Rok 2021 zbliża się ku końcowi. To czas na czytelnicze podsumowania. Które książki cieszyły się największym zainteresowaniem w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy? Publikujemy naszą listę największych bestsellerów roku 2021.

Nigdy

Pozornie nieznaczące, małe problemy mogą bardzo szybko urosnąć do rangi planetarnych niebezpieczeństw… W swojej nowej książce sensacyjnej uznany amerykański pisarz Ken Follett pokazuje, że zglobalizowany świat to system naczyń połączonych, a wojenna katastrofa wisi w powietrzu i zależna jest od wielu pozornie błahych czynników. Jego bohaterowie – amerykańska prezydent, szef chińskiego wywiadu, agenci CIA oraz pewna piękna Afrykanka – uczestniczą w niebezpiecznej grze, której stawką jest nuklearny konflikt. Czy uda się odsunąć widmo katastrofy?

Powrót do Whistle Stop

Kontynuacja bestsellerowych Smażonych, zielonych pomidorów. Bohaterowie znani z kultowej powieści Fannie Flagg powracają! Bud Threadgode postanawia po latach odwiedzić miejsce w którym był szczęśliwy. Zaginięcie starszego pana staje się początkiem niezwykłych wydarzeń i spotkań. Pełna humoru historia o powrotach, tęsknotach i dawnych sekretach.

Balwierz

Tym razem doskonale znany polskim czytelnikom Hubert Meyer szuka odpowiedzi na pytanie, kto z ciała martwego Tymka upuścił krew i kto położył trupem księdza Donata. Rzecz dzieje się na Podlasiu, w leśnej głuszy. Mała, lokalna społeczność ma swoje sekrety i tajemnice, przez które będzie musiał przebić się doświadczony profiler, aby dojść do prawdy o dokonanych zabójstwach. Włącza się on do działań miejscowej policji, ale rozwiązanie tej zagadki nie będzie łatwe. Nowy, sensacyjny kryminał bestsellerowej autorki trzyma czytelnika w nieustającym napięciu.

Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa

Ta kwestia nie pozostawia wątpliwości: polscy chłopi byli niewolnikami szlachty. O niewolnictwie wspominali nie tylko obrońcy ludności wiejskiej, ale i obcokrajowcy oburzeni polskimi stosunkami. Tak zresztą określał kmieci każdy, kto mówił o nich: chłopi pańszczyźniani, a w domyśle: niewolnicy pańszczyźniani. Dlatego pojawia się też inne pytanie. Czy w oczach polskiej elity chłopi byli w ogóle ludźmi? O tej najliczniejszej i najważniejszej części społeczeństwa pisano: bydło, psy, chodzące rzeczy. Historyczne opracowanie Kamila Janieckiego bada jedną z najczarniejszych kart polskiej historii.

Czuła przewodniczka

Książka napisana przez znaną i cenioną psycholożkę, felietonistkę magazynu „Wysokie obcasy”. Autorka pomaga kobietom wejrzeć w siebie i odpowiedzieć sobie na najważniejsze życiowe pytania. „Kim tak naprawdę jestem? Czego chcę? O czym marzę?” To merytoryczna, ale też świetnie napisana opowieść o kobiecej drodze do poznania samej siebie. Dlaczego kobiety są wobec siebie tak surowe? Dlaczego są bardziej skłonne do poświęceń i wyrzeczeń? Tytułowa „czuła przewodniczka” to kobieca mądrość i intuicja, która wyprowadzi czytelniczkę z krainy powinności i uległości.

Początek. Stulecie Winnych

Potężna, napisana z rozmachem powieść obyczajowa, czerpiąca inspirację z najlepszych skandynawskich sag rodzinnych! Historia rodu Winnych zaczyna się od Zduna Antoniego, który po wprowadzeniu się do Brwinowa poznaje Bronisławie, najmłodszej córce Jadwigi i Mariana Wielichowskich. W 1874 roku biorą ślub. Bronia cieszy się szacunkiem całej okolicy. Antoni z kolei to zdolny rzemieślnik. Pod rosyjskim zaborem przyszłość nie jest jednak pewna. W tym trudnym okresie w historii Polski zaczyna się epicka opowieść o rodu Winnych, która w długie zimowe wieczory wciągnie bez reszty nawet najbardziej opornych czytelników.

Zazdrość

Jo Nesbo powraca ze zbiorem opowiadań. Śledczy z Aten, badający sprawę zaginięcia niemieckiego turysty, kierowca taksówki znajdujący w aucie kolczyk łudząco podobny do biżuterii, jaką posiada jego żona i kobieta, która po odkryciu romansu męża, postanawia popełnić samobójstwo. Czy coś łączy tych bohaterów?

Przyjaciele

Jaką rolę w ludzkim życiu odgrywa przyjaźń? Jak bardzo relacje z innymi wpływają na nasze poczucie tożsamości? Czy przyjaźń jest silniejsza niż miłość? I wreszcie: jak to się dzieje, że czujemy się samotni? Wybitny antropolog i psycholog  bada przyjaźń jako społeczny fenomen. Łączy przy tym wiedzę naukową z osobistymi doświadczeniami. Książka jest ciekawą, kompleksową refleksją nad istotą i rolą przyjaźni w dzisiejszym świecie, daje również kilka interesujących odpowiedzi na pytanie o relacje międzyludzkie.

Shuggie Bain

Najgłośniejszy debiut literacki ostatnich lat. Shugg to samotny chłopiec pochodzący z Glasgow, którego dzieciństwo przypadło na trudny okres lat osiemdziesiątych. Mimo dorastania w patologicznym otoczeniu, potrafi on sprostać jego oczekiwaniom. Matka Shuggiego zawsze chciała dla niego jak najlepiej. Kiedy jej mąż od nich odszedł, zostawił ich samotnych w górniczym mieście, spustoszonym przez neoliberalne reformy Thatcher. Jak młody chłopak poradzi sobie z czekającym go, ciężkim życiem? To wzruszająca, trudna opowieść o dorastaniu, uzależnieniach, seksie i miłości.

Cicho, cichutko

Nowa książka Ignacego Karpowicza, jednego z najlepszych polskich pisarzy średniego pokolenia. To kilka luźno powiązanych ze sobą historii, które w dziwny sposób splatają się ze sobą. Michał ma dwa lata, gdy giną jego rodzice. Dorasta pod opieką ciotki. Szuka ucieczki w hecach wielkomiejskiego życia. Anna jest córką przesiedleńców znad Dniepru. Mają za sobą traumatyczną, wojenną historię. Anna marzy o tym, żeby ułożyć sobie życie na nowo z Piotrem. Ze skrawków wspomnień Michała i Anny opowieść snuje tajemniczy Pisarczyk: co połączyło i zagmatwało życie tych dwojga?

Wiwat małżeństwo

Wiwat małżeństwo to najbardziej znana nowela Sakunosuke Ody, pisarza, który zaliczany jest do tak zwanej japońskiej szkoły dekadenckiej – buraiha. Nowela opisuje życie dwójki ludzi w przedwojennej, mieszczańskiej Osace. To historia kolorowa, smakowita, pełna wzlotów i upadków. Nasi bohaterowie, Chōko i Ryūkichi, układają sobie życie w Osace: ona chciałabym ziścić marzenie „od zera do milionera”, on liczy na to, że wszystko przyjdzie mu łatwo… Łatwo można sobie wyobrazić, że po drodze czeka ich sporo perypetii.

Kierunek zwiedzania

Nowa książka Marcina Wichy, jednego z najciekawszych gawędziarzy polskiej literatury, wytrawnego felietonisty, cenionego i uznanego pisarza. Jak w przypadku innych publikacji, tak i w tej Wicha zaskakuje niebanalnością swojej perspektywy. Kim jest bohater tej opowieści? Dla narratora wyimaginowana wystawa prac Malewicza staje się świetnym pretekstem do opowieści o rosyjskiej rewolucji i naszej współczesności. To eksperymentalna, świetnie literacko poprowadzona wariacja na temat muzealnictwa, ale też konwencji autobiograficznych.

Przewóz

Rzecz dzieje się podczas gorącego czerwca w 1941 roku. Świat dzieli jedna, wąska rzeka. Po jednej jej stronie Niemcy, po drugiej Rosjanie. Po środku rzeki – stary przewoźnik. Nocą wozi każdego, kto zapłaci. Waluta również jest dowolna. Często trafiają się różne wojenne drobiazgi, dziwne, metalowe fanty… Książka Stasiuka opowiada historię wschodniego frontu: ukrywających się w stodole Żydów, leśnych partyzantów, hardych i dumnych kobiet. To taka wojenna opowieść, której do tej pory nie było. W jej centrum nie stoją działa i militaria, a ludzie zapomniani przez dywan Wielkiej Historii.

Wojenka

Raz jeszcze o innym obliczu wojny. Bohaterami reportażu Grzebałkowskiej jest między innymi mały, trzyletni Arthur, który w specjalnym domu dziecka wychowywany był na idealnego nazistę. Czytelnik poznaje również Lilię – nieletnią więźniarkę łagru. Z kolei Minoru, Amerykanin japońskiego pochodzenia, też pozna życie za kratami, chociaż żyje na wolności. Aby dotrzeć do ostatnich świadków największego konfliktu w dziejach świata, autorka wyruszyła do Hiszpanii, Niemiec, Stanów Zjednoczonych. Pojechała również w stronę rosyjskiego archipelagu łagrów. Opisuje wstrząsające biografie, zmielone przez piekło wojny. Wszystkie te historie wydarzyły się naprawdę.

Doktor Anna

Oparta na faktach historia Anny Tomaszewicz – pierwszej dyplomowanej lekarki na ziemiach polskich. Kiedy w końcu lat 70-tych XIX wieku, kobieta wraca ze studiów medycznych do Warszawy ma głowę pełną planów i zapał, aby pomagać ludziom. Jak potoczą się losy młodej kobiety w środowisku zdominowanym przez mężczyzn?

Jak nie zgubić dziecka w sieci?

Wszyscy wiemy, że korzystanie z komputera – a szczególnie z Internetu – może być niebezpieczne i szybko przerodzić się w groźne zagrożenie. Czy warto kontrolować aktywność dzieci w sieci? Czy zabraniać dziecku grać w gry komputerowe? Jak stosować nadzór i jednocześnie dać dziecku przestrzeń do zaspokajania ciekawości? Książka ta udzieli rodzicom wielu praktycznych odpowiedzi na te trudne wychowawcze pytania. Dostarczy też cennej wiedzy dotyczącej nowej technologii i Internetu. To cenny rodzicielski poradnik!

I love Korea

Jak wygląda Seul? Jaki charakter ma ojczyzna k-popu, taekwondo, kimchi i Gangnam Style? Jakie są koreańskie trendy? Jedno jest pewne: nie jesteś gotowy na to, co wyczytasz w tej książce. To tętniący energią, inspirujący poradnik kulturowy, który porwał serca czytelników na całym świecie. Autor – od wielu lat mieszkający w Korei – przygląda się tej wyjątkowej kulturze i wyjaśnia koreańskie trendy, które podbijają internet! To idealna pozycja dla wszystkich zafascynowanych Półwyspem Koreańskim.

Pomiędzy siostrami

Nowa powieść Kristin Hannah, bestsellerowej autorki, która sprzedała miliony egzemplarzy swoich książek na całym świecie. To chwytająca za serce – z jednej strony dramatyczna, z drugiej po prostu piękna – opowieść o losach dwóch sióstr, doświadczających tak miłości, jak goryczy. Claire i Menghann pragną miłości, ale nie mogą poradzić sobie z bliskością. Każda z nich musi najpierw rozliczyć się z przeszłością, aby oczyścić pole dla przyszłości…

Exodus Księga wyjścia

To kontynuacja bestsellerowej powieści „Unorthodox”, ekranizowanej przez Netfliksa. Bohaterką tejh historii jest dwudziestoletnia bohaterka, która opuszcza opresyjną wspólnotę religijną Satmar na Brooklynie. Kobieta rusza po nowe życie, ale zdana jest wyłącznie na siebie. Samotnie wychowuje syna, dla którego chce jak najlepiej. Po zerwaniu z dawnym życiem nie wie jednak, kim jest. Przeżywa głęboki kryzys tożsamości. Czy jest Żydówką? Pisarką? Banitką? Aby odnaleźć siebie, wyrusza do Europy śladami swojej babci. Ta podróż odmieni jej życie.

Afekt

Mróz opowiada historię prawniczki Chyłki, która musi skonfrontować się z zawodowym koszmarem: ma bronić pedofila. Sprawę dodatkowo komplikuje to, że oskarżonym jest brat jednego z najważniejszych polityków w kraju. W wyniku ogromnego zainteresowania mediów i olbrzymiej presji, Chyłka jest bliska załamania, a jej życie okropnie się komplikuje. Ta sprawa będzie miała jeszcze kilka niespodziewanych zwrotów akcji…

Dom

Żeby napisać tę książkę, autorka przez dwa lata pracowała w berlińskim burdelu. Publikacja „Domu” sprowokowała we Francji mnóstwo emocji i szybko stała się bestsellerem. To fascynująca mieszanka powieści i reportażu. Pisząc z czułością o tytułowym burdelu, Rami Abrams pokazuje wzajemną życzliwość i solidarność kobiet. Kreśli też zniuansowane portrety mężczyzn, którzy często korzystając z usług prostytutek po prostu szukają bliskości. Książka znalazła się w finale prestiżowej literackiej nagrody francuskiej Prix Renaudot. Została też świetnie przyjęta przez francuską krytykę literacką.

Książka po okładce

Gdy prawie dekadę temu Patryk Mogilnicki, ilustrator, projektant i miłośnik literatury ujrzał w księgarni szczególnie brzydkie wydanie swojej ulubionej powieści, podzielił się swoją frustracją na Facebooku i założył fanpage. W ciągu kilku dni jego strona zdobyła liczne grono zagorzałych fanów: ludzi, dla których książki to więcej niż treść: to wierni towarzysze naszego życia. Autor przedstawia najważniejsze projektantki i projektantów polskich książek, rozmawia na temat szczególnie znanych i udanych realizacji, a niektórych wypytuje bardziej szczegółowo: o pracę w branży, największe sukcesy, najdotkliwsze porażki i niezrealizowane projekty.

Pucio w mieście

To już szósta część przygód Pucia i jego kochanej rodziny! Tym razem wesoły Pucio wybiera się do miasta. To będzie wyjątkowo ekscytujący dzień dla tego małego stworzonka! Pucio oprowadzi was po placu budowy, po supermarkecie, wybierze się na dworzec kolejowy, wstąpi do parku, odwiedzi gabinet taty i zajrzy na wystawę cioci Igi. Ta ciepła, pięknie wydana książeczka pełna jest zabaw językowych dla młodszych i starszych dzieci.

Wielcy muzycy

To kolejna, ciesząca się duża popularnością seria edukacyjna Wielcy Ludzie, przybliżająca sylwetki wybitnych osobistości z różnych dziedzin życia. Po odkrywcach, naukowcach i wynalazcach przyszedł czas na muzyków. Najwybitniejsze postaci z szeroko pojęte muzyki rozrywkowej przedstawia Robert Janowski – znany polski piosenkarz, prowadzący kultowy teleturniej „Jaka to melodia?”. Skąd wzięła się ABBA, co lubił jadać Elvis Presley? Ta sympatyczna książka pełna jest muzycznych ciekawostek.

Plasterki na tęsknotę

Ponadczasowa moc dobrych uczuć, przyjaźni i przywiązania – ta wyjątkowa książka dla najmłodszych opowiada o tym, co najważniejsze. Podpowiada, jak postępować w życiu, uczy, że nie warto odkładać ważnych rzeczy na później, że należy szanować wszystkich ludzi. To książka, która uczy i inspiruje. Prowokuje dziecko do stawiania pytań i zachęca do refleksji nad przemijaniem, stratą, pamięcią. Świetna pozycja edukacyjna!

Czy to prawda Ester?

Pouczająca i wymagająca opowieść dla młodzieży. W szkole dwóch uczennic – Signe i Ester – organizowana jest duża zbiórka pieniędzy na rzecz dzieci-uchodźców. Uczniowie organizują pchli targ, ale Ester namawia przyjaciółkę do zdobycia funduszy w inny sposób. Signe będzie musiała zapukać do drzwi obcych ludzi. Czy się odważy? Okazuje się, że zbieranie pieniędzy to nie taka łatwa sprawa i nietrudno podjąć złe decyzje, które mogą doprowadzić do niespodziewanych konsekwencji…

Opowiastka o staruszku i psie

Jedna z najlepszych szwedzkich autorek książek dla dzieci wraca ze wzruszającą, piękną historią. Był sobie raz staruszek. Bardzo samotny, niepozorny staruszek. Uważano, że jest zbyt niepozorny. Uważano też, że ma za brzydki kapelusz. Dlatego wszyscy go źle traktowali. Nocami mały staruszek płakał w łóżku z samotności. Dlaczego nikt mnie nie lubi? Przecież jestem dla wszystkich taki miły, rozmyślał. To klarowna, chwytająca za serce opowieść o potrzebie przyjaźni, o radości z przyjaźni i o dzieleniu się przyjacielem.

Britannica. Nowa encyklopedia dla dzieci

Ta gruba księga jest jak wizyta w nowoczesnym muzeum lub galerii, jak spotkanie z super-nauczycielem, wyprawa w dalekie zakątki świata, w kosmos, a nawet do wnętrza Ziemi! To potężna encyklopedia, napisana przez ponad 70 ekspertów i ekspertek, złożona z ośmiu części i opatrzona wieloma wspaniałymi obrazkami, zdjęciami, quizami i wykresami. Potężne źródło wiedzy dla dziecka! Dzięki niej dziecko nabierze ciekawości dla otaczającego go świata i znajdzie swoją życiową pasję.

Przemoc Nie!

Ten nowoczesny, merytoryczny poradnik uczy nie tylko tego, jak unikać przemocy i jak sobie z nią radzić, ale tłumaczy, czym przemoc jest i do czego prowadzi. Oprócz przemocy fizyczny istnieje przecież przemoc psychiczna, słowna… Każda z nich uprzykrza życie i sprawia, że staje się ono nieustanną walkę. Dzięki temu poradnikowi Twoje dziecko będzie zachęcone do stawiania innym granic, nauczy się również, jak zapanować nad własnymi negatywnymi emocjami.

Szkoła bohaterek i bohaterów 2

W tym dziwnym i skomplikowanym świecie życie nastolatka nie jest łatwe. Szczęśliwie, po ich stronie stoi Przemek Staroń, człowiek, który zdobył tytuł Nauczyciela Roku 2018, wybitny psycholog i edukator, wielki sprzymierzeniec młodzieży. Prezentowana książka to druga część bestsellerowego poradnika skierowanego do młodych, w których znajdą oni wiele wskazówek jak radzić sobie z życiem, emocjami i relacjami międzyludzkimi. Ten tytuł czyta się jak dobrą powieść! Napisana jest żywym i atrakcyjnym językiem, nie stroni również od żartobliwych dygresji!

Pas startowy

Czym jest tytułowy pas startowy? To życiowa pozycja wyjściowa, często zdeterminowana przez pochodzenie. Pas startowy określa dobry adres, stosowna metka na ubraniu, najnowszy gadżet w ręku… Czy to wszystko na pewno potrzebne? Te kolorowe błyskotki i szpanerskie ubrania? Kornelia i Krystian mają wszystko. Pochodzą z bogatych rodzin, nie muszą pracować, są bardzo dobrze sytuowani, nie martwią się. Mimo wszystko czują się nieszczęśliwi. Brak im czułości, zrozumienia i rodzinnego ciepła. Co jest w życiu najważniejsze? Ta ciekawa historia poucza, że pieniądze i bogactwo to nie wszystko.

Opowiem o tobie gwiazdom

Debiutancka powieść sławnej, nastoletniej blogerki. Po śmierci żony Astrid marzy o jednym – o opuszczeniu rodzinnego miasta. Kończy liceum i wraz z przyjacielem wyrusza w podróż. Zostawia za sobą cały dotychczasowy bagaż życiowy. Zbliża się również do przyjaciela, z którym postanowiła uciec. To jednak nie jest opowieść o przyjaźni czy miłości. To opowieść o determinacji młodych ludzi, którzy mimo przeciwności losu dążą do odnalezienia własnego szczęścia.

Lore

Współczesny Nowy Jork, z tym że na świecie wciąż żyją… greccy bogowie! Aby ukarać tych nieposłusznych, raz na siedem lat Zeus zsyła na Ziemię część z nich, gdzie przez siedem dni pozbawieni są daru nieśmiertelności. W tym czasie polują na nich ludzi i bożki, by przejąć ich siłę i moce. Jednym z tych zesłanych na ludzki padół bogów jest Lore. Na Ziemi czeka na nią wielkie niebezpieczeństwo, któremu będzie musiała stawić czoła. To barwna historia o zemście i poświęceniu, z mitologicznymi wątkami i nieugiętymi bohaterami, którzy staną naprzeciw złu kryjącemu się w mrokach współczesnej metropolii.

0 Shares:
Może zainteresować Cię także