Diuna, kultowa powieść Franka Herberta trafi na duże ekrany. Premiera filmu planowana jest na grudzień tego roku.

Wydana w 1965 roku Diuna, pierwsza z części sagi Kroniki Diuny, od razu stała się bestsellerem i do dziś cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem fanów literatury science-fiction. Powieść została uhonorowana nagrodami Nebula (1695 r.) i Hugo (1966 r.), prestiżowymi wyróżnieniami w dziedzinie literatury fantastycznej. Polscy czytelnicy mogli sięgnąć po pozycję Herberta dopiero w 1985 roku, książkę wydało wówczas wydawnictwo ISKRY.

Zobacz także: “Erynie” trafią na Netflixa. Powstaje serial na podstawie kryminału Marka Krajewskiego

Akcja powieści toczy się w fantastycznym świecie, w odległej przyszłości. Tytułowa Diuna to pustynna planeta o której władanie bój toczą dwa, wrogie rody – Atrydów i Harkonnenów. Diuna (nazywana Arrakis) jest jedynym we wszechświecie miejscem, gdzie znajdują się źródła niezwykłej substancji (melanżu) przedłużającej życie, umożliwiającej podróże kosmiczne oraz przewidywanie przyszłości.

W cyklu Kroniki Diuny ukazały się: Diuna, Mesjasz Diuny, Dzieci Diuny, Bóg Imperator Diuny, Heretycy Diuny, Kapituła Diuną.

Diuna była już wcześniej przeniesiona na duży ekran – za reżyserię filmu z 1984 roku odpowiedzialny był David Lynch. Reżyserią nowej wersji filmu zajmuje się nominowany w 2017 roku do Oscara za film Nowy początek, Denis Villeneuve. W rolach głównych wystąpią Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgård i Javier Bardem.

Źródła: www.warnerbros.com, www.polsatnews.pl, www.rebis.com.pl, Fot. Wikimedia Commons

36 Shares:
Może zainteresować Cię także