. Sprawdza, jakie ślady własnych przeżyć pozostawili w swoich niesamowitych dziełach Bosch, Caravaggio, Goya, Dalí, Beksiński i inni. Nieraz wizja kryje prawdę, od której trudno odwrócić wzrok… Treści zawarte w obrazach jak ze snów łamią tabu, ukazując nieokiełznane fantazje, magię i szaleństwo. To sztuka bogata w sugestywne marzenia i przedziwne imaginacje. „Sztuka fantazjowania” to książka znakomita na prezent, w twardej oprawie; zawiera wkładkę z kolorowymi reprodukcjami słynnych dzieł sztuki.

Dla marzących, by żyć jak artysta

Po świetnym reportażu Aleksandry Szarłat, „SPATiF. Upajający pozór wolności” wydawnictwo Czarne serwuje nam kolejną podróż do świata artystów okresu Polski Ludowej. Książka „Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u” Tomasza Potkaja to pierwsza całościowa opowieść o tej część historii polskich pisarzy. Autor wnikliwie śledzi losy instytucji zrzeszającej największe postaci polskiej literatury XX wieku i literatów zapomnianych, dzięki którym jednak obracały się biurokratyczne tryby. Sięgając do dokumentów z debat i zjazdów, związkowych archiwów i opowieści samych pisarzy, tworzy wciągającą opowieść o epoce, w której polityka i sztuka tworzyły bliskie, ale często niebezpieczne związki. Domy pracy twórczej, przydziały mieszkań, talony, wyjazdy zagraniczne czy emerytury twórcze – Związek dbał o pisarzy, którzy zgodnie z aktualną linią partii realizowali dyrektywy ideologiczne „na odcinku twórczości”. Ale był też forum, na którym toczyły się burzliwe dyskusje o kształt tej twórczości i zaangażowanie polityczne pisarza.

Świetnym uzupełnieniem lektury „Akwarium” będzie tytuł „Królowie życia PRL-u. Czerwoni książęta, playboye, towarzysze”. Książka została wydana w serii Wielkie Litery, w specjalnym formacie dla osób starszych i słabowidzących. To więc idealny prezent pod choinkę dla babci, cioci lub mamy. W czasach wszechobecnej szarzyzny PRL-u celebryci, kochani przez tłumy i rozpieszczani przez władzę, jawili się przeciętnemu obywatelowi niczym rajskie ptaki, istni królowie życia. Na temat owych sław krążyły rozmaite, często rozdęte do granic absurdu, a nawet krzywdzące plotki, czego na własnej skórze doświadczył niejeden z nich. Iwona Kienzler snuje opowieść o politykach, artystach, dziennikarzach i sportowcach, zarówno tych powszechnie uwielbianych, jak i tych znienawidzonych ze względu na przynależność partyjną, czy oskarżanych o zaprzedanie się systemowi. Cyrankiewicz, Sokorski, Łomnicki, Mikulski, Jaroszewicz, Ciszewski, Komar, Głowacki – w najnowszej książce „Królowie życia PRL-u” oglądamy ich z zupełnie innej niż dotąd, nieznanej strony.

Tymczasem w pracowniach wielkich krawców… Biografie wybitnych projektantów są często nie mniej ciekawe niż tworzone przez nich kreacje. Wielki świat mody to przede wszystkim pokazy, wybiegi i haute couture, ale również nazwiska znanych kreatorów, których wizje zmieniają oblicze branży i styl ubierania się milionów ludzi. Któż nie zna takich postaci jak: Chanel, Dior, Gucci, Versace czy Yves Saint Laurent? Projektanci mody to zazwyczaj osoby nietuzinkowe, utalentowane, o dużej wyobraźni, silnej osobowości i o życiorysach często naznaczonych traumą. Najnowsza książka Iwony Kienzler opowiada o najważniejszych dyktatorach światowej mody, ich sukcesach, wzlotach i upadkach, odsłaniając jednocześnie kulisy ich prywatnego życia. „Dyktatorzy mody” to książka znakomita na prezent, bogato ilustrowana, wydana w starannej szacie graficznej.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

1 Shares:
Może zainteresować Cię także