Planujecie krótki wyjazd na przełomie miesięcy? Na wypadek majowego deszczu, który może zaskoczyć podczas wiosennego urlopu, prezentujemy wybór najciekawszych premier książkowych z ostatnich miesięcy. Zawsze warto mieć przy sobie jakąś ciekawą książkę!

Literatura piękna

Bowie w Warszawie

Jedna z najwybitniejszych polskich pisarek wraca z nową książką! To coś zupełnie innego niż do tej pory. To opowieść rozpaczliwym poszukiwaniu w nim wolności w świecie. Trwa gierkowska dekada lat 70. David Bowie, podróżując z Moskwy do Berlina, zatrzymuje się na krótką chwilę w Warszawie. Jego na pozór niewiele znaczący pobyt w polskiej stolicy obrósł legendą. Obecność światowej gwiazdy rocka dodaje koloru i blasku w powszechnej szarzyźnie. Czy jednak to możliwe, że Bowie może być zamieszany w serię tajemniczych morderstw? Czy ma coś wspólnego ze słynnym Dusidamkiem z Mokotowa? Plutonowy Wojciech Krętek będzie musiał zbadać tą trudną sprawę.

Zarządca Sansho

“Zarządca Sansho” to już szósta pozycja wydana w coraz bardziej popularnej serii “mini” wydawnictwa Tajfuny. Tym razem oficyna publikuje klasykę literatury japońskiej. Wybór trzech utworów, które doskonale prezentują wszechstronność artystycznych zainteresowań Ogaia Moriego, niezwykle ciekawego literata żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Pisarz jawi się nam jako erudyta i człowiek doskonale zorientowany w europejskiej literaturze i sztuce, ale także badacz rodzimej historii i folkloru. Przy tym jest wybitnym obserwatorem, który bez trudu konstruuje zarówno fascynujące opowieści, jak i intrygujące miniatury.

Dziewczyny z północy

Olśniewający debiut prozatorski chińskiej pisarki, o którym jeszcze będzie głośno. Książka opowiada o problemach, którym stawić czoła muszą wiejskie dziewczyny przybywające do chińskich miast. Chodzi nie tylko o walkę o pozycję społeczną, wolność, utrzymanie się, naukę życia na nowych zasadach, ale także problemy wynikające ze starcia konserwatywnego wychowania z miejskimi realiami oraz niskiego poziomu edukacji seksualnej na chińskiej wsi. Keyi nie stroni od tematów tabu – opowiada o emocjonalnym i seksualnym wyzysku młodych dziewczyn, które chcąc zbiec z niedoli życia na chińskiej prowincji trafiły w sam środek bezdusznej, betonowej dżungli, w której ludzie są dla siebie tylko rywalami…

Córeczka

Olśniewająca proza Tamary Dudy bardzo dobrze portretuje moment, w jakim obecnie znalazła się Europa. Rzecz dzieje się w Donbasie. Autorka w precyzyjnym, niezwykle wyrazistym stylu opowiada o dramatycznych wypadkach wiosny i lata 2014 roku. “Córeczka” Tamary Dudy wciąga, frapuje i wzrusza. To najpiękniejszy hołd złożony wielu bezimiennym bohaterom wojny na wschodzie Ukrainy, a także świadectwo bohaterstwa naszego wschodniego sąsiada, który w pojedynkę musi stawiać czoło putinowskiej Rosji.

Kochanka Wittgensteina

Dzieło Davida Marksona uznawane jest przez krytyków za jedną z najciekawszych współczesnych amerykańskich powieści eksperymentalnych. To przewrotny i nieoczywisty tytuł. Główną bohaterką tej awangardowej powieści jest Kate; to malarka i tajemnicza narratorka, zanurzona w dzisiejszym świecie popkultury, z którym pragnie się rozliczyć mocą słowa. Powieść Marksona można czytać jako diagnozę istnienia w świecie niestabilnej ponowoczesności. Narracja prowadzona przez Kate powołuje do istnienia osobny, językowy świat, w którym “pełnia przesłania pustkę”. David Foster Wallace nazwał książkę “filozoficznym science fiction”.

Upadek

Nowe, piękne wydanie jednej z najbardziej klasycznych pozycji europejskiej literatury XX wieku. „Upadek” to fundamentalne, założycielskie dzieło egzystencjalizmu. Niesamowite, jak bardzo powieść Camusa pozostaje aktualne do dzisiaj. Wydana po raz pierwszy w 1956 roku, wywołała powszechną falę entuzjazmu. Szybko określoną ją jako szczytowe dzieło francuskiego filozofa. Tego po prostu nie można nie znać.

Thrillery, kryminały, powieści obyczajowe

Tylko w duecie

Seria dramatycznych wydarzeń sprawia, że Tamara sama wychowuje młodszą siostrę. Gdy okazuje się, że Amelia jest śmiertelnie chora, zrobi wszystko, by ją uratować. Porzuca marzenia o karierze muzycznej i podpisuje cyrograf, a konsekwencje swoich decyzji ponosi przez wiele lat. Czy można pozwolić sobie na miłość, gdy ma się dług do spłacenia? Czy można bez konsekwencji uwolnić się od przeszłości? Życie wystawia Tamarę na wielką próbę. Trzymają w napięciu powieść obyczajowa o odpowiedzialności, pokorze i walce.

Karma

Ten płomienny romans skończy się katastrofą; nie może być inaczej. Dreams Company to korporacja, którą rządzą układy, a nadużycia, wykorzystywanie pracowników i romanse w zamian za szybki awans, są tu na porządku dziennym. Gdy w firmie pojawia się dziennikarka Gaja, Ryan otrzymuje specjalnie zadanie, które wymaga nawiązania bliższej znajomości z reporterką. Od pierwszego spotkania zaczyna między nimi iskrzyć, a z każdym kolejnym dniem relacja staje się coraz intensywniejsza. Wkrótce ich historia miłosna zmieni się w toksyczny związek, który z Gai i Ryana wydrąży duszę.

Przynęta

Ten światowy bestseller został przełożony na kilkanaście języków i doczekał się nawet ekranizacji serialowej. „Przynęta” to niezwykle wciągający kryminał. Nieszczęśliwa Bella popełnia samobójstwo. Nie mogła poradzić sobie z życiem: paraliżowała ją opieka nad niepełnosprawnym mężem. Przyjaciel Belli, ekolog Rachael jako jedyny nie dowierza to, że kobieta odebrała sobie życie. Na domiar złego kilka dni po rzekomym samobójstwie w okolicy ginie kolejna kobieta… Tym razem to morderstwo. Do akcji wkracza inspektor Vera, która już niegdyś prowadziła tutaj śledztwo. Będzie musiała wrócić do dawnej sprawy, niezwykle trudnej i mrocznej…

Droga przez kłamstwa

Światowy bestseller, sprzedany w milionach egzemplarzy. Na podstawie książki Cleeves powstał bardzo popularny serial telewizyjny, który wkrótce będzie można obejrzeć również w Polsce. Dziesięć lat temu Jeanie Long została skazana za zabójstwo piętnastoletniej Abigail. Teraz zgłasza się nowy świadek. Ma dowody, które mogą świadczyć o niewinności Jeanie. Tymczasem Jeanie w więzieniu popełnia samobójstwo… Inspektor Vera Stanhope rozpoczyna śledztwo w małej ponurej, omiatanej wichrem i smaganej deszczem wiosce w Yorkshire. Morderca jest wciąż na wolności. Wśród mieszkańców narasta niepokój. Tylko czy obawiają się zabójcy, czy może bardziej własnej przeszłości? Trzymający w napięciu thriller, który wbija w fotel.

Dolina Cieni

Głównym bohaterem tego nieoczywistego kryminału jest Tomasz Rach, który po swojej „rzekomej” śmierci musi zacząć wszystko od nowa. Jakie życie czeka na kogoś, kto jest oficjalnie martwy? Tomaszowi przez lata udawało się zostać w cieniu – zawsze znajdował sposób na utrzymanie, często zajmował się nielegalną działalnością. Kiedy bierze kolejne intratne zlecenie – jedno z tych ciemnych i nie do końca legalnych – wszystko się sypie. Zamiast wolności i gotówki wpada w poważne kłopoty… Książka Szczygielskiego to mocny, mroczny thriller o grzechach przeszłości, od których trudno uciec.

Pokojówka

Molly jest pokojówką w hotelu Regency Grand, w którym pan Black właśnie został zamordowany. Jak się okaże, autystyczna, dziwna pokojówka wie o tej zbrodni więcej, niż ktokolwiek mógł się spodziewać. Kim jest ta osoba? To wciągająca powieść akcji z nieoczekiwanymi plot twistami i niespodziewanym zakończeniem. Na podstawie książki przygotowywany jest film z Flocence Pugh, który będzie dreszczowym hitem sezonu!

Mortalista

W tajemniczym domu, w którym popełniono morderstwo, odkryta zostaje sieć dziwnych tuneli. W środku znajdują się ciała zmasakrowanych dzieci. Czy lubiany przez wszystkich nauczyciel jest seryjnym mordercą? Kto odpowiada za zaginięcia sprzed lat? Honoriusz Mond, wyzuty z emocji były kierownik katedry mortalistyki, jest specjalistą od umierania. Musi zrobić wszystko, by rozwiązać tę tajemnicę. “Mortalista” to nowa seria kryminałów Maxa Czornyja, autora bestsellerowego cyklu o komisarzu z Lublina, Eryku Deryle.

Książki popularnonaukowe

Gorsze

Jaka jest psychologia kobiety i w czym różni się od tej „męskiej”? Panuje utarta opinia, że kobiety są słabsze, pozbawione cech przywódczych, orientacji w terenie i zdolności analitycznych. W przeciwieństwie do mężczyzn jednak mają więcej wyczucia emocjonalnego, cechują się naturalną opiekuńczością i skłonnością do pokory oraz poddaństwa. W swojej psychologiczno-socjologicznej książce Angela Saini udowadnia jednak, że to brednie. Opisuje dziesiątki teorii, analizuje setki badań, dawnych i współczesnych, rozmawia z naukowcami i naukowczyniami. Warto zdać sobie sprawę, że kobiety wcale nie są gorsze!

STO technik wpływu społecznego

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wracasz ze sklepu z zakupami większymi niż planowałeś? Jak to się dzieje, że w codziennym życiu ciągle poddajemy się różnego rodzaju wpływom? Jakie są techniki owego społecznego wpływu i dokąd mogą sięgać, kiedy planujemy swoje działania? Autorzy analizują skuteczność różnego rodzaju technik, które sterują naszym zachowaniem. Jak się przed nimi uchronić? Albo też: jak je stosować wobec innych, by osiągnąć swój cel?

Sprawy łóżkowe. Historia seksu

Jak się okazuje, nie istnieje jakaś jedna historia seksu. Jest ich całe mnóstwo. Każdy człowiek ma swoją – niepowtarzalną i unikatową. Ta ciekawa, pełna błyskotliwego humoru książka udowadnia, że wcale nie jesteśmy w naszych „łóżkowych” sprawach tak bardzo różni od naszych przodków. Czym była chatka menstruacyjna? Jak wyglądały przeszczepy jąder? Dlaczego milczymy o kobiecym wytrysku? Czas otwarcie porozmawiać o seksie i zastanowić się, dlaczego wciąż pewne powszechne praktyki seksualne owijamy w szczelną zbroję wstydu.

Błąd Galileusza

Słyszeliście o czymś takim jak „panpsychizm”? To całkiem nowa teoria świadomości, wystosowana przez znanego i docenionego na całym świecie filozofa, zajmującego się ludzkim mózgiem i umysłem. Jak wiadomo, zrozumienie, co jest źródłem świadomości to jedno z największych wyzwań współczesnej nauki. Goff w sposób jasny i zrozumiały argumentuje na rzecz swojej pan-psychicznej teorii. To pogląd, wedle którego świadomość nie ogranicza się wyłącznie do istot biologicznych, lecz stanowi podstawową cechę całej fizycznej materii – od cząstek subatomowych do ludzkiego mózgu. Ta fascynująca książka napisana jest językiem jasnym i przystępnym, ale nie tracącym głębi i inspirującym do refleksji.

Wolna wola

Czym jest tytułowa wolna wola? Czy jesteśmy w stanie kontrolować swoje życie, czy też zmuszeni jesteśmy do dryfowania w przygodnych wodach płynnej nowoczesności? Czy coś nas określa, coś, nad czym nie mamy kontroli? Dwóch wybitnych filozofów w wirtuozerskich listach dyskutuje na temat wolnej woli. Przy okazji omawiają najważniejsze zagadnienia egzystencjalne współczesnego człowieka. To refleksyjna i warta uwagi pozycja, która wprawia czytelnika w wiosenną zadumę nad życiem.

ABC Nauki

Historyczny rozwój nauki jest historią nie tylko wielkich, wybitnych i powszechnie znanych postaci, takich jak Albert Einstein, Enrico Fermi czy Galileusz. Książka „ABC Nauki” zwraca uwagę właśnie na tych nieco zapomnianych bohaterów, których wkład we współczesną naukę nie przełożył się na globalną rozpoznawalność nazwisk.  Jak to bywa z uczonymi, każda z tych postaci była na swój sposób szalona, nieprzewidywalna, egzaltowana i dziwna. Ich droga do sukcesu częstokroć usłana była rozterkami, paradoksami, a nierzadko wielkimi dramatami. Książka ta prezentuje historię naukowców, którzy odbyli daleką podróż w poszukiwaniu prawdy. Jest to opowieść przede wszystkim o ludziach – chociaż niezwykłych – to kierujących się zwykłymi, ludzkimi emocjami.

Reportaże, biografie, poradniki

Gierek

Pierwsza tak obszerna i drobiazgowa opowieść o życiu towarzysza Gierka – najbarwniejszego, a jednocześnie najbardziej lubianego przywódcy Polski Ludowej. Historia życia Edwarda Gierka jest wciągająca jak dobry thriller polityczny – od dzieciństwa i trudnego życia na emigracji, przez wewnątrzpartyjne gry polityczne u szczytu władzy, aż po nieznane wcześniej fakty z okresu internowania. Biografia pióra Piotra Gajdzińskiego to całościowe, wieloaspektowe spojrzenie na tajemniczą postać Pierwszego Sekretarza i jego epokę. To równocześnie ciekawa analiza jego politycznych i ekonomicznych zasług oraz przewin.

Armenia

Armenia jest krajem nie aż tak dalekim, a jednak niezwykle odległym. Ludzie żyją w nim w lockdownie od ponad trzech dekad. To Armenia, która z powodu zamkniętych granic z Turcją i Azerbejdżanem, morderczego konfliktu o Górski Karabach, uzależnienia od Rosji, ekstremalnie trudnej sytuacji gospodarczej i postępującego rozkładu państwa jest izolowana na arenie międzynarodowej. Ale ormiańskie zamknięcie ma też silny wymiar mentalny. Między Ormianami a resztą świata istnieje nieprzekraczalna granica inności. Reportaż Macieja Falkowskiego próba przybliżenia skomplikowanej historii tego kraju i zamieszkujących go ludzi.

Wojna z pięknem Reportaż o oszpecaniu Szwecji

W ostatnich latach skandynawskie oblicze Szwecji zmieniło się radykalnie. Do północnego kraju wdarła się bezduszna ponowoczesność, a tamtejsza architektura zaczęła przypominać najgorsze korporacyjne osiedla. Dziennikarz Fredrik Kullberg przemierza swój kraj, aby pokazać, że racjonalizm i rozwój mogą mieć też ciemne strony. Rozmawia z politykami, historykami, deweloperami, architektami. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, kto jest odpowiedzialny za niszczenie naturalnego i kulturowego krajobrazu Szwecji. Kto toczy tę wojnę z pięknem?

Do przodu dziewczyny!

Świetna i inspirująca książka dotycząca subkulturowego fenomenu Riot Grrrl, feministyczno-punkrockowego ruchu wyrosłego w latach dziewięćdziesiątych XX wieku w Ameryce oraz Europie. Lata dziewięćdziesiąte nie były łatwe dla dorastających dziewcząt. Feminizm wydawał się przestarzały i zakrzepły, a władza na świecie należała do narcystycznych mężczyzn. Książka Sary Marcus opisuje bogatą historię dynamicznego ruchu muzycznego, dzięki któremu feminizm odzyskał rewolucyjny żar i zajął mocne miejsce na społeczno-politycznej mapie XXI wieku.

Miłość to czasownik

Zabawny i napisany z humorem poradnik dla par autorstwa dziennikarki i znanej działaczki społecznej. Jaka jest recepta na udany związek? Czy wraz z upływem czasu uczucie zanika? Jak pielęgnować relację ze swoją drugą połówką? Autorka powołuje się na najnowsze badania psychologiczne oraz przytacza wiele przykładów na to, jak pozostać szczęśliwym w długoletnim związku. Podpowiada również, jak zbudować silną, prawdziwą relację z drugim człowiekiem, opartą na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa.

Książki dla dzieci i młodzieży

Za duży na bajki

Zabawna, ale też ciepła i mądra historia o dorastaniu, skierowana do nastolatków. „Za duży na bajki” opowiada o sile pasji i przyjaźni, przypomina również o tym, co w życiu najważniejsze. Waldek interesuje się gamingiem, kasą i swoimi psychofankami. Kiedy jego kochająca i nieco nadopiekuńcza mama ląduje w szpitalu, chłopiec trafi do szalonej cioci, która zaczyna się nim opiekować. To pozwala Waldkowi zmienić się na lepsze i zrozumieć, co jest najważniejsze. Jego życie zmienia się diametralnie, a Waldek zostaje postawiony przed nowymi życiowymi wyzwaniami.

Dziwożona

Ta baśń dedykowana jest „wszystkim, którzy boją się być sobą”. Dziwożony bowiem to opowieść o wolności, do której brama wcale nie jest zamknięta. Małe mieszkanki jasnego Domu dla Dziewczynek są posłuszne i dobrze ułożone. Są całkowicie oddane rygorowi dyrektorki Wiktorii, która straszy je opowieściami o dziwożonach, tajemniczych potworach czyhających na niegrzeczne dziewczynki. Madzia, główna bohaterka, nie może dłużej wytrzymać w tym reżimie i postanawia zbuntować się przeciwko okrutnemu porządkowi.

Nie zwalaj winy na blond

Bianka nie znosi Seta. Problem jednak w tym, że to jej brat. Obwinia go o śmierć ojca, który kilka lat temu zginął w wypadu samochodowym. Bianka wykorzystuje każdą okazję, by poniżyć Seta i wlać w niego poczucie winy. Set jednak postanawia się zemścić. Wkrótce ich prywatny konflikt przelewa się do internetu. Powieściowy debiut dziewiętnastolatki to powieść o problemach dzisiejszej młodzieży. To ciekawy portret młodego pokolenia, które nie rozgranicza rzeczywistości od świata wirtualnego.

Baletnice mimo wszystko

Mimo hejtu warto podążać za swoimi marzeniami. To dotyczy również dzieci. Bruno domyślił się, kto przeciął opony w jego rowerze. Chłopcy z osiedla zatruwają mu życie tylko dlatego, że jego pasją jest balet. Czy Bruno w zamian za spokój zrezygnuje z tańca? Dziewczyny ze szkoły postanawiają mu pomóc i dają mu wsparcie. Zachęcają, żeby tańczył w balecie mimo przykrości, które go spotykają. Ta budująca książeczka o kulisach nauki baletu pokaże Twojemu dziecka, że wrażliwość i pasja są siłą, którą warto pielęgnować.

Zakochana myszka

Poznajcie niesamowitą historię małej myszki, która zakochała się w… kocie. Ta przepełniona miłością i humorem książeczka pomoże dziecku zrozumieć skomplikowany i nie zawsze prosty świat uczuć i emocji. Nauczy też tolerancji i szacunku wobec innych. Jak zatem kot zareaguje na wyznanie myszki? Czy ta miłość może się spełnić? Błyskotliwy styl wierszowania Doroty Gellner urzeknie wszystkich młodszych czytelników!

Bestia z pałacu Buckingham

Wciągająca książeczka przygodowa, skierowana do dzieci w wieku 7-13 lat. Świat okryła ciemność. Londyn stał się miastem ruin, po których błąkają się ludzie w poszukiwaniu pożywienia. Głównym bohaterem jest Książę Alfred. To samotny mól książkowy, który nigdy nie opuszcza fortecy, w jaką zmienił się pałac Buckingham. Kiedy królowa, mama Alfreda zostaje wtrącona przez bestie do londyńskiej Tower, Alfred będzie musiał ruszyć jej na ratunek.

7 Shares:
Może zainteresować Cię także