Dziś w czterech województwach oficjalnie wystartowały ferie zimowe! Przerwa od nauki w szkolnych ławach w niektórych regionach zakończy się dopiero w ostatnich dniach lutego. Jak spędzić czas wolny bez nudy? Najlepiej z dobrą książką! Sprawdźcie 5 naszych czytelniczych propozycji dla dzieci i młodzieży na zimowe popołudnia.

A jeśli 5 książek to za mało – po więcej pomysłów na ciekawe spędzenie ferii, zarówno z książką, jak i wciągającą grą planszową czy puzzlami, odsyłamy Was do Księgarni Internetowej PWN.

James Doyle, Dlaczego gwiazdy migocą? I inne ważne pytania (przeł. Magdalena Rabsztyn-Anioł)

Wydawnictwo Naukowe PWN

Książka dla małych ciekawskich, dzięki której nawet najtrudniejsze pytania nie pozostaną bez odpowiedzi. „Dlaczego gwiazdy migocą? I inne ważne pytania” Jamesa Doyle’a to pozycja, w której autor zabiera małych czytelników do fascynującego świata nauki. Opowiada o gwiazdach i planetach, o powstaniu Wszechświata, o pojawieniu się i wyginięciu dinozaurów, o naszych praprzodkach, o życiu roślin, a także tajemnicach ludzkiego organizmu.

Cechą, która wyróżnia tę książkę, jest przyjazne wprowadzenie do świata nauk ścisłych dla dzieci już od wczesnych klas szkoły podstawowej. W 22 rozdziałach autor objaśnił terminy z dziedziny takich jak astronomia, biologia, chemia, fizyka, historia naturalna – i zrobił to w sposób niezwykle przystępny, a zarazem merytoryczny.

Idealna lektura dla: dzieci ciekawych świata

Tematy przewodnie: kosmos, natura, fizyka, nauka

Francesc Miralles, Alex Rovira, Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne

(przeł. Katarzyna Kozioł-Galvis)

Wydawnictwo ToTamto

Ciekawą lekturą na czas ferii będą też opowiadania zebrane w zbiorze „Opowieści dla dzieci, które chcą być odważne” Francesca Mirallesa i Alexa Roviry. Autorzy prezentują 35 historii, dzięki którym dzieci nauczą się radzić sobie z trudnościami, będą rozwijać kreatywność, dowiedzą się, jak pielęgnować opiekuńcze relacje oraz poznają wiele innych koncepcji, które pomogą im być odważnymi.

Hiszpańscy pisarze podkreślają w swoich opowiadaniach, że odwaga to najlepsze paliwo i kompas do pokonywania przeszkód, osiągania celów i bycia bohaterem swojego życia. Odwagę płynącą z poznania swoich mocnych stron pozwolą dzieciom odkryć „Opowieści…”.

Idealna lektura dla: dzieci w wieku 9+

Tematy przewodnie: kreatywność, odwaga, pokonywanie przeszkód

Telmo Pievani, Andrea Vico, Opowieści dziadka profesora (przeł. Agnieszka Stefańczyk)

Wydawnictwo LEVYZ BOOKS

Niezwykła, kolorowa podróż po świecie roślin. Nagradzana, literacka książka popularnonaukowa autorstwa prof. Telma Pievaniego i Andrei Vico, dziennikarza, to lektura, dzięki której najmłodsi zgłębią historię tysiąca roślin udomowionych przez człowieka, mających duży wpływ na nasz świat. Dzięki „Opowieściom dziadka profesora” dzieci dowiedzą się, z jakich roślin otrzymuje się przyprawy, lekarstwa czy surowce, w jakich regionach świata występują poszczególne gatunki, a także w jakich potrawach można wykorzystać dane rośliny.

Zachęcamy do odbycia tej wyjątkowej wyprawy śladami roślin, dzięki której nie tylko czytelnicy odwiedzą różne zakątki globu, ale także otrzymają wiele ciekawych informacji z zakresu biologii, geografii czy historii.

Idealna lektura dla: miłośników przyrody

Tematy przewodnie: rośliny, nauki przyrodnicze, podróże

Julian Heller, Jak zarabiać na oszczędzaniu?

Fundacja Instytut Carla Mengera

Nauka oszczędzania dla młodzieży? Mamy na to sposób! Książka „Jak zarabiać na oszczędzaniu?” Juliana Hellera, nastolatka, który podpowiada swoim rówieśnikom w kwestii mądrego gospodarowania swoim budżetem. Autor radzi, w jaki sposób sporządzić swój budżet oraz jakie wydatki w nim uwzględnić (np. żywienie, ubranie, edukacja) tak, by zoptymalizować koszty życia codziennego, nie tracąc na jego jakości, a przy okazji oszczędzić trochę czasu i pieniędzy na swoje marzenia.

To dobra lektura dla nastolatków, którzy szukają finansowych możliwości do realizacji swoich planów i celów – szczególnie, że pisana jest przez przedstawiciela tej grupy wiekowej w oparciu o jego własne doświadczenia.

Idealna lektura dla: nastolatków

Tematy przewodnie: ekonomia, oszczędności, budżet domowy

Aga Pawlikowska, Nie zwalaj winy na blond

Wydawnictwo Szelest

Kolejna pozycja dla nastolatków od nastolatków – a konkretniej od nastolatki, Agi Pawlikowskiej, która do swoich rówieśników kieruje debiutancką powieść „Nie zwalaj winy na blond”. Główną osią historii jest konflikt między rodzeństwem, Bianką i Setem, którego siostra obwinia o wypadek z udziałem ich ojca. Wymierzanie sprawiedliwości i scenariusze zemsty przenoszą się do Internetu i mediów społecznościowych. Książka, w której humor miesza się z brutalizmem, a tragizm z komizmem, stanowi przenikliwy obraz współczesnego pokolenia młodych dorosłych.

Idealna lektura dla: młodych dorosłych

Tematy przewodnie: relacje z rodzeństwem, zemsta, życie nastolatków

0 Shares:
Może zainteresować Cię także