W 2023 roku na setne urodziny Wisławy Szymborskiej w Krakowie przy ul. Karmelickiej powstanie zielona przestrzeń dedykowana poetce. Park powstanie z inicjatywy mieszkańców, którzy w 2019 roku zgłosili pomysł jego utworzenia w Budżecie Obywatelskim Miasta Krakowa. Zielona przestrzeń zastąpi betonowy parking w centrum miasta, w sąsiedztwie Małopolskiego Ogrodu Sztuki i i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Park dla Wisławy Symborskiej

Prace ruszyły pełną parą: usunięto asfalt, prowadzone są działania, by zrekultywować glebę, za kilka tygodni teren ma się zazielenić. Docelowo – znajdą się tu alejki wysadzane drzewami i krzewami, ławki, przestrzeń na pikniki i sporo miejsc, by usiąść z książką i poczytać. Proces utworzenia parku aktywnie wspierają aktywistka miejska Natalia Nazim i radny Łukasz Maślona. Projektowi kibicuje również Fundacja Wisławy Szymborskiej. Park wydaje się odpowiednim sposobem uczczenia poetki, która z uwagą przyglądała się światu przyrody i często opisywała go w swoich wierszach.

Uroczyste otwarcie Parku Wisławy Szymborskiej zaplanowane jest na 2 lipca 2023 roku, w setną rocznicę urodzin noblistki.

17 Shares:
Może zainteresować Cię także
Jedz dobrze i nie tyj
Więcej

Dieta i przyjemność z jedzenia?

Dlaczego czasami tak trudno jest przestać za dużo jeść? Jak sprawdzić, czy unikanie „chemii” zawsze prowadzi do zdrowego odżywiania? Odpowiedzi znajdziesz w książce "Jedz dobrze i nie tyj" Zbigniewa Młynarskiego.