Literatura azjatycka cieszy się coraz większą popularnością wśród polskich czytelników. Książki autorów i autorek z Japonii, Tajlandii czy Korei Południowej trafiają na domowe półki w rekordowych ilościach. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć poznawanie literatury z Dalekiego Wschodu, sprawdź naszą listę wypełnioną azjatycką beletrystyką, po którą musisz sięgnąć w 2024 roku. 

Książki rodem z Azji są gwarancją udanych czytelniczych wrażeń dla każdego miłośnika beletrystyki. W ofercie Księgarni Internetowej PWN znajdziecie azjatyckie powieści z wydawnictw: Tajfuny, Kwiaty Orientu czy Dialog, które od lat cieszą się wielkim uznaniem polskich czytelników. Ze wszystkimi tytułami, dostępnymi w księgarni, możecie zapoznać się tutaj.

Minae Mizumura, Prawdziwa powieść (przeł. Anna Zielińska-Elliott)

Wydawnictwo Tajfuny

Powieść Minae Mizumury przez krytyków literackich określana jest jako prozatorskie mistrzostwo, a sama autorka to jedna z najwybitniejszych postaci japońskiej sceny literackiej. Główną osią historii opisanej w „Prawdziwej powieści” jest relacja Taro Azumy, sieroty, który trafia pod pieczę pokojówki w domu bogatej rodziny, z Yoko, najmłodszą córką państwa Utagawów. Dziecinna bliskość przeradza się w trwającą dziesięciolecia fascynację, i nawet mimo rozłąki – on emigruje do USA, ona zostaje w Japonii – ich losy są wiecznie splątane. Historię tej obsesyjnej miłości relacjonują kolejni bohaterowie, aż wreszcie trafia na karty powieści autorstwa japońskiej pisarki rezydującej na amerykańskiej uczelni. W tle tego romansu możemy obserwować portret Japonii wchodzącej w nowe czasy, zachłyśniętej wszystkim, co zachodnie. Jeśli uwielbiasz sięgać po fascynujące powieści lub interesujesz się Japonią, ta książka jest dla Ciebie. 

Idealna lektura dla: prawdziwych miłośników powieści

Tematy przewodnie: historia miłosna, społeczeństwo Japonii po II Wojnie Światowej, tradycja

Satoshi Yagisawa, Moje miejsce w antykwariacie Morisaki (przeł. Dariusz Latoś)

Kwiaty Orientu

„Moje miejsce w antykwariacie Morisaki” to kontynuacja bestsellerowej powieści Satoshiego Yagisawy, „Moje dni w antykwariacie Morisaki”. Autor ponownie zabiera czytelnika do tokijskiej dzielnicy antykwariatów – Jinbocho. W antykwariacie Morisaki ponownie pojawia się Takako, która w poprzedniej części znajdowała się na życiowym zakręcie, jej wujek Satoru, ciocia Momoko, Wada i nieliczne grono znajomych. Na kartach powieści można przyglądać się klientom – plejadzie antykwarycznych ekscentryków i razem z bohaterami odkrywać tajemnice międzyludzkich relacji, które wpływają na teraźniejszość i przyszłość. Książka powinna spodobać się wszystkim książkoholikom rozpoczynającym nowy etap w życiu – zarówno prywatnym, jak i zawodowym. 

Idealna lektura dla tych, którzy chcą wyjechać do Tokio

Tematy przewodnie: społeczeństwo Tokio, życie młodej kobiety

Bora Chung, Przeklęty królik (przeł. Marta Niewiadomska)

Wydawnictwo Tajfuny

Jedna z ostatnich premier Wydawnictwa Tajfuny, która już zdążyła zaskarbić sobie serca polskich czytelników. „Przeklęty królik” południowokoreańskiej pisarki, Bory Chung, to opowiadania, w których groteska miesza się przypowieścią i folklorem z mocno feministycznym zacięciem. Znajdziesz tutaj historie O głowie wyłaniającej się z toalety, przeklętej lampie w kształcie królika i lisie, który krwawił złotem. „Przeklęty królik” czasem przeraża, innym razem odrzuca, ale zawsze uzależnia. Anglojęzyczne tłumaczenie było nominowane do prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera.  

Idealna lektura dla tych, co lubią się bać

Tematy przewodnie: przekleństwo, przeznaczenie, magia, duchy

Shin Kyung-sook, Fiołki (przeł. Łukasz Janik)

Kwiaty Orientu

„Fiołki” autorstwa pochodzącej z Korei Południowej Shin Kyung-sook, są jej czwartym tytułem wydanym w języku polskim. Na kartach powieści poznajemy San, małą dziewczynkę San, która od matczynego łona doświadcza odrzucenia. Marzy o pracy w wydawnictwie, lecz posadę otrzymuje kto inny. San trafia do kwiaciarni, która staje się miejscem, w którym uczy się języka kwiatów i doświadcza pierwszych damsko-męskich relacji, rozczarowujących onieśmieloną San swoją interesownością i szorstkością. „Fiołki” to przejmująca opowieść o dziecku, które tkwi w każdym z nas i o przenikliwej samotności, którą niesie się przez życie. Napisana plastycznym językiem historia trafi do serc wrażliwych czytelników. 

Idealna lektura dla: zagubionych

Tematy przewodnie: dorastanie, samodzielność, związki

Intan Paramaditha, Wędrówka (przeł. Marianna Lis)

Wydawnictwo Tajfuny

Fakt, że „Wędrówka” Intan Paramadithy to pierwsze polskie tłumaczenie z języka indonezyjskiego, nie jest jedyną wyjątkową cechą tej książki. To ekscytująca powieść paragrafowa, w której to czytelnik musi zdobyć się na odwagę, by samodzielnie wybierać swoje przygody – i ponosić ich konsekwencje. A wędrówkę przeżywa się wspólnie z bezimienną bohaterką, która podpisuje pakt ze swoim kochankiem, Diabłem. W ramach paktu dziewczyna otrzymuje czerwone szpilki, dzięki którym może podróżować po całym świecie. A jak będzie przebiegać ta podróż, każdy czytelnik może zdecydować we własnym zakresie. To książka, którą można czytać wielokrotnie, odkrywając kolejne ścieżki – spodoba się czytelnikom szukającym nietypowych literackich wrażeń. 

Idealna lektura dla: znudzonych klasycznymi powieściami

Tematy przewodnie: życiowe wybory, podróże, pakt z diabłem

0 Shares:
Może zainteresować Cię także