Na tę publikację świat czekał długie lata. Nakładem wydawnictwa HarperCollins Polska ukazała się książka Rosemary Sullivan poświęcona tajemniczej historii Anne Frank i jej rodziny. To wynik długoletniego śledztwa prowadzonego we współpracy z byłymi agentami FBI.

„Kto zdradził Anne Frank” autorstwa nagradzanej na całym świecie pisarki Rosemary Sullivan to przejmująca historia tytułowej nastolatki, niezwykle inteligentnej i utalentowanej literacko żydówki, która po latach ukrywania się w Amsterdamie została wraz z całą rodziną aresztowana przez nazistów i wywieziona do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Do tej pory nie było wiadomo kto i w jakich okolicznościach doniósł hitlerowskim służbom o tym, gdzie się ukrywała.

Anonimowa notka, dzięki której nastąpił zwrot w sprawie (dzięki uprzejmości Monique Koemans)

Książka Sullivan – będąca z jednej strony dokumentacją długoletniego śledztwa w tej sprawie, z drugiej natomiast poruszającą i plastycznie napisaną opowieścią o losach Żydów podczas Drugiej Wojny Światowej z okupowanym Amsterdamem w tle – rzuca na tę legendarną historię nowe światło. Anne Frank pozostawiła po sobie poruszający dziennik, który przeczytało kilkadziesiąt milionów osób na całym świecie. Zaczęła pisać go, mając trzynaście lat. Żyjąc w ukryciu i niezwykle trudnych warunkach, opisywała wszystko, co ją otaczało. Jej przemyślenia i poglądy ukazują wrażliwą, dopiero wchodzącą w życie dziewczynkę. To poruszające świadectwo straconego istnienia nabiera niezwykłej wagi w kontekście dalszych losów Anne. Po anonimowym donosie dziewczynka wraz ze swoją najbliższą rodziną została wywieziona do Auschwitz-Birkenau, a stamtąd do obozu koncentracyjnego Bergen-Belsen, gdzie zmarła w 1945 roku, na krótko przed wyzwoleniem obiektu przez Brytyjczyków.

Korzystając z nowoczesnej technologii, niedawno odkrytych dokumentów i wyrafinowanych metod śledczych, międzynarodowy zespół ekspertów – prowadzony przez zafascynowanego sprawą emerytowanego agenta FBI – rozwiązał wreszcie zagadkę, która od zakończenia II Wojny Światowej intrygowała kolejne pokolenia: kto i dlaczego wydał Anne Frank oraz jej rodzinę? Książka „Kto zdradził Anne Frank” Rosemary Sullivan to uporządkowany i poparty wieloma danymi – ale jednocześnie niezwykle empatyczny i poruszający – literackie przetworzenie faktów, jakie udało się ustalić ekspertom i wszystkim zaangażowanym w historię wyjaśnienia losów nastolatki. To dzieło nie tylko daje wgląd w tragiczny los rodziny Anne Frank, lecz również uzmysławia piekło wojny i skalę zbrodni nazistowskiej ideologii.

Członkowie zespołu badawczego. Od lewej: Monique Koemans, Vince Pankoke, Brendan Rook (źródlo: Proditione)

Emerytowany agent FBI Vincent Pankoke i jego niestrudzeni śledczy z ogrom­ną pieczołowitością przestudiowali dziesiątki tysięcy stron akt, w tym nigdy wcześniej nie odkrytych. Przeprowadzili też rozmowy z wieloma potomka­mi ludzi, którzy znali Franków. Korzystając z metod opracowanych przez FBI, zespół skrupulatnie odtworzył wielomiesięczny tok wydarzeń poprze­dzający niesławne aresztowanie – i doszedł do wstrząsającego wniosku. „Kto zdradził Anne Frank” to pasjonująca relacja z tej misji. Rosemary Sulli­van przedstawia śledczych, wyjaśnia motywy zarówno ukrywających się, jak i ich prześladowców, oraz kreśli sylwetki podejrzanych. Całość dopeł­nia plastycznymi obrazami Amsterdamu z czasów wojny – miejsca, w któ­rym bez względu na zamożność, wykształcenie czy podejmowane środki ostrożności nigdy nie było wiadomo, komu można zaufać.

Rosemary Sullivan, foto Michael Rafelson

ROSEMARY SULLIVAN jest autorką piętnastu książek, zasłynęła zwłaszcza dzięki biografii „Córka Stalina”. Książka ta ukazała się w dwudziestu trzech krajach, zdobyła Nagrodę Plutarcha Międzynarodowego Stowarzyszenia Biografów i trafiła do finału dwóch innych wyróżnień – przyznawanej przez PEN America nagrody im. Jacqueline BogradWeld (w kategorii: Biografia) oraz Nagrody Narodowego Koła Krytyków Książki (NBCC). Inna książka Rosemary, „Villa Air-Bel”, została wyróżniona nagrodą Kanadyjskiego Towarzystwa Jad Waszem w kategorii: Historia Holokaustu. Rosemary Sullivan ma tytuł profesor emeritus Uniwersytetu Toronto; prowadziła wykłady w Kanadzie, USA, Europie, Indiach i Ameryce Łacińskiej.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

19 Shares:
Może zainteresować Cię także