2 kwietnia w Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, ustanowiony w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, warto sięgnąć po coś dobrego do czytania. Polecamy dobrą literaturę dziecięcą, która przypadnie do gustu i maluchom i starszym dzieciom, a także dorosłym. Wspólne czytanie to najlepszy sposób na świętowanie Dnia Książki dla Dzieci.

Pełne przygód kocie życie

Ra Wszechmocny jest Kotem Faraona i nigdy nie pomyślałby o sobie jak o niańce, ale cóż robić, skoro faraon wyznaczył mu arcyważne zadanie – ma opiekować się królewskimi dziećmi w trakcie rejsu po Nilu. Niestety, po drodze podczas krótkiej wizyty w pałacu pani Satiah, królewskiej małżonki (faraon ma kilka żon) syn władcy znika! Uciekł? Został porwany? A może co gorsza zjadły go krokodyle? Ra, Chepri i Miu wyruszają na poszukiwanie prawdy, ale pałac skrywa wiele tajemnic. Czy Wielcy Detektywi odnajdą zaginionego chłopca? “Pogromca krokodyli” to już trzecia część kocich przygód. Polecamy także: “Ra Wszechmocny. Wielki skok na grobowiec” oraz “Ra Wszechmocny Kot detektyw”.

A może zajrzymy do Cieszyna, gdzie grasuje Kocia Szajka? Coś dziwnego dzieje się w tym spokojnym miasteczku na końcu Polski. W starym kinie trwa remont, jednak prace idą jak po grudzie. Co i rusz dochodzi do niebezpiecznych wypadków, a w nocy z budynku dobiegają mrożące krew w żyłach odgłosy. Niektórzy mówią, że to klątwa! Na pomoc zostaje wezwana Kocia Szajka, detektywi do zadań specjalnych. Co tak naprawdę dzieje się w murach kina? Czy w sprawę zamieszany jest duch kotki Grety? I dlaczego kociak Precel, znaleziony pod kinowym fotelem, nie lubi pałzesów? Ech, to nie będzie proste śledztwo… Polecamy wszystkie części kocich przygód: “Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi”, “Kocia Szajka i fałszerze pierników”, “Kocia Szajka i duchy w teatrze”, “Kocia Szajka i ucho różowego jelenia”, “Kocia Szajka i napad na moście” oraz tę najnowszą: “Kocia Szajka i klątwa starego kina”

Poczytajmy – i porozmawiajmy – o emocjach

„Może” to przepięknie zilustrowany list miłosny do potencjału, który tkwi w każdym z nas. Unikatowa, magiczna książka, która poruszy struny podświadomości każdego, bez względu na wiek. Oszczędna w słowach; o miłości, przyjaźni, wierze w siebie, nadziei, współczuciu, przygodzie, doświadczaniu życia. Każda ilustracja to pełna symboli osobna historia ukazująca drogę rozwoju bohaterki. Autorzy z dyskrecją wyrażają wartości, które każdy dorosły chce, aby ich dziecko przyjęło, jednocześnie nie zapominając o docenieniu wrażliwości dziecka. To książka o marzeniach, myślach i towarzyszącym im delikatnych emocjach dziecka. Dziecko potyka się, pozwala sobie na łzy i popełnia błędy, tak jak każdy z nas. Ale to nie wszystko! “Może” zabiera nas do świata cudów, które nosimy w sobie.

“Pełna magii, otulająca ciepłem opowieść o wachlarzu możliwości, które dostajemy od życia i potencjale, który każdy nosi w sobie.”

Joanna Mackiewicz, Bliskie Czytanie

Mały Leoś czuje się przytłoczony swoimi emocjami i uczuciami, dlatego zamyka je w słoiczkach. Kiedy odkrywa w sobie odwagę, by je poczuć i uwolnić, wszystko staje się piękniejsze. Piękna, wizualna lekcja psychologii w duchu Montessori. “Odkręćmy emocje” to wyśmienicie napisana i fantastycznie zilustrowana. Będzie początkiem pierwszych rozmów o emocjach. Jakie kolory mają twoje emocje? Czy potrafisz je nazwać? Co się dzieje, kiedy powstrzymujemy i tłumimy nasze emocje? Co zrobić, żeby zapobiec wielkiej eksplozji emocji? Co robić, kiedy poczujesz w sobie pustkę? Odpowiedź jest prosta: podziel się z kimś, tym co czujesz.

A kiedy się dorasta, wcale nie jest łatwiej radzić sobie z emocjami…. Tego lata Alicja w pełni dostrzega swoje ciało i mierzy się z jego fizycznością. Czuje się mocna, silna, ale też dostrzega, że nie wpisuje się w kanon piękna. Gorące lato w mieście będzie dla niej czasem przewartościowań: w przyjaźni, w relacji z ojcem i babcią zastępującą matkę, w budzącym się pierwszym uczuciu. Przede wszystkim jednak będzie odkrywaniem prawdziwej siebie i budowania podwalin własnej wartości. Polecamy książkę „Ja, Świnia” nastolatkom i ich rodzicom.

Poznajemy świat…

…z dziadkiem profesorem: „Opowieści dziadka profesora”  to nagradzana, literacka książka popularnonaukowa, która zabierze cię w kolorową podróż, podczas której odkryjesz tysiące roślin udomowionych przez człowieka, mających duży wpływ na nasz świat. Każdy stragan skrywa fascynujące tajemnice i ciekawostki. Czy wiesz, że kiedyś banany miały pestki, a niektóre migdały są trujące? Rośliny nie tylko są źródłem pożywienia, otrzymujemy z nich przyprawy, lekarstwa, pozyskujemy surowce. Wzbudzały zainteresowanie królów i przynosiły im ogromne bogactwa. Ich historia pomaga zrozumieć teraźniejszość i stawić czoła przyszłości. Przez tysiąclecia kształtowały nasze smaki i węch, w rezultacie zmieniając też i nasze przyzwyczajenia. Myślimy, że my je udomowiliśmy, kiedy tak naprawdę, to one udomowiły nas! Na fascynujących opowieściach dziadka profesora się nie skończy. Spotkasz ludzi z całego świata, a na samym końcu książki znajdziesz przepisy na smaczne potrawy z różnych kontynentów.

…z Modim. „Modi” to seria książeczek o kilkuletnim chłopcu i jego psie mopsie. Bohaterowie przeżywają mnóstwo przygód, przy okazji poznając świat. Sympatyczny bohater wraz ze swoim pieskiem przeprowadzi malucha przez naukę liczenia, kolorów i kształtów, a nawet zabierze ze sobą do przedszkola! Po takim treningu każde dziecko z uśmiechem na twarzy zechce pójść w jego ślady! W pierwszej części Modi wyrusza w podróż w poszukiwaniu kształtów. Wybierz się w podróż pełną zabawy razem z Modim. Przecież kształty są wszędzie! „Modi uczy się liczyć”, to książeczka o chłopcu i jego piesku Franiu, którzy wyruszają w podróż, żeby odkrywać świat. Ta interaktywna książeczka zachęca młodych czytelników i ich rodziców do nauki liczenia przez zabawę. W części pod tytułem „Modi w ogrodzie zimowym” Modi i Franio odwiedzają babcię w ogrodzie. Razem będą odkrywać kolory, nazwy warzyw oraz owoców! Modi odkryje, że dynia jest wielka i jest kolory pomarańczowego, a co znajdzie Franio i jakiego to będzie koloru?

… z Fryckiem. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina poleca serię książeczek „Mały Chopin”. To cykl krótkich historyjek, które powstały z inspiracji barwną biografią najwybitniejszego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Opowieści te – chociaż osadzone w przeszłości – są wciąż aktualne, a Frycek z pewnością sprawdzi się w roli kolegi każdego dziecka!  Frycek to chłopiec z przeszłości – żyje w XIX wieku, kiedy nie istnieją jeszcze telefony, a po ulicach nie jeżdżą samochody. Ulubionym zajęciem chłopca jest za to gra na fortepianie i wspólne muzykowanie z trzema ukochanymi siostrami. Kiedy Frycek dorośnie, będzie wielkim pianistą i kompozytorem, ale na razie nie zdradzaj mu tej tajemnicy… Dzisiaj lekcja geografii się nie odbędzie, bo w szkole Frycka pojawiła się żyrafa! Ale czy to prawdziwa żyrafa z długą szyją?

I jeszcze coś dla ciekawskich i pasjonatów rysowania

Od pierwszych parowozów przez superszybkie ekspresy aż po kolej przyszłości – dzięki  książce „Pociągi” poznacie zachwycającą historię kolejnictwa! Na każdej stronie znajdziecie mnóstwo ciekawostek o najsłynniejszych pociągach – takich jak Orient Express, Shinkansen czy przejeżdżająca niezwykle malowniczą trasą Kolej Transsyberyjska. Pociągi to przepięknie ilustrowana książka o wszystkim, co wiąże się z tymi maszynami. Autorzy celebrują w niej niezwykłą pomysłowość i użyteczność tego wspaniałego wynalazku i dzielą się z dziećmi swoją pasją. Pobudzające wyobraźnię ilustracje wielokrotnie nagradzanego rysownika, Ryo Takemasy ułatwiają podróż w czasie i sprawiają, że lektura książki to czysta przyjemność! „Pociągi” będą idealnym prezentem dla wszystkich miłośników kolei w każdym wieku!

A może tak wybrać się w podróż, ale do wnętrza człowieka? Co prawda poznaliśmy już niemal każdy skrawek naszej planety, a jednak w naszych ciałach kryje się niezbadany świat mikrobów… Naukowcy dopiero zaczynają rozumieć, jak ważne są one dla naszego zdrowia. Wzmacniają system odpornościowy organizmu, trawią pożywienie, regulują metabolizm, a nawet wpływają na nasze zdrowie psychiczne! Macie apetyt na potężną dawkę wiedzy? Czy wasze kiszki grają już marsza? Przy pomocy zabawnych tekstów i zwariowanych ilustracji Katie Brosnan w książce „Ale kiszka! Niezwykły ogród w twoim brzuchu” prowadzi nas przez cały proces trawienia – od momentu, gdy jedzenie trafia do naszych ust, aż do chwili, gdy odpady opuszczają ciało człowieka. Po drodze dowiadujemy się mnóstwa ciekawostek o ogromnym ekosystemie, który żyje wewnątrz nas.

I to wszystko teraz narysujemy! Rysowanie lustrzanych odbić przedmiotów i zwierząt to świetna zabawa, ale nie tylko! Ta prosta i satysfakcjonująca rozrywka rozwija u najmłodszych zdolność odtwarzania obrazków, ćwiczy motorykę małą, daje poczucie sprawczości oraz ułatwia zrozumienie pojęcia symetrii, łącząc tym samym przyjemne z pożytecznym. Taki sposób rysowania jest łatwy dla dzieci w każdym wieku, a dzięki tej książce narysują między innymi: sowę, statek, stworka, robota, gitarę czy latarnię morską. Dodatkowe kratkowane strony pozwolą „młodym artystom” wymyślić i narysować własne obrazki od zera. Ale frajda! Polecamy „Prze-rysuj Lustrzane rysowanie dla najmłodszych”!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

0 Shares:
Może zainteresować Cię także