Gościsz u siebie ukraińskich uchodźców? Rodzinę z małymi dziećmi? Podajemy strony, na których najmłodsi znajdą bezpłatne bajki i inne materiały dostępne w języku ukraińskim.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę granicę Polską przekroczyło już ponad milion uchodźców. Znacząca część spośród nich to dzieciaki. Wszystkim im trzeba pomóc i bezwarunkowo wspierać je w tych trudnych momentach. Nawet te najdrobniejsze gesty wsparcia mogą mieć dla nich olbrzymie znaczenie. Wspólne czytanie pomaga dodać sobie otuchy oraz nawiązać bliski kontakt, co w obecnych okolicznościach jest niezwykle istotne. Zachęcamy do korzystania z przedstawionych poniżej materiałów.

W najtrudniejszych chwilach również literatura może pomóc. Wydawnictwo „Stary Lew” oferuje bezpłatne e-ebooki i uruchamia specjalny kanał z bajkami po ukraińsku.

Materiały edukacyjne oraz piękne kolorowanki – wszystkie po ukraińsku – oferuje również za darmo Wydawnictwo Dwie Siostry. Pliki można ściągać bezpośrednio ze strony internetowej oficyny.

Chociaż chęć niesienia pomocy likwiduje wszelkie bariery – w tym te językowe – to warto również poćwiczyć się we wspólnej komunikacji. Na portalu Edgard można darmowo korzystać z rozmówek i nagrań polsko-ukraińskich. Można także zgłaszać się po książki dla uchodźców z Ukrainy.

Pięknie ilustrowane i starannie wykonane e-booki dla dzieci zebrał także portal Lustro Biblioteki. W kolekcji znajdują się dziesiątki wspaniałych książek, które najmłodszym z uchodźców dadzą chwile radości.

Szkoła języków obcych Super Memo World udostępnia bezpłatny dostęp do kursów języka polskiego non-profit. Wystarczy kliknąć i zapisać się na najbliższe wolne terminy! Menu w języku ukraińskim dostępne jest również pod tym linkiem

Kojące książki dla dzieci – ponad 70 wspaniałych tytułów – można odnaleźć w wolnym dostępie dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Osvitoria

Wydawnictwo Egmont z kolei udostępniło specjalną edycję komiksu Janusza Christy “Kajko i Kokosz – wielki teleturniej”. Jest w całości darmowy po ukraińsku pod tym linkiem.

Siedem bezpołatnych ebooków dla dzieci po ukraińsku oraz angielsku znaleźć można także na stronie KidKiddosBooks.

Bezpłatne tytuły dla dzieci po ukraińsku w formacie PDF oferuje również serwis Barabooka!

W darmowy dostępie znajdują się również bajki i piękne wiersze ludowe w ukraińskim serwisie Świat Bajek.

Serwis казка udostępnia ponad 1000 książek z obraz­ka­mi do czyta­nia, m.in. ukraiń­skie bajki ludowe, między­na­ro­do­wa klasy­ka, ukraiń­skie lektu­ry szkol­ne)

KidKid­dos Books – na tej stronie znajdziesz 7 dwuję­zycz­nych (ukraiń­sko­-an­giel­skich) e-booków.

KNIGO GO udostępnia kilka­dzie­siąt e-booków, w tym między­na­ro­do­wą klasy­ką (bezpłatne e-booki zostały oznaczo­ne słowem: Cкачати – pobie­ra­nie).

Svit Kazok oferuje bazę ukraiń­skich baśni i innych trady­cyj­nych opowie­ści.

Jak pomóc? Lista zbiórek i akcji pomocowych

Jest wiele możliwości. Poniżej prezentujemy przydatne linki i zweryfikowane zbiórki, dzięki którym realnie wesprzesz Ukrainę. Wystarczy kilka kliknięć, by realnie pomóc poszkodowanym przez wojnę!

POMAGAM UKRAINIE, zbiórka koordynowana przez przez polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

FUNDACJA POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ, zbiórka na pomoc humanitarną i ewakuację ludności.

NARODOWY BANK UKRAIŃSKI otworzył specjalne konto pomocowe dla wsparcia ukraińskich obywateli oraz sił zbrojnych.

POLSKA AKCJA HUMANITARNA zapewnia bezpośrednią, kompleksową pomoc dla ludzi, którzy musieli uciekać ze swoich domów.

Fundacja OCALENIE obok czynnej zbiórki pieniędzy werbuje również wolontariuszy, którzy będą gotowi nieść pomoc Ukraińcom w potrzebie.

UKRAIŃSKI DOM W WARSZAWIE również szuka wolontariuszy, którzy mogą pomóc Ukraińcom w Polsce.

Fundacja NASZ WYBÓR pomaga w integracji Ukraińców i Polaków.

Zbiórka SOLIDARNI Z UKRAINĄ na portalu pomagam.pl liczy już kilka milionów złotych, które zostaną przekazane na pomoc dla Ukrainy.

STOWARZYSZENIE SOS WIOSKI DZIECIĘCE pomaga przede wszystkim ukraińskim dzieciom, które muszą przejść przez horror wojny.

CARITAS również przyjmuje zbiórkę pieniężną na rzecz Ukrainy.

POLSKA MISJA MEDYCZNA uruchomiła możliwość przekazania datków na rzecz ofiar wojny.

761 Shares:
Może zainteresować Cię także