“Kochankowie Burzy” Elżbiety Gizeli Erban to porywająca opowieść o wielkiej miłości, dla której tło stanowią wydarzenia poprzedzające wybuch powstania styczniowego. Pierwsze dwa tomy jedenastotomowej sagi w nowym wydaniu ukażą się jesienią nakładem wydawnictwa Videograf.

Akcja tej spektakularnej sagi toczy się w burzliwych latach 1860-1866. “Kochankowie Burzy” to
monumentalne dzieło życia Elżbiety Gizeli Erban, prawnuczki głównej bohaterki, a fabuła
książki została oparta o przekazy ustne i pamiętniki rodzinne. Wszystkie osoby pojawiające się na kartach powieści to postaci autentyczne, a odmalowane z rozmachem tło społeczno-polityczne pozwala poznać na nowo ten trudny rozdział historii Polski. To porywająca opowieść o wielkiej miłości, dla której tło stanowią wydarzenia poprzedzające wybuch powstania styczniowego i jego przebieg.

Autorka w obrazowy sposób odwzorowuje panujące wtedy nastroje, mody oraz realia codzienności. Wyczarowuje przed naszymi oczami dawno miniony świat, pełen zarówno wystawnych balów, jak i krwawo tłumionych zamieszek.

“Panna z Jaśminowa”

W pierwszym tomie cyklu poznajemy Ninę, która po stracie rodziców trafia do majątku swoich krewnych, państwa Borutyńskich. Traktowana przez nich oschle, jedyne oparcie znajduje u swojej niani i kuzynki. Przyjazd wuja, hrabiego Klonowieckiego, odmienia życie dziewczyny. Przenosząc się na dwór w Makowie, powoli odkrywa sekrety pałacu i przekonuje się, że jej serce bije szybciej na widok wuja. Czy to uczucie ma jakiekolwiek szanse, zważywszy na to, że hrabia jest żonaty? Jak panujące w Polsce nastroje wpłyną na życie panny bez posagu, która nieoczekiwanie może zyskać świetlaną przyszłość?

“Na dworze w Makowie”

W kolejnym tomie wracamy do Niny, która świetne się odnajduje w pałacowej codzienności, z zamiłowaniem spędzając czas na konnych przejażdżkach. Szybko odkrywa jednak, że wytworne wnętrza kryją sporo tajemnic i jedyne, czego wśród nich brakuje, to miłość. Tymczasem piękną panienkę z Jaśminowa oczaruje przystojny rosyjski oficer, jednak jej serce wyrywać się będzie do innego mężczyzny. I nie będzie to wcale ten, który się jej oświadczy… Co się kryje pod podszewką pozornie zwyczajnego ziemiańskiego życia? Ktoś straci życie, ktoś inny dopuści się zdrady, a nad świętokrzyskim krajobrazem zawiśnie widmo nieuchronnie zbliżającego się powstania…

Zapraszamy do przeczytania fragmentu pierwszego tomu sagi “Kochankowie burzy”. “Panna z Jaśminowa”, Elżbieta Gizela Erban Wydawnictwo Videograf. Mikołów 2022.

Kolejne tomy będą się ukazywały w dwumiesięcznych odstępach, zaczynając od 13 września 2022 roku.

38 Shares:
Może zainteresować Cię także