Igrzyska śmierci Suzanne Collins, seria Gone Michaela Granta i nowa seria tego autora BZRK to powieści należące do grupy antyutopijnych thrillerów, znakomicie skomponowanych powieści akcji, trzymających czytelnika w napięciu od pierwszych stron. Książki z grupy tych, które same lgną do niecierpliwych czytelniczych rąk.

BZRK to powieść niezwykła: jej akcja rozgrywa się w przestrzeni nano, przerażającej już samą swoją znikomością (nano to 10-9, czyli jedna miliardowa milimetra). To właśnie tu wyrafinowane roboty mają w niezauważony przez nikogo sposób zawładnąć mózgami przywódców największych państw świata, by potem… To „potem” byłoby śmiercią człowieczeństwa, agonią wszystkiego, co ludzkie: radości i smutku, miłości i nienawiści, cierpienia i szczęścia. Grupa młodych zapaleńców – tytułowe BZRK – podejmuje walkę, tworzy bioty, które jako jedyne mogą położyć kres agresji. To straszna wojna, pochłaniająca ofiary. Jest stawką jest wywiedziona z tradycji greckiej idea człowieka, który jest kalos kaghatos, piękny i dobry. Jej ceną – cierpienie i śmierć.

Powieść nawiązuje do ikonicznych znaków kultury Zachodu. Pojawiają się w niej król Lear i Ofelia z dramatów Szekspira, Van Gogh, Annie Wilkes, Kaligula; młodzi bohaterowie obierają sobie jako pseudonimy nazwiska tragicznych romantycznych poetów: Sylwii Plath i Johna Keatsa. BZRK to nie tylko fascynujący thriller, to refleksyjna powieść o tym, jak przekazywane od początku czasów dziedzictwo pokoleń aktualizuje się w młodzieńczym idealizmie.

Michael Grant, BZRK

Wydawnictwo: Amber

Premiera: 08.05.2012

0 Shares:
Może zainteresować Cię także