Magdalena Majcher zaprasza na Osiedle Pogodne. Luksusowe kameralne domki, wysoki status społeczny, pieniądze i… tajemnice. To wszystko łączy mieszkańców Osiedla Pogodnego. Magdalena Majcher kolejno otwiera przez nami drzwi ekskluzywnych willi i odkrywa sekrety ich domowników.

Magdalena Majcher ma na swoim koncie wiele poczytnych książek dla kobiet, wśród nich między innymi Cud grudniowej nocy, Dzień, w którym Cię poznałam, W cieniu tamtych dni oraz dwie bestsellerowe serie: Wszystkie pory uczuć i Saga nadmorska. W swoich publikacjach porusza ważne tematy i problemy społeczne, takie jak niepełnosprawność, depresja poporodowa, trauma dziedziczona. Jej najnowsza książka rozpoczynająca serię Osiedle Pogodne: Prawda przychodzi nieproszona czytelników mocno zaskoczyła. Zamiast poruszającej i chwytającej za serce historii autorka zaserwowała opowieść raczej w klimatach thrillera psychologicznego niż obyczajówki. Zagląda do ludzkiej głowy i zastanawia się, jakie mroczne sekrety może skrywać ludzka pamięć.

Magdalena Majcher. Fot. Weronika Smieszek
Magdalena Majcher. Fot. Weronika Smieszek

Wyparte wspomnienia i emocje, na których przeżycie sobie nie pozwalamy, objawiają się w ciele.

Bohaterka książki Prawda przychodzi nieproszona boryka się z powracającymi bolesnymi wspomnieniami z dzieciństwa. Mimo idealnie poukładanego życia, przeszłość nie daje o sobie zapomnieć. Pogarszający się stan psychiczny i napady lękowe rzutują na jej karierę, związek i relacje z ludźmi. Kobieta, zmuszona do walki o siebie i swoje życie, postanawia rozprawić się z traumami dzieciństwa i dowiedzieć się, co tak naprawdę wydarzyło się w jej rodzinnym domu.

Zaczęłam się zastanawiać jaki wpływ na dorosłe życie może mieć przeżyta w dzieciństwie trauma, jak to człowieka kształtuje – mówi Magdalena Majcher. To niesamowite jak wyparte wspomnienia i emocje, na których przeżycie sobie nie pozwalamy, mogą oddziaływać na nasze ciało.

Do psychiatry zgłaszamy się dopiero wtedy, gdy zostaniemy postawieni pod ścianą.

Autorka w swojej nowej książce porusza temat postrzegania osób chorych psychicznie w Polsce. Przygotowania do jej napisania trwały bardzo długo, a ważnym elementem były konsultacje z psychiatrą, psychoterapeutą i osobami cierpiącymi na zespół lęku napadowego.

–  Psychiatra przez wielu Polaków wciąż nie jest postrzegany jak lekarz taki jak dermatolog, ginekolog czy okulista. – mówi Magdalena Majcher. – Z pomocy innych specjalistów korzystamy kiedy tylko dostrzeżemy niepokojące nas objawy, do psychiatry zgłaszamy się, gdy zostaniemy postawieni pod ścianą lub zmuszą nas do tego bliscy. ­

Jak wyjaśnia autorka, często wynika to z poczucia wstydu i błędnego postrzegania osób z zaburzeniami psychicznymi przez środowisko. Do tego często dochodzą obawy o utratę pracy i wykluczenie z życia społecznego. Jest jednak nadzieja na poprawę sytuacji chorych. – Na szczęście, sposób myślenia powoli się zmienia – mówi Majcher – zwłaszcza w kręgu osób młodych i wykształconych, które coraz częściej proszą o pomoc i nie wstydzą się o tym mówić.

Kolejny tom serii Życie oparte na kłamstwach zapowiada się nie mniej emocjonująco. Poznajemy w nim sąsiadów z domku obok. W tej rodzinie kłamstwo i udawanie jest na porządku dziennym. Judyta udaje, że jest szczęśliwa w związku i nie ma problemu z alkoholem, Julka udaje, że nie widzi problemów swoich rodziców, a Dominik udaje, że interesują go kobiety.

– Historia Judyty i Dominika dojrzewała we mnie powoli, można powiedzieć, że latami – opowiada autorka. – Jak to zwykle bywa, zamysł pojawił się zupełnie przypadkiem. Współpracowałam wtedy z pismami kobiecymi i przygotowywałam tekst o kobiecie, która zakochała się w geju. Oczywiście, ich związek nie miał szans na powodzenie, bo jego interesowali wyłącznie mężczyźni, ale zaczęłam się zastanawiać, czy homoseksualiści, z różnych względów, wchodzą w związki z kobietami. A jeśli tak, dlaczego? Co ich do tego skłania?

Pomysł długo dojrzewał w pisarce, aż w końcu ujrzał światło dzienne, choć, jak relacjonuje autorka, pisanie tej powieści nie było łatwe. – Musiałam wejść w skórę kobiety niepożądanej, niechcianej, niekochanej – opowiada Magdalena Majcher. – Kobiety, która rozpaczliwie poszukuje w spojrzeniu męża chociaż błysku zainteresowania. A przy okazji musiałam wniknąć w psychikę mężczyzny, który zdając sobie sprawę ze swojej orientacji, założył rodzinę z kobietą.

Autor rozmowy: Magdalena Jakubowska. Fot. Weronika Smieszek

5 Shares:
Może zainteresować Cię także