Wciągające pozycje z wielką sztuką w tle! Tej jesieni nakładem oficyny LeTra ukazały się cztery wyjątkowe pozycje książkowe, które urozmaicą długie jesienne wieczory.

Wśród powieści znajdują się zajmujące thrillery oraz nieoczywiste historie obyczajowe. Są to zarówno debiuty, jak i bestsellerowe produkcje. Mają one jeden wspólny mianownik: łączy je zamiłowanie do architektury, sztuki oraz dziedzictwa kulturowego.

Greg Krupa, Zaginiony klejnot Ferrary

Premiera: 15 października 2021

David, młody i ambitny dziennikarz polskiego pochodzenia oraz podporuczniczka Diana współpracują przy trudnej sprawie zabójstwa znanego kolekcjonera sztuki… brzmi dość typowo, prawda?  Wkrótce okazuje się jednak, że wąskie ulice Ferrary – starożytnego włoskiego miasteczka – kryją w sobie wiele trudnych tajemnic, a morderstwo kolekcjonera to część o wiele bardziej skomplikowanej i niebezpiecznej intrygi. David wraz z Dianą zostają wciągnięci w kryminalną matnię, z której trudno będzie się wyplątać. Mroczna historia dwóch śledczych rozgrywa się w cieniu wspaniałych zabytków włoskiej architektury oraz kosztownych, starożytnych dzieł sztuki.

Zaginiony klejnot Ferrary to nie tylko wciągający, oryginalny kryminał z wyjątkową atmosferą. To również osobliwy przewodnik po Ferrarze, miejskiej perle północnych Włoch, pełny humoru i ciekawych refleksji o kulturowym dziedzictwie tego regionu. Książka Grega Krupy to debiut literacki, jakiego na rynku literatury gatunkowej nie było od lat.

Greg Krupa – urodzony w 1973 roku. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Zawodowo związany z branżą reklamową i wydawniczą.  Mieszka we Włoszech, początkowo związał się z okolicami Bolonii, ale ostatecznie osiadł na stałe w Ferrarze – mieście, którego bogata historia i kultura zafascynowały go do tego stopnia, że stały się inspiracją do napisania książki.

Lisa Strømme, Dziewczynka z poziomkami

Premiera: 15 października 2021

Sensualna historia burzliwej relacji kobiety z szanowanej, admiralskiej rodziny oraz tajemniczego, wybitnego malarza o złej reputacji, którym okazuje się być sam Edvard Munch. Historia tego związku została spisana przez cichą powierniczkę, nieśmiałą dziewczynę pochodzącą z klasy pracującej. Będąc świadkiem ich codziennych dramatów, zyskuje ona wpierw sympatię, a później serce artysty. Nawiązują sekretny romans, w wyniku którego tytułowa dziewczynka z poziomkami zostanie wciągnięta w emocjonalną otchłań, rządzącą skomplikowanym życiem wewnętrznym malarza.

Książka Lisy Stromme to fantazyjna opowieść o Edvardzie Munchu, legendarnym norweskim malarzu, uznawanym za jednego z najważniejszych przedstawicieli ekspresjonizmu. Poruszające studium wrażliwości i osobowości wielkiego twórcy spisane zostało z imponującą głębią psychologiczną, dzięki której można zgłębić charakter autora kultowego „Krzyku”. To również pełna subtelności opowieść o byciu artystą i twórczym etosie, czyli wierności do samego siebie i swojej indywidualnej ekspresji.

Lisa Strømme – urodzona w 1973 roku w Yorkshire. Ukończyła studia na University of Strathclyde w Glasgow. Obecnie mieszka ze swoim norweskim mężem i dwójką dzieci w okolicach nadmorskiego miasteczka Åsgårdstrand, w którym Edvard Munch miał dom letni i w którym rozgrywa się akcja powieści.

Barbara A. Shapiro, Fałszerka obrazów

Premiera: 29 października 2021

Od czasu słynnej kradzieży obrazów w Isabella Stewart Gardner Museum mija dwadzieścia pięć lat. Sprawy nigdy nie wyjaśniono, a złupionych dzieł nigdy więcej nie widziano. Tymczasem w wyniku pewnych komplikacji do bostońskiego studia młodej artystki trafia skradzione płótno Edgara Degasa. Zaskoczona młoda malarka zostaje skuszona przez wielkiego potentata rynku sztuki do sfałszowania odnalezionego dzieła w zamian za zorganizowanie prestiżowej, indywidualnej wystawy. Pełna ambiwalencji bierze się do pracy, jednak wkrótce odkrywa, że legendarne płótno Degasa ma kilka zaskakujących właściwości. Czyżby samo zostało sfałszowane? Młoda artystka wpada przez obraz w poważne tarapaty. Najeżony nieoczywistymi zmianami akcji thriller o tym, co kryje się pod powierzchnią.

Barbara A. Shapiro – autorka bestsellerów magazynu “The New York Times”. Jej książki zostały docenione na wielu prestiżowych konkursach literackich, zdobywając m.in. New England Book Award oraz Boston Authors Society Award. Powieści Shapiro wchodziły w skład oficjalnych lektur miejskich kół czytelniczych w USA, doczekały się też przekładów na całym świecie. Zanim zajęła się pisarstwem, Shapiro wykładała socjologię na Tufts University oraz kreatywne pisanie na Northeastern University. Razem z mężem Danem dzielą swój czas między Boston i Florydę.

Przeczytaj fragment książki Barbary A. Shapiro Fałszerka obrazów (kliknij tutaj).

Florencia Etcheves, Cornelia

Premiera: 29 października 2021

Mała miejscowość w argentyńskiej Patagonii. To tutaj dziesięć lat temu nastoletnia Cornelia zniknęła podczas wycieczki klasowej, zostawiając po sobie wyłącznie leżący na śniegu łańcuszek. Dziewczynki nigdy nie odnaleziono. Co stało się z Cornelią? Czy odnalazła pokój w swojej umęczonej duszy?

W swoim mrocznym thrillerze Florencia Etcheves opowiada frapującą, pełną napięcia historię kryminalną, w której najtrudniejsza staje się konfrontacja z bolesną przeszłością. Pod wpływem uporczywie powracającej we wspomnieniach postaci Cornelii jedna z jej szkolnych przyjaciółek – obecnie utalentowana policjantka – wznawia śledztwo w sprawie tego zaginięcia. W międzyczasie matka Cornelii dowiaduje się, że przez cały ten czas w lokalnej gazecie ktoś każdego roku publikował nekrolog jej córki. Nie wszyscy gotowi są wracać do traumatycznych przeżyć z przeszłości…

Florencia Etcheves – urodzona w 1971 w Buenos Aires. Dziennikarka i prezenterka, która po 24 latach pracy w telewizji  zajęła się pisarstwem. W swoich bestsellerowych kryminałach obrazujących przemoc i systemową dyskryminację kobiet czerpie dużo z dziennikarskiego doświadczenia. Szczegółowe zrekonstruowanie przebiegu śledztwa oraz istotna rola prasy i mediów w jej powieściach uwidaczniają śledczy i pisarski talent.

Przeczytaj fragment książki Florenci Etcheves Cornelia (kliknij tutaj).

21 Shares:
Może zainteresować Cię także