Rozpoczęliśmy sezon wakacyjny! Z pewnością w nadchodzących tygodniach towarzyszyć nam będzie dużo słońca i odpoczynku z interesującą lekturą w dłoni. Lato to też dobry czas, by poszerzyć czytelnicze horyzonty i sięgnąć po tytuły niebędące dotychczas w zasięgu naszych zainteresowań. Co powiecie na literaturę młodzieżową? Sprawdźcie kilka propozycji na początek przygody z young adult! 

Benjamin Alire Sáenz, Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata

Wydawnictwo We Need Ya

Arystoteles i Dante, główni bohaterowie powieści Benjamina Alire Sáenza, są samotnikami – i na pierwszy rzut oka to jedyna rzecz, która ich łączy. Z pozoru są jak ogień i woda – jednego charakteryzuje krnąbrność i trudna sytuacja rodzinna, drugi ma ogromną wiedzę i w niezwykły sposób patrzy na świat. Jednak ich spotkanie jest początkiem budowania szczególnej przyjacielskiej więzi, która znacząco wpłynie na przyszłość obu chłopców. Książka opowiada także o zmaganiach z tożsamością rasową i etniczną, relacjami rodzinnymi, a także swoją seksualnością. 

Idealna lektura dla: poszukiwaczy przygód

Tematy przewodnie: dojrzewanie, męska przyjaźń, odkrywanie siebie

Edyta Prusinowska, Opowiem o tobie gwiazdom

Moondrive

Historia, którą opowiada Edyta Prusinowska, może zainspirować nie tylko młodych czytelników. Główna bohaterka, Astrid, po śmierci swojej siostry planuje opuścić rodzinne miasto i wyruszyć w podróż. W realizacji tego planu pomaga jej stary przyjaciel oraz nowo poznany kolega. Ten drugi może pomóc Astrid w spełnieniu marzeń i odnalezieniu szczęścia. Czas, który razem spędzą, zbliży ich na tyle, że doprowadzi do rozkwitu kiełkujących uczuć… “Opowiem o tobie gwiazdom” to budująca opowieść o pokonywaniu przeciwności losu i ogromnej determinacji, a także o relacjach, które wzmacniają poczucie szczęścia. 

Idealna lektura dla: poszukujących recept na udany związek

Tematy przewodnie: historia miłosna, przyjaźń, poszukiwanie siebie

Marta Łabęcka, My Beloved Monster

Wydawnictwo BeYA

Najnowsza powieść Marty Łabęckiej, autorki bestsellerowych “Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię” oraz “Despite Your (im)perfections. Dotrzymaj złożonej mi obietnicy”, rozgrywa się w Norwood – mieście, w którym nigdy nie dzieje się nic złego. Spokój mieszkańców burzy Chadwick Myers, a jego dziewczyna, Holly Wilson, próbuje dotrzeć do prawdy i dowiedzieć się, co kryje się za przerażającym zachowaniem jej chłopaka. Czy uda jej się rozwikłać i poznać tajemnice Norwood? “My Beloved Monster” to historia o przyspieszonym dorastaniu w cieniu tragicznych wydarzeń, ale także bezgranicznej miłości, wystawionej na próbę w świecie pełnym tajemnic. 

Idealna lektura dla: miłośników historii miłosnych z dreszczykiem

Tematy przewodnie: zbrodnia, sekret, miłość, zagubienie

Marcel Moss, Mój ostatni miesiąc

Wydawnictwo Filia

Historia o przyjaźni i miłości, przezwyciężaniu trudności i walki o każdy dzień. Głównych bohaterów połączył przypadek. Sebastian, który po śmierci matki nie może się odnaleźć i omal nie doprowadza do tragedii, trafia na wakacyjny wolontariat do hospicjum. Tam poznaje Mateusza, chorującego na raka, któremu – zdaniem lekarzy – pozostał miesiąc życia. Chłopcy wspólnie rozpoczynają walkę ze śmiercią o każdy dodatkowy dzień. Przepełniona wzruszeniami, humorem i cennymi życiowymi wskazówkami opowieść umacnia przekonanie, że miłość jest silniejsza niż śmierć. 

Idealna lektura dla: marzących o wielkim uczuciu

Tematy przewodnie: wielka miłość, przyjaźń, choroba

0 Shares:
Może zainteresować Cię także