Złożone relacje polsko-żydowskie, trudne wojenne doświadczenia i miłość. Jaką mroczną przeszłość skrywa wieś Wielkie Lipy? O tym przeczytacie w rozszerzonym wydaniu poruszającej powieści Łąka umarłych. Prezentujemy fragment.

Wielopłaszczyznowa powieść Pilisa to opowiedziana głosem różnych bohaterów historia, która swój początek ma w wydarzeniach pierwszych lat wojny. Autor prezentując kilka planów czasowych i odmienne perspektywy kolejnych pokoleń z sukcesem wciąga czytelnika w opowieść o wydarzeniach, których echo wybrzmiewało przez kolejne dekady.

Lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Niemiec, Karl Strauch, ku zdziwieniu rodziny u schyłku życia postanawia wrócić “na wschód” do Polski. Czego ten osiemdziesięcioletni mężczyzna będzie szukał we wsi Wielkie Lipy? Co sprawia, że postanawia wrócić do mrocznych wydarzeń sprzed wielu dekad?

Lata siedemdziesiąte XX wieku. Student z Krakowa, Andrzej Hołotyński odwiedza Wielkie Lipy. Ojciec Andrzeja przez lata prowadził w wiosce badania naukowe. Co przyciągało wówczas naukowca w tutejsze okolice? Czy Andrzej dowie się, jakie sekrety tajemnice mieszkańcy wsi?

Lata czterdzieste XX wieku. Do wsi Wielkie Lipy wkracza 42. Pułk Piechoty armii niemieckiej…Świadkiem jakich wydarzeń stanie się niewielka, osadzona w głębi lasu wieś i jej mieszkańcy?

Marcin Pilis w Łące umarłych porusza temat od lat budzący kontrowersje – złożoność relacji polsko-żydowskich. Rozliczenia z przeszłością, odkupienie win, miłość – poruszająca historia w nowym wydaniu trafiła do księgarń w połowie września. Poniżej prezentujemy fragment.

Przeczytaj fragment książki Łąka umarłych Marcina Pilisa (kliknij tutaj).

Marcin Pilis – pisze powieści i opowiadania. Jego proza łączy elementy powieści obyczajowej i psychologicznego thrillera, a bohaterowie często znajdują się w sytuacjach granicznych i są zmuszeni do podejmowania trudnych wyborów. Jest autorem książek Relikwia, Opowieść nawiasowa, Zemsta kobiet.

Źródło: wydawnictwo Lira, Marcina Pilisa fotografował Maciej Zienkiewicz

31 Shares:
Może zainteresować Cię także