Zima to idealny czas na odkrywanie nowych książek. Długie wieczory sprzyjają lekturze. Prezentujemy listę najciekawszych styczniowych premier.

Literatura piękna, beletrystyka

Bowie w Warszawie

Jedna z najwybitniejszych polskich pisarek wraca z nową książką! To coś zupełnie innego niż do tej pory. To opowieść rozpaczliwym poszukiwaniu w nim wolności w świecie. Trwa gierkowska dekada lat 70. David Bowie, podróżując z Moskwy do Berlina, zatrzymuje się na krótką chwilę w Warszawie. Jego na pozór niewiele znaczący pobyt w polskiej stolicy obrósł legendą. Obecność światowej gwiazdy rocka dodaje koloru i blasku w powszechnej szarzyźnie. Czy jednak to możliwe, że Bowie może być zamieszany w serię tajemniczych morderstw? Czy ma coś wspólnego ze słynnym Dusidamkiem z Mokotowa? Plutonowy Wojciech Krętek będzie musiał zbadać tą trudną sprawę.

Testament

Rodzina Toimich jest więcej niż duża. Liczy aż czternaścioro dzieci. Wszyscy zostali wychowani przez wyjątkowo surowego ojca. Połowa z nich wyjechała w świat, starając się uporać z własnymi problemami, połowa natomiast została przy tacie. Z okazji świąt rodzeństwo znowu spotka się w komplecie w domu rodzinnym. Niektórzy z synów i córek zobaczą się pierwszy raz od lat. W międzyczasie wydarza się coś, czego z dorosłych już dzieci nie planowało. To doceniona w Skandynawii, poruszająca powieść obyczajowa, traktująca o tym, jak ważna jest rodzina.

Bataty

Zbiór opowiadań kontrowersyjnego i ambitnego pisarza koreańskiego, żyjącego w pierwszej połowie XX wieku. To realistyczne historie opowiadające o losach pojedynczego człowieka, pełne napięcia i tragizmu. Autor opisuje również trudne relacje damsko-męskie i surowe zwyczaje panujące w powojennej rzeczywistości koreańskiej. Nie brak w pisarstwie Kim Tongina również istotnego rysu społecznego i politycznego zacięcia. Te często smutne i gorzkie nowele zmuszają do refleksji, niemniej ich wysoka jakość literacka jest niepodważalna.

Drogie dziecko

Marula Liu to ceniona, utalentowana tajwańska pisarka i scenarzystka. W Polsce jednak nie jest jeszcze zbyt znana. „Drogie dziecko” to wyjątkowy zbiór opowiadań, który świetnie wprowadza w warsztat pisarski i wrażliwość autorki. Znaczy on również nowy etap w jej twórczości. Narrację Liu cechuje unikalny styl i ostra, schludna metaforyka. Jako nowoczesna pisarka, porzuciła tajwański kanon i w swojej twórczości okazuje nowe oblicze tego azjatyckiego społeczeństwa. Każda zawarta w tomie historia to intrygująca całość, zdająca sprawę z liberalnych przemian zachodzących w Tajwanie.

Profesor

Solidna powieść obyczajowa z ciekawą, solidnie opowiedzianą historią. William, jej główny bohater, odrzuca swoje arystokratyczne dziedzictwo i wyrusza do Brukseli, by tam zacząć na nowo i znaleźć swoje szczęście. Zostaje nauczycielem angielskiego. Wkrótce jednak wszystko się komplikuje. Zła i podstępna dyrektorka próbuje nim manipulować i zniszczyć miłość, jaka pojawia się między Williamem i jedną z uczennic, Frances. To niezwykła opowieść o zakazanej relacji między mężczyzną i młodą, ambitną kobietą, rozgrywająca się w sercu Europy.

Pod osłoną deszczu

To ta powieść obyczajowa rozpoczęła błyskotliwą karierę pisarską Jojo Moyes, pisarki, która znalazła uznanie również polskich czytelników dzięki takim książkom jak „Zanim się pojawiłeś” czy „Kiedy odszedłeś”. „Pod osłoną deszczu” opowiada historię Kate, która dawno temu opuściła deszczową irlandzką wieś i zaczęła żyć na własną rękę. Niestety, wyprowadzając się zapomniała o parasolu. Teraz jest przekonana, że ciąży nad nią klątwa nieszczęścia. Niedawno rozstała się z kolejnym facetem, jej nastoletnia córka nie radzi sobie w szkole… Czy Kate zdoła wyrwać się z tego niefortunnego cyklu życiowego i pozna kogoś z parasolem, który uchroni ją od deszczu?

Przynęta

Ten światowy bestseller został przełożony na kilkanaście języków i doczekał się nawet ekranizacji serialowej. „Przynęta” to niezwykle wciągający kryminał. Nieszczęśliwa Bella popełnia samobójstwo. Nie mogła poradzić sobie z życiem: paraliżowała ją opieka nad niepełnosprawnym mężem. Przyjaciel Belli, ekolog Rachael jako jedyny nie dowierza to, że kobieta odebrała sobie życie. Na domiar złego kilka dni po rzekomym samobójstwie w okolicy ginie kolejna kobieta… Tym razem to morderstwo. Do akcji wkracza inspektor Vera, która już niegdyś prowadziła tutaj śledztwo. Będzie musiała wrócić do dawnej sprawy, niezwykle trudnej i mrocznej…

Projekt Riese

Najnowsza powieść Remigiusza Mroza zapowiada się na kolejny literacki hit tej zimy. Tajemniczy Projekt Riese to kryptonim największego projektu górniczo-budowlanego III Rzeszy. Ta niedokończona inicjatywa nazistów w Górach Sowich i okolicach zamku Książ miała być jedną z głównych kwater Hitlera, ale jej prawdziwe przeznaczenie do dziś jest nieznane. Kompleks postanawia odwiedzić pięcioro śmiałków. Nie zdają sobie sprawy z tragedii, która ma ich tam spotkać. Podczas eksploracji tuneli dochodzi do trzęsienia ziemi i zostają odcięci od świata. Próbują przetrwać w mrokach nazistowskiej krypty, a jednocześnie coś im mówi, że na powierzchni doszło do jakiegoś okropnego kataklizmu, który może zmienić świat na zawsze.

Golimistrz

Wciągający i nietuzinkowa opowieść fantasy. Po udaremnionym zamachu na swoje życie król pewnej krainy wpada na niebanalny pomysł. Do jego realizacji potrzebuje pomocy najlepszego agenta. Do monarchy zgłasza się Golimistrz Brzytew, miejski golibroda. Wkrótce zostaje wplątany w skomplikowaną dworską intrygę, która zagrozi jego życiu. Czy zdoła pokonać ciemne siły – strzygi, wampiry i zdrajców, którzy pragną śmierci króla – dzięki własnej błyskotliwości i odwadze? Ta książka to wybuchowa powieść przygodowa, osadzona w realiach fantasy.

Kroniki Pierwszego Proroctwa

Po wyniszczającej wojnie i upadku magii trudno już szukać iskierek nadziei wśród ogarniającego wszystko mroku. Świat stał się ponurym miejscem. Na traktach roi się od potworów. Głód wyniszcza całe miasta. Ludzi stali się bezsilni. Oto jednak nadszedł kolejny czas przemian. Dzielny admirał Reyes wyrusza z ekspedycją w celu zbadania pewnej pogodowej anomalii na morzu, która może zmienić losy całego kontynentu. Na północy kilku bohaterów prowadzi śledztwo w sprawie zniknięcia pewnej rasy. Na zachodzie natomiast generał Barson wyrusza w niebezpieczną podróż, by zbadać dziwne mutacje okolicznej fauny. Przygody tych postaci składają się na tą napisaną z rozmachem powieść przygodową w klimacie dark fantasy.

Biografie, literatura faktu

Maria Callas i głos serca

Wciągająca opowieść o niezwykłej artystce, primadonnie, kobiecie-bogini. Rzecz dzieje się w Wenecji w 1957 roku. Maria Callas jest największą śpiewaczką swoich czasów. Uosabia artystyczną doskonałość. Występuje na najlepszych światowych scenach i odbiera międzynarodowe laury. Jednak kiedy głos odmawia jej posłuszeństwa i potrzebuje odpoczynku, jej mąż i menadżer nie zgadzają się, by wzięła sobie wolne. Całe życie Marii Callas podporządkowane zostaje estradzie i występom. To magiczna opowieść o niepowtarzalnej osobowości – ikonie swoich czasów – i jej życiowych, prywatnych zmaganiach.

Nawalny. Nemezis Putina? Przyszłość Rosji?

Biografia słynnego rosyjskiego opozycjonisty, który poświęcił całe życie walce z Putinem i stworzonym przez niego, skorumpowanym systemem politycznym. Kim jest Aleksiej Nawalny?  Po próbie otrucia w sierpniu 2020 roku i przewiezieniu na leczenie do Niemiec polityk wrócił do Rosji na początku 2021 roku, wiedząc, że niemal na pewno trafi do więzienia. Jego natychmiastowe zatrzymanie na lotnisku i szybkie osądzenie jeszcze raz udowodniło, jak bardzo boi się go obecna rosyjska władza. Postać Nawalnego budzi w Rosji ogromne emocje. Czy ten opozycyjny polityk jest w stanie obalić rządy Putina i zmienić oblicze współczesnej Rosji?

Margaret Thatcher. Autoryzowana biografia

Biografia „żelaznej damy”, słynnej premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990. Jakie jest jej polityczne dziedzictwo? Margaret Thatcher znana jest z tego, że wprowadzała w Europie neoliberalny plan społeczno-ekonomiczny – radykalną doktrynę polegającą na wierze w wolny rynek oraz skrajny indywidualizm jednostek. Jej konserwatywne, antywspólnotowe przekonania w dużej mierze ukształtowały współczesną Europę i międzynarodową politykę. Ta legendarna postać ze świata globalnej polityki do dziś wzbudza wiele emocji: przez jednych uważana jest za wybitną postać, przez innych za szkodliwą, cyniczną polityk, która zamiast sprzyjać zwykłym ludziom, dbała o przywileje i interesy międzynarodowej finansjery.

Gierek

Pierwsza tak obszerna i drobiazgowa opowieść o życiu towarzysza Gierka – najbarwniejszego, a jednocześnie najbardziej lubianego przywódcy Polski Ludowej. Historia życia Edwarda Gierka jest wciągająca jak dobry thriller polityczny – od dzieciństwa i trudnego życia na emigracji, przez wewnątrzpartyjne gry polityczne u szczytu władzy, aż po nieznane wcześniej fakty z okresu internowania. Biografia pióra Piotra Gajdzińskiego to całościowe, wieloaspektowe spojrzenie na tajemniczą postać Pierwszego Sekretarza i jego epokę. To równocześnie ciekawa analiza jego politycznych i ekonomicznych zasług oraz przewin.

Literatura dla dzieci i młodzieży

Książka dla kota

Czegoś takiego jeszcze nie było. To pierwsza książka, której założonym czytelnikiem są… koty. Masz kota? Ta pozycja to coś dla ciebie. Ten album kocich porterów stworzony został przez dwie wybitne ilustratorki z pasją i wyczuciem. Czy wiesz, że wspólne ludzko-kocie czytanie wzmacnia międzygatunkowe więzi? Zabierz swojego sierści ucha w czytelniczą przygodę! Przeglądanie tej osobliwej kociej galerii sprawi wyjątkową radość nie tylko Tobie, ale też Twojemu podopiecznemu.

Książka dla psa

Kolejna wybitnie niecodzienna książka autorstwa dwóch wybitnych ilustratorek, tym razem skierowana do psiaków. To pierwsza książka obrazkowa dla wszystkich Azorków i Burków, najlepszych przyjaciół człowieka. Ten sympatyczny, humorystyczny tytuł to jedyna w swoim rodzaju galeria psów. Znajdują się w nich sierściuszki wszelkiego rodzaj, od małych kundelków po duże owczarki, od krótkowłosych jamniczków do puszystych pudelków. Pełne życia wizerunki zwierząt zestawione ze słowami wypowiadanymi do nich przez ludzi tworzą serię prostych, zabawnych scenek, które składają się na ujmujący obraz czułej relacji między człowiekiem i psem.

Wielka domowa apteczka psychologiczna

Dobrze jest zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Nie ma co ukrywać: żyjemy w trudnych i stresujących czasach. W pandemicznej rzeczywistości łatwo wpaść w przygnębienie… Szczęśliwie, wreszcie dostępne jest polskie wydanie najpopularniejszej na świecie książki terapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Podręcznik ten jest źródłem wiarygodnych i rzetelnych ćwiczeń psychologicznych, opracowanych przez najlepszych ekspertów. Pomogą one Twojemu dziecku radzić sobie z takimi cywilizacyjnymi dolegliwościami jak trauma, adhd, autyzm, depresja, złość czy zaburzenia lękowe. Skorzystaj z tego narzędzia, gdy potrzebujesz wsparcia!

Ada nie chce spać

Świat jest tak ciekawym miejscem, że szkoda czasu na spanie! Główna bohaterka tej książki, urocza dziewczynka o imieniu Ada, nie lubi zasypiać sama, dlatego zawsze pomaga jej w tym mama. Przytulają się razem i mama czyta Adzie bajki o zwierzętach i o tym, jak one szykują się do snu. Ta wyciszająca bajka pozwala rozluźnić się dziecku i idealnie kołysze na dobranoc.

Baletnice mimo wszystko

Mimo hejtu warto podążać za swoimi marzeniami. To dotyczy również dzieci. Bruno domyślił się, kto przeciął opony w jego rowerze. Chłopcy z osiedla zatruwają mu życie tylko dlatego, że jego pasją jest balet. Czy Bruno w zamian za spokój zrezygnuje z tańca? Dziewczyny ze szkoły postanawiają mu pomóc i dają mu wsparcie. Zachęcają, żeby tańczył w balecie mimo przykrości, które go spotykają. Ta budująca książeczka o kulisach nauki baletu pokaże Twojemu dziecka, że wrażliwość i pasja są siłą, którą warto pielęgnować.

Bloody Mary #2

Cieszący się niesłabnącą popularnością komiks azjatycki o przygodach przeklętego wampira Mary utrzymany w stylistyce Manga już jest dostępny w języku polskim! Poszukuje on sposobu, by wreszcie umrzeć. Po setkach lat poszukiwań spotyka Marię – jedynego egzorcystę, który może go zabić, by wreszcie mógł pogrążyć się w wiecznym śnie. Ostatecznie okazuje się jednak, że Maria nie jest w stanie pozbawić go życia. Wampir zatem postanawia chronić egzorcysta, dopóki nie znajdzie sposobu, jak odesłać go do świata martwych.

Kociolandia

Dziewięć pięknych opowiastek i inspirujących historyjek przeznaczonych do czytania dzieciom. Tytułowa kociolandia to magiczna kraina, w której wszyscy są szczęśliwi. Te starannie zilustrowane opowiadanie zainspirują Twoje dziecko i uwrażliwią je na piękno świata. W książce znajduje się między innymi historia o zaczarowanej różdżce, o sierści z łusek, o dziadku, o pewnym wyjątkowym Kocie-agencie i Wróżce Zębuszce. Zaproś swoje pociechy do cudownego świata Kociolandii!

Cały ten czas

Świetna historia fantasy dla nastolatków i nie tylko. Za sprawą tajemniczej burzy na tym świecie od pięciu tysięcy dni trwa 21 czerwca 2106. Każdego wieczoru czas cofa się o dobę. Nikt już nie pamięta, jak wyglądało życie sprzed burzy. Nastoletnia Mar pragnie odkryć, co stało się z jej rodzicami. Opuszcza dom ciotki, wsiada na konia i rusza do Miasta owianego grozą. Na jej drodze niespodziewanie pojawia się Artel, chłopak parający się fizyką i skrywający w domu wehikuł czasu, który nie działa. Czy tę dwójkę łączy wspólna przeszłość, a może to właśnie przyszłość splecie ich losy?

24 Shares:
Może zainteresować Cię także