Książka to najlepszy prezent – warto czasem przypominać tę oczywistą prawdę. Również po to, by nie martwić się o to, co kupić ukochanej mamie w prezencie z okazji Dnia Mamy. Oby koniec maja i czerwiec były ciepłe i słoneczne! Dzięki temu mamy będą mogły spędzać czas w parkach, na leżakach i na balkonach – i czytać. Przedstawiamy propozycje tytułów, które powinny im przypaść do gustu.

O sile kobiet

„Niewidzialne kobiety. Dlaczego żyjemy w świecie skrojonym pod mężczyzn” Caroline Criado-Perez w tłumaczeniu Anny Sak od wydawnictwa Karakter to już właściwie pozycja obowiązkowa dla każdego, kto uważnie rozgląda się po świecie. Jak pisze wydawca: to „pierwsza książka, która na taką skalę analizuje seksistowski charakter świata, w którym żyjemy – od dostępności usług publicznych po projektowanie dóbr luksusowych. Caroline Criado-Perez na setkach przykładów pokazuje, że domyślnym użytkownikiem większości dóbr i usług jest wciąż mężczyzna i pisze o tym, w jaki sposób wpływa to na codzienne życie połowy ludzkości.” Ogromna ilość danych, które autorka poddała analizie i zakres geograficzny – od Norwegii po Argentynę i RPA i od Stanów Zjednoczonych po Japonię – sprawia, że jest to książka, która daje bardzo szeroki obraz sytuacji i zmusza do refleksji.

Z drugiej perspektywy – męskiej – nad tematem pochyla się Liz Plank w książce „Samiec alfa musi odejść. Dlaczego patriarchat szkodzi wszystkim” w tłumaczeniu Martyny Tomczak wydanej przez Wydawnictwo Czarne. Mężczyzn też dotyczą stereotypy i narzucane są im pewne wzorce zachowań, szkodliwe dla ich komfortu i rozwoju. W filmach – także kreskówkach, literaturze, świadomości społecznej mężczyzna jest „męski” z całym toksycznym bagażem tego określenia. Plank pyta: „a gdzie się podział ruch feministyczny dla mężczyzn?”. Bo równość płci wymaga szacunku dla każdego.

Wracając do kobiecego punktu widzenia, Stefania Lazar przygląda się wyjątkowym postaciom kobiet, które trafiły na płótna znanych malarzy – i to nie tylko ze względu na swoją urodę. „Portrety kobiet niezwykłych” wydane przez Wydawnictwo Lira to opowieść o dziesięciu kobietach, których życiorysy, talent i uroda sprawiły, że stały się one przedmiotem twórczej kreacji artystów i trafiły na płótna najznakomitszych mistrzów pędzla swoich czasów. W książce znajdują się kolorowe reprodukcje dzieł sztuki.

Nie bądź idealna!

Która z nas nie marzyła o tym, by być idealną córką, żoną, kobietą… „Matka roku” to książka Gabrieli Gargaś, którą powinna przeczytać każda marząca o byciu idealną kobietą. Bohaterką powieści jest Tatiana, która chciałaby być najlepsza, ale ma mało cierpliwości. Na szczęście ma przyjaciółkę, która zawsze jej wysłucha. I kiedy kobieta wiedzie swoje spokojne życie i myśli, że nic już jej nie spotka, wtedy na jej drodze pojawia się Iwo – szkolna miłość – który nawija jej na uszy tonę makaronu, a że ona lubi jeść makaron, jest łasa na jego czułe słówka. Polubicie Tatianą, gwarantujemy! Książkę wydało Wydawnictwo Skarpa Warszawska.

A czy kiedyś kobiety miały łatwiej? Agnieszka Janiszewska w „Owocach zatrutego drzewa” opowiada o losach Kingi, dziewczyny żyjącej w Warszawie w drugiej połowie XIX wieku. Nie odnajduje się w mieszczańskiej atmosferze domu wujostwa, u którego mieszka. Postanawia się wyprowadzić i poszukać swojego miejsca na ziemi. Wyjeżdża do Krakowa, gdzie zamierza odnaleźć jedyną żyjącą krewną swojego ojca, o której istnieniu jeszcze niedawno nie miała pojęcia. Czy wolność jest dla niej możliwa?

Z życia wzięte

Kto polubi idealnie – nieidealną Tatianę z książki „Matka roku” Gabrieli Gargaś, ten „Wpadkę roku” zaliczy z przyjemnością. Wydawnictwo Skarpa Warszawska pisze o powieści tak: „Tatiana ma czterdzieści dwa lata, dwoje odchowanych dzieci i wydawać by się mogło, że wszystko w jej życiu jest poukładane. Ale życie bywa przewrotne. Tatiana zalicza z mężem spektakularną wpadkę. Kiedy na rodzinnym obiedzie oznajmia, że jest w ciąży, jeszcze nie wie, że to nie jedyna niespodzianka tego dnia. Na szczęście zawsze można zwrócić się po poradę do najlepszej przyjaciółki, która również przechodzi szereg zawirowań. Każde z tych zawirowań jest wysokie, przystojne i szalenie pociągające”. Przewidujemy sporą dawkę dobrej zabawy i wzruszeń!

Wzruszeń na pewno dostarczy książka M.B. Morgan pod tytułem „Naucz mnie kochać”. To pozornie znana nam dobrze historia miłosna, w której uczucie pokonuje wszelkie przeszkody. Ale czy tu chodzi o uczucie? On jest emigrantem z Burundi z wielkim talentem piłkarskim. Ona – córką włoskiego biznesmena, która lubi skandale. Różni ich wszystko. Co połączy?

O pokonywaniu przeciwności w drodze do wspólnego życia opowiada też osadzona w czasach kampanii napoleońskiej powieść „Uciekinierka i ułan” Joanny Wtulich od Wydawnictwa Lira. Autorka znana jest z „Trylogii lwowskiej”. Tym razem wraca do swoich czytelniczek i czytelników z pełną rozmachu „Sagą napoleońską”. Rozgrywki i intrygi na zapleczu wielkiej historii, afera szpiegowska i dwoje uwikłanych w nią młodych ludzi… Brzmi jak dobra lektura na letnie wieczory!

Męski świat?

Londyńskie blokowisko rządzi się swoimi prawami. Uliczna gangsterka to zwyczajowe zajęcie młodszych i starszych, którzy muszą tu żyć. Tak jak Gabriel – z jednej strony przykładny student, z drugiej twardy typ cieszący się osiedlowym szacunkiem. „Tu byli, tak stali” Gabriela Krauzego, w brawurowym przekładzie Tomasza S. Gałązki, to inspirowana życiem autora opowieść o trudnej codzienności młodych ludzi skazanych na codzienne kombinowanie i życie poza prawem. To również gorzka historia chłopackiego dorastania w czasach, gdy łatwiej być bezwzględnym chuliganem, niż zdjąć maskę agresora i pokazać prawdziwe, wrażliwe oblicze. Książkę opublikowało Wydawnictwo Czarne.

Marguerite Yourcenar w „Pamiętnikach Hadriana” zrealizowała zamysł przyjrzenia się życiu rzymskiego cesarza. Przyjęła perspektywę i głos Hadriana, by opowiedzieć o rozterkach władcy i poglądach filozoficznych, zamiłowaniu do literatury i sztuki, a także o miłości do Antinousa. Powieści towarzyszą „Zapiski do Pamiętników Hadriana’” w przekładzie Krystyny Dolatowskiej, w których Yourcenar zdradza swój zamysł i okoliczności powstania powieści, a przede wszystkim odsłania tajemnice swej sztuki pisarskiej. Książkę przetłumaczyły Hanna Szumańska-Grossowa i Krystyna Dolatowska, a wydało Wydawnictwo Karakter.

Najlepsze życzenia dla Waszych mam! Miłego wspólnego czasu z książkami!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

10 Shares:
Może zainteresować Cię także