Wiosna coraz bliżej, ale póki wieczory są jeszcze długie i mroźne, warto zostać w domu i sięgnąć po wciągającą książkę. Poniżej prezentujemy wybór najciekawszych premier tego miesiąca.

Książki dla dzieci, młodzieży i rodziców

Zakochana myszka

Poznajcie niesamowitą historię małej myszki, która zakochała się w… kocie. Ta przepełniona miłością i humorem książeczka pomoże dziecku zrozumieć skomplikowany i nie zawsze prosty świat uczuć i emocji. Nauczy też tolerancji i szacunku wobec innych. Jak zatem kot zareaguje na wyznanie myszki? Czy ta miłość może się spełnić? Błyskotliwy styl wierszowania Doroty Gellner urzeknie wszystkich młodszych czytelników!

Małe nasionko

To wyjątkowo wzruszająca i pouczająca historia poetycka dotycząca cyklu życia i śmierci. Porwane przez wiatr maleńkie nasionko przebywa bardzo długą drogę przez zmieniający się świat. Dociera do gór, do morza, przechodzi przez pustynie. Ostatecznie, po wielu przygodach, osiada w bezpiecznej przystani i może zacząć kiełkować. Ta mądra książeczka pozwoli otworzyć się dziecku na wspaniałości świata.

Jednorożec Małgosi

Małgosi przytrafiło się to, o czym marzy każda mała dziewczynka… Znalazła malutkiego jednorożca i postanowiła roztoczyć nad nim opiekę. Wkrótce magiczne zwierzę i Małgosię połączy wielka przyjaźń. Spędzają wspólnie czas, oddając się prostym zabawom. Ścigają fale na plaży, stąpają po kałużach, lepią bałwany w śniegu. To budująca, ciepła książeczka z pięknymi ilustracjami w stylu vintage, w której pobrzmiewają echa światowej klasyki literatury dla dzieci.

Snując zmierzch

Długo wyczekiwana przez polskich czytelników kontynuacja „Tkając świt”. Droga Mai Tamarin była długa i wyboista. Dziewczyna wraca do swojego królestwa. Nad ziemiami czai się cień wojny. Edan, ukochany Mai, odszedł, a dziewczyna musi zająć miejsce przyszłej żony cesarza. Odkąd demon opętał Maję, coś w niej jednak nieodwołalnie pękło. Traci kontrolę nad magią, opuszczają ją siły. Czy dziewczyna poradzi sobie z wojną – tą w królestwie i tą w swojej głowie? Każdy nastolatek da się porwać mrocznym intrygom tej powieści fantasy.

Smopsy

Jaromir z Arkany jest wściekły i zawzięty. Z uporem tropi smoki i chce je złapać. Bestie jednak są przyjaznymi, społecznymi stworzeniami i zaprzyjaźniły się z wiedźmą Świętosławą, która otacza je magiczną opieką. Aby uciec przed gniewem Jaromira, Świętosława otwiera dla smoków portal do innego świata. Ta komiczna i przewrotna książka to wyjątkowa historia o sile złości i sile przyjaźni. Towarzyszą jej wspaniałe, klimatyczne ilustracje, która porwą najmłodszych czytelników.

Noc Strachów

Znana i lubiana autorka książek dla dzieci wraca z nową, ciekawą historią, skierowaną do najmłodszego czytelnika. To utrzymana w nieoczywistej konwencji grozy książeczka o siedzących przy ognisku przyjaciołach, którzy opowiadają sobie straszne historie. Była sobie zatem czarna, czarna droga, która prowadziła przez czarną, czarną noc, a na końcu tej czarnej czarnej drogi…

Biografie, reportaże

Armenia

Armenia jest krajem nie aż tak dalekim, a jednak niezwykle odległym. Ludzie żyją w nim w lock downie od ponad trzech dekad. To Armenia, która z powodu zamkniętych granic z Turcją i Azerbejdżanem, morderczego konfliktu o Górski Karabach, uzależnienia od Rosji, ekstremalnie trudnej sytuacji gospodarczej i postępującego rozkładu państwa jest izolowana na arenie międzynarodowej. Ale ormiańskie zamknięcie ma też silny wymiar mentalny. Między Ormianami a resztą świata istnieje nieprzekraczalna granica inności. Reportaż Macieja Falkowskiego próba przybliżenia skomplikowanej historii tego kraju i zamieszkujących go ludzi.

Chcesz cukierka? Idź do Gierka

Czy propaganda sukcesu Gierka rzeczywiście była pustą wydmuszką, skrywającą strukturalną biedę PRL-u? Wcale nie! Złota dekada gierkowska to czas, kiedy społeczeństwo polskie odczuło znaczącą poprawę warunków życia. Lepiej zaopatrzone sklepy, wyższe pensje – ta krótka stabilizacja, zafundowana dzięki zaciąganym na Zachodzie kredytom, dla dzieci dorastających na przełomie lat 70. i 80. to beztroski, wspaniały czas. Ta książka rekonstruuje niezwykłą atmosferę tamtych lat z perspektywy dziecięcego i młodzieżowego świata, do którego nie docierała komunistyczna szarzyzna.

Churchill

Jedna z najwybitniejszych postaci XX wieku. Odznaczony za życia 37 medalami i orderami, 11 doktoratami honoris causa, a także wieloma innymi tytułami. W czasie dyskusji, sporów i awantur o brexit wystarczyło, aby jeden z działaczy laburzystowskich powołał się na Churchilla, by na dobre kilka dni zapomniano o Unii Europejskiej, a mówiono jedynie o tym, kim był. Biografia tego wybitnego męża stanu pióra Niny Smolar jest również historią XX-wiecznej Europy. Wspaniała, inspirująca pozycja na zimowe wieczory.

Stulecie przeszkód

Chociaż na trwającej właśnie olimpiadzie zimowej w Pekinie Polacy nie zdobywają tylu medali, ile byśmy chcieli, historia polskich olimpijczyków jest długa i fascynująca. Książka Daniela Lisa daje niespotykanie szeroki i świeży wgląd w historie polskich olimpijczyków i paraolimpijczyków. Autor konfrontuje z sobą źródła, wyszukuje nieznane dokumenty i rzuca nowe światło na historie – wydawałoby się – już opowiedziane. To nie tylko opowieść o sporcie, to wciągająca książka dokumentujące historyczne nadzieje i ambicje, lęki i dramaty – nie tylko sportowców, ale również kibicującego mu narodu.

Kryminały

Dolina Cieni

Głównym bohaterem tego nieoczywistego kryminału jest Tomasz Rach, który po swojej „rzekomej” śmierci musi zacząć wszystko od nowa. Jakie życie czeka na kogoś, kto jest oficjalnie martwy? Tomaszowi przez lata udawało się zostać w cieniu – zawsze znajdował sposób na utrzymanie, często zajmował się nielegalną działalnością. Kiedy bierze kolejne intratne zlecenie – jedno z tych ciemnych i nie do końca legalnych – wszystko się sypie. Zamiast wolności i gotówki wpada w poważne kłopoty… Książka Szczygielskiego to mocny, mroczny thriller o grzechach przeszłości, od których trudno uciec.

Niewidzialna dziewczyna

To, że czegoś nie widzisz, nie znaczy, że to coś nie istnieje. Tak jak ona: nic o niej nie wiesz, a śledzi cię i obserwuje. Życie Owena Picka rozpada się na kawałki. Trzydziestotrzyletni nauczyciel zostaje zawieszony w pracy, po tym jak dwie uczennice oskarżają go o molestowanie. Kiedy w okolicę jego domu wprowadzają się nowi sąsiedzi z nastoletnimi dziećmi, jedno z nich zauważa, że Owen regularnie je śledzi. Książka Lisy Jewell to niepokojący thriller psychologiczny o wielkiej krzywdzie, samotności i odrzuceniu. Ale też o przerażającej prawdzie, która prędzej czy później wychodzi na jaw…

Pokojówka

Molly jest pokojówką w hotelu Regency Grand, w którym pan Black właśnie został zamordowany. Jak się okaże, autystyczna, dziwna pokojówka wie o tej zbrodni więcej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Kim jest ta osoba? To wciągająca powieść akcji z nieoczekiwanymi plot twistami i niespodziewanym zakończeniem. Na podstawie książki przygotowywany jest film z Flocence Pugh, który będzie dreszczowym hitem sezonu!

Morderstwa w Suffolk

Kto nie marzy o takiej emeryturze, jak ta, na której żyje doświadczona redaktorka Susan Ryeland? Wraz z mężem prowadzi mały hotel na greckiej wyspie. A jednak wydarza się coś, co przerywa ich sielankowy tryb życia. Susan niespodziewanie zaczyna tęsknić za Londynem. Zdaje sobie sprawę, że popełniła kilka błędów. Wkrótce do hotelu przyjeżdża dziwna para Anglików. Wciągną oni Susan w straszną historię, a życie redaktorki znajdzie się w wielkim niebezpieczeństwie.

Literatura piękna

Podziemie pamięci

Kultowa autorka światowego bestsellera „Ukochane równanie profesora”, który również w Polsce został przyjęty z powszechnym entuzjazmem, wraca z kolejną prozą, tym razem nieco bardziej posępną i cierpką, ale bezsprzecznie świetnie napisaną. Mieszkańcy pewnej bezimiennej wyspy żyją w świecie,  w którym z dnia na dzień giną przedmioty codziennego użytku. Wraz z nimi blednie ludzka pamięć – i o to właśnie chodzi tajnej, totalitarnej policji, która chce zapanować nad duszami mieszkańców. W jaki sposób można przeciwdziałać okrutnej władzy? Książka Ogawy przypomina najlepsze literackie dystopie, takie jak „Rok 1984” Orwella czy „Nowy wspaniały świat” Huxleya.

Dziewczyny z północy

Olśniewający debiut prozatorski chińskiej pisarki, o którym jeszcze będzie głośno. Książka opowiada o problemach, którym stawić czoła muszą wiejskie dziewczyny przybywające do chińskich miast. Chodzi nie tylko o walkę o pozycję społeczną, wolność, utrzymanie się, naukę życia na nowych zasadach, ale także problemy wynikające ze starcia konserwatywnego wychowania z miejskimi realiami oraz niskiego poziomu edukacji seksualnej na chińskiej wsi. Keyi nie stroni od tematów tabu – opowiada o emocjonalnym i seksualnym wyzysku młodych dziewczyn, które chcąc zbiec z niedoli życia na chińskiej prowincji trafiły w sam środek bezdusznej, betonowej dżungli, w której ludzie są dla siebie tylko rywalami…

Upadek

Nowe, piękne wydanie jednej z najbardziej klasycznych pozycji europejskiej literatury XX wieku. „Upadek” to fundamentalne, założycielskie dzieło egzystencjalizmu. Niesamowite, jak bardzo powieść Camusa pozostaje aktualne do dzisiaj. Wydana po raz pierwszy w 1956 roku, wywołała powszechną falę entuzjazmu. Szybko określoną ją jako szczytowe dzieło francuskiego filozofa. Tego po prostu nie można nie znać.

Niewinni

Niezwykła, nieoczywista powieść giganta niemieckojęzycznej literatury, autora monumentalnych dzieł literacko-filozoficznych, które kształtowały życie austriackie i niemieckie życie intelektualne w pierwszej połowie XX wieku. Obok kultowych pozycji, takich jak „Lunatycy” czy „Śmierć Wergilego”, prezentowani polskiemu czytelnikowi „Niewinni” to jeden z najcelniejszych portretów europejskiego społeczeństwa. To powieść uszyta  z różnogatunkowych elementów, przypowieści chasydzkich, opowiadań, partii lirycznych. Ich wspólnym mianownikiem jest duch czasów. A jako że powieść ma za zadanie przedstawiać całokształt życia, te wzajem się oświetlające utwory próbują temu zadaniu sprostać.

Komodo

Znudzona i zmęczona swoim życiem Tracy wreszcie wyjeżdża z Kalifornii i na zaproszenie swojego brata przyjeżdża do Indonezji, do jednej z wysp Parku Narodowego Komodo. Ta długo wyczekiwana wycieczka ma być wspaniałym urlopem w raju, jednak niedługo po przyjeździe Tracy narasta napięcie między nią i bratem. Między rodzeństwem dochodzi do sprzeczek i wyrzucania sobie starych urazów z dzieciństwa. Tracy traci grunt pod nogami. Powieść Vanna to fascynująca wyprawa w głąb ludzkiego umysłu, przenikliwy portret współczesnego człowieka.

Literatura obyczajowa

Tylko w duecie

Seria dramatycznych wydarzeń sprawia, że Tamara sama wychowuje młodszą siostrę. Gdy okazuje się, że Amelia jest śmiertelnie chora, zrobi wszystko, by ją uratować. Porzuca marzenia o karierze muzycznej i podpisuje cyrograf, a konsekwencje swoich decyzji ponosi przez wiele lat. Czy można pozwolić sobie na miłość, gdy ma się dług do spłacenia? Czy można bez konsekwencji uwolnić się od przeszłości? Życie wystawia Tamarę na wielką próbę. Trzymają w napięciu powieść obyczajowa o odpowiedzialności, pokorze i walce.

Cień bolesnych wspomnień

Akcja powieści dzieje się w 1937 roku w Choczewie, małej polskiej mieścinie, do której po bolesnej śmierci matki przeprowadza się Anna wraz ze swoim chorym ojcem. Dziewczyna jest zrezygnowana i przekonana, że nie ma żadnej przyszłości. Całkowicie poświęca się opiece nad tatą. Po kilku miesiącach poznaje jednak Karla, młodego, przystojnego mężczyznę. I wtedy wszystko się zmienia. Zakochują się w sobie i Anna czuje, że jednak nie wszystko stracone. Ich świeże szczęście pęka wraz z 1 września 1939 roku… Wojna oddali ich od siebie, ale nie będzie w stanie przerwać ich wspólnej miłości.

Karma

Ten płomienny romans skończy się katastrofą; nie może być inaczej. Dreams Company to korporacja, którą rządzą układy, a nadużycia, wykorzystywanie pracowników i romanse w zamian za szybki awans, są tu na porządku dziennym. Gdy w firmie pojawia się dziennikarka Gaja, Ryan otrzymuje specjalnie zadanie, które wymaga nawiązania bliższej znajomości z reporterką. Od pierwszego spotkania zaczyna między nimi iskrzyć, a z każdym kolejnym dniem relacja staje się coraz intensywniejsza. Wkrótce ich historia miłosna zmieni się w toksyczny związek, który z Gai i Ryana wydrąży duszę.

Książki popularnonaukowe

Gorsze

Jaka jest psychologia kobiety i w czym różni się od tej „męskiej”? Panuje utarta opinia, że kobiety są słabsze, pozbawione cech przywódczych, orientacji w terenie i zdolności analitycznych. W przeciwieństwie do mężczyzn jednak mają więcej wyczucia emocjonalnego, cechują się naturalną opiekuńczością i skłonnością do pokory oraz poddaństwa. W swojej psychologiczno-socjologicznej książce Angela Saini udowadnia jednak, że to brednie. Opisuje dziesiątki teorii, analizuje setki badań, dawnych i współczesnych, rozmawia z naukowcami i naukowczyniami. Warto zdać sobie sprawę, że kobiety wcale nie są gorsze!

Kwantechizm 2.0 czyli klatka na ludzi

Książka Andrzeja Dragana w przystępny i interesujący sposób śledzi najciekawsze, przełomowe teorie dotyczące sposobu funkcjonowania świata oraz kosmosu. Argumentuje, że coraz lepiej poznajemy prawa rządzące rzeczywistością – ale nie przez ustanawianie świętych prawd, tylko przez ich skuteczne podważanie. Ten wybitny profesor fizyki teoretycznej wyjaśnia zatem meandry praw mechaniki kwantowej, które mają wpływ na dosłownie wszystko. Idealna lektura dla dociekliwych, która zainspiruje zarówno młodego, jak i nieco starszego czytelnika.

Przeżyj miłość w średniowieczu

Jaka jest historia małżeństwa, tej jednej z najważniejszych instytucji społecznych w dziejach ludzkości? Wciągająca, pełna wiedzy i ciekawostek kronika średniowiecznego małżeństwa pióra bestsellerowych autorów i znawców epoki. Czy przyszłą żonę można było kiedyś po prostu porwać? Kiedy monogamia stała się obowiązującą normą? Jak w średniowieczu wyglądała sprawa rozwodu? To ciekawa książka, która zainteresuje nie tylko miłośników historii.

Błąd Galileusza

Słyszeliście o czymś takim jak „panpsychizm”? To całkiem nowa teoria świadomości, wystosowana przez znanego i docenionego na całym świecie filozofa, zajmującego się ludzkim mózgiem i umysłem. Jak wiadomo, zrozumienie, co jest źródłem świadomości to jedno z największych wyzwań współczesnej nauki. Goff w sposób jasny i zrozumiały argumentuje na rzecz swojej pan-psychicznej teorii. To pogląd, wedle którego świadomość nie ogranicza się wyłącznie do istot biologicznych, lecz stanowi podstawową cechę całej fizycznej materii – od cząstek subatomowych do ludzkiego mózgu. Ta fascynująca książka napisana jest językiem jasnym i przystępnym, ale nie tracącym głębi i inspirującym do refleksji.

Ślady palców bogów

Ten światowy bestseller kontrowersyjnego badacza prehistorii ludzkości został sprzedany w 10 milionach egzemplarzy. Używając narzędzi astroarcheologii, geologii i analizy komputerowej starożytnych mitów, składa fakty jak puzzle w całość i odsłania nieznany obraz historii ludzkości. W starożytnych monumentach takich jak egipski Sfinks, ruiny andyjskiego Tiahuanaco, budzące grozę meksykańskie świątynie Słońca i Księżyca Hancock odkrywa ślady niezidentyfikowanej do tej pory cywilizacji sprzed kilkunastu tysięcy lat – pramatki wszystkich kultur – i zdumiewające dowody jej wysokiego rozwoju, zaawansowania technologicznego i imponującej wiedzy naukowej. Czy to może być prawda? Daj się porwać Hancockowi!  

Pod mikroskopem

Świetna książka na pandemiczne czasy. Patryk Nowak w sposób przystępny i humorystyczny odpiera najbardziej absurdalne teorie para-naukowe i przeciwstawia się utartym przekonaniom, dotyczącym zdrowia i medycyny. W tym trudnym świecie pomaga odróżnić szkodliwe mity od naukowych faktów. Zadaje zatem pytanie m.in. o to, czy żywność GMO zmienia ludzkie geny, czy antybiotyki są szkodliwe, czy homeopatia jest skuteczna? To ciekawa, podręczna książka, dzięki której wiesz więcej!

Sprawy łóżkowe. Historia seksu

Jak się okazuje, nie istnieje jakaś jedna historia seksu. Jest ich całe mnóstwo. Każdy człowiek ma swoją – niepowtarzalną i unikatową. Ta ciekawa, pełna błyskotliwego humoru książka udowadnia, że wcale nie jesteśmy w naszych „łóżkowych” sprawach tak bardzo różni od naszych przodków. Czym była chatka menstruacyjna? Jak wyglądały przeszczepy jąder? Dlaczego milczymy o kobiecym wytrysku? Czas otwarcie porozmawiać o seksie i zastanowić się, dlaczego wciąż pewne powszechne praktyki seksualne owijamy w szczelną zbroję wstydu.

1 Shares:
Może zainteresować Cię także