Nową książkę Remigiusza Ryzińskiego Katarzyna Bonda charakteryzuje jako “sekretne życie ludzi”. Czy ma rację, przekonacie się czytając “Moje życie jest moje. Opowieści o wolności i pożądaniu”. Książka dostępna jest jako e-book, premiera wydania papierowego już 24 czerwca.

Z pewnością temat pożądania i cielesności stanowi w Polsce nadal tabu, ale czytając książkę Ryzińskiego – która jest szczerym i bezpruderyjnym spotkaniem z różnymi odsłonami seksualności – przekonujemy się, ze tematy zakazane nie istnieją.

Wbrew tematowi, który może przyprawiać o rodzaj sensacyjnego zainteresowania, książka “Moje życie jest moje. Opowieści o wolności i pożądaniu“, to przede wszystkim opowieści o ludziach,wolności wyboru i całej gamie uczuć, która z ludzką namiętnością często się wiąże.

Remigiusz Ryziński umożliwia nam spotkanie z różnymi bohaterami: mamy więc swingersów, tancerkę go-go, wielbicieli BDSM, uczestników rytuału shibari, wyzwoloną miłośniczkę niezobowiązujących zbliżeń i innych. Ich wszystkich łączy jedno, swoboda działania i wyjście poza przyjęte konwenanse. Bohaterowie Ryzińskiego to też świadomi swoich potrzeb ludzie, których różnicuje może forma doświadczeń ciała, ale łączy życiowe wyzwolenie.

Jaki obraz wyłania się reporterskiego krajobrazu polskiego pożądania? Różnorodny i złożony. Pojęcia takie jak “normatywność”, “standard”, czy “klisza” w nim nie znajdziemy. Obraz zarysowany przez Ryzińskiego, to wciągająca, intymna mozaika, która udowadnia, że nie istnieje jeden obowiązujący wzorzec cielesności i pożądania.

Remigiusz Ryziński prowadzi czytelnika przez historie swoich bohaterów z charakterystyczną ciekawością badacza i jednocześnie bliskością narratora wciągającej powieści.

Remigiusz Ryziński (ur. 1978) – pisarz i filozof. Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prace nad doktoratem prowadził w Paryżu u Julii Kristevy. Habilitował się na podstawie rozprawy o współczesnym francuskim feminizmie. Jest profesorem akademickim, stypendystą m.in. Rządu Francuskiego, Fundacji Schumana, Fundacji Nippon, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Stołecznego Warszawy, a także członkiem rady Ośrodka Badań Społecznych nad Seksualnością przy Uniwersytecie Warszawskim. Zajmuje się feminizmem oraz teoriami gender i queer, tłumaczył Sartre’a, Eco i Kristevę. Publikuje w czasopismach naukowych oraz prasie, m.in. w „Newsweeku” i „Gazecie Wyborczej”. Autor wydanego w 2017 roku reportażu Foucault w Warszawie, za który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike. Rok później ukazała się jego druga książka reporterska, Dziwniejsza historia. Laureat nagrody Natwest LGBT+ Diamonds 2018 w kategorii „Ambasador osób LGBT+ w życiu publicznym”.

1 Shares:
Może zainteresować Cię także