Pojawił się pod koniec ubiegłego roku w mieście Wuhan w Chinach i niemal od razu wywołał panikę. W ciągu niespełna kilku miesięcy dotarł na sześć kontynentów. Przekroczył granice kilkudziesięciu państw świata. Na początku marca koronawirus COVID-19 dotarł także do Polski. Lekarze i ministerstwo zdrowia uspokajają: warto zachować ostrożność, ale nie warto popadać w panikę. Czy zagraża nam wielka epidemia? Jak ludzie zachowują się w czasach zarazy? W epoce medialnego chaosu odpowiedzi na te pytania warto szukać także w książkach.

Epidemia. Od dżumy, przez HIV, po ebolę

W „Epidemii” dziennikarka śledcza Sonia Shah w bezlitosny sposób obala przekonanie o tym, że dzięki wysoko rozwiniętej wiedzy medycznej będziemy w stanie wygrać nierówną walkę z kolejnymi śmiertelnymi bakteriami i wirusami. Koronawirus, którego sama nazwa zaczyna wywoływać panikę, mnożyć mity i pytania, jest właściwie tym, o czym pisze autorka – kolejną nieuchronną epidemią.

Zobacz również: Efekt koronawirusa: w Polsce również rośnie sprzedaż „Dżumy” Alberta Camusa

Grypa Sto lat walki

Grypa. Sto lat walki

Każdego roku zwykła grypa zabija w Polsce kilkadziesiąt osób. Rocznie na świecie umiera na nią nawet 650 tys. osób. Dlaczego grypa jest aż tak niebezpieczna? Skąd biorą się wciąż narastające wokół niej mity? Szczepić, czy nie szczepić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w doskonałej “biografii” grypy autorstwa autorstwa Jeremyego Browna, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mikrobiom Najmniejsze organizmy które rzadzą światem

Mikrobiom. Najmniejsze organizmy, które rządzą światem

Zawieramy ich w sobie miliony. Kryją się w jamie ustnej, w nosie, uszach, jelitach czy płucach. Mikroorganizmy – bo o nich mowa – uczą nasze układy odpornościowe, jak walczyć z infekcjami. To od ich zachowania może zależeć, czy w najbliższym czasie będziemy narażeni na stoczenie walki z wirusami i bakteriami. Dlatego właśnie warto przyjrzeć im się z bliska. Książka Eda Yonga w zabawny sposób wyjaśnia najdrobniejsze zagadki ludzkiego organizmu.

Dżuma Albert Camus

Dżuma

Jak ludzie zachowują się w trakcie epidemii? Aby zrozumieć mechanizmy psychologiczne rządzące społeczeństwem, warto sięgnąć po klasykę literatury. Epidemia dżumy w powieści Alberta Camusa to metafora zła dotykającego społeczeństwo, obraz różnorodnych ludzkich postaw, a przede wszystkim uniwersalna opowieść o człowieku w czasach próby.

Wirus paniki książka

Wirus paniki. Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu

W debatach o corocznych epidemiach grypy powracają pytania o skuteczność szczepień. Z tematem postaw antyszczepionkowych, które są pokłosiem informacji dotyczących związku szczepień z autyzmem, rozprawia się Seth Mnookin. Wobec teorii żywiących się strachem tylko logika i zdrowy rozsądek mogą sprawić, że w zalewie informacji będziemy realnie oceniać sytuacje związane z naszym zdrowiem. Lektura “ku przestrodze” od Wydawnictwa Czarne – w czasach, gdy koronawirus dociera do kolejnych krajów, uruchamiając całą lawinę informacji, zarówno prawdziwych i niepotwierdzonych.

Zdjęcie: istock

12 Shares:
Może zainteresować Cię także