Światowy Dzień Architektury to święto, które zostało ustanowione przez Międzynarodową Unię Architektów. W Polsce obchodzimy je 1 lipca (w niektórych krajach obchodzone jest w pierwszy poniedziałek października).

“Każdemu budynkowi, każdemu miastu powinna towarzyszyć jakaś opowieść – o życiu, ludziach. Inaczej budynek jest abstrakcją” – to słowa światowej sławy architekta Daniela Libeskinda. Z okazji dzisiejszego święta prezentujemy kilka tytułów, które są prawdziwymi “opowieściami o architekturze”.

Filip Springer, wnikliwy obserwator rzeczywistości, reportażysta i dziennikarz, przygląda się tym razem polskiej przestrzeni. Springer bierze pod lupę słynną już “pastelozę”, która niczym epidemia opanowała polskie blokowiska, tropi rodzime piramidy, mosty nad rzekami, których nie ma i niczym nieograniczone skupiska szpetnych reklam i banerów. “Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni” to jednocześnie pełen humoru i smutku zapis spotkania z otaczającą nas “estetyką”.

Dom. Krótka historia idei” słynnego architekta i wykładowcy Witolda Rybczyńskiego to podróż przez ewolucję pojęć takich jak: dom, prywatność, swoboda. Pełna nawiązań do historii architektury książka Rybczyńskiego, przybliża czytelnikowi nie tylko zmiany dotyczące pojmowania idei domu, ale też zmieniające się trendy dotyczące wyposażenia.

Wciągająca jak sam Nowy Jork, biografia miasta, które nigdy nie śpi. “Deliryczny Nowy Jork” słynnego urbanisty i teoretyka architektury Rema Koolhaasa to historia powstawania niezwykłej nowojorskiej zabudowy. Początki Manhattanu, wiek XIX i drapacze chmur oraz dwudziestowieczny rozwój jednej z największych metropolii na świecie. Koolhaaas udowadnia, że tylko tutaj nieprawdopodobne realizacje współistnieją z budynkami, które są efektem matematycznej nieomylności i wręcz chirurgicznej precyzji.

Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?” przyniosą Wam odpowiedzi na pytania: dlaczego niektóre budynki uznajemy za nudne, a inne wywołują żywe dyskusje? Dlaczego Le Corbusier stworzył wizję superbloku, czyli słynną marsylską “jednostkę mieszkaniową”? Dlaczego jakąś przestrzeń uznajemy za wygodą, a inną nie? Radosław Gajda i Natalia Szcześniak w przystępny sposób prowadzą opowieść o ludzkiej odsłonie architektury.

Niezwykłą książka, która zabierze Was w podróż do krainy budynków, które nie powstały. Historia architektury pełna jest niezrealizowanych koncepcji, szalonych pomysłów i nietypowych, kapryśnych wizji. Philip Wilkinson omawia je w zbiorze “Architektura – wizje niezrealizowane“. Przygotujcie się na spotkanie z łukiem tryumfalnym w kształcie słonia i kopułą, która miała okryć Manhattan.

Nie zapominamy też o młodych czytelnikach, których interesuje architektura. Poniżej kilka tytułów, które na pewno przypadną do gustu najmłodszym wielbicielom zagadnień związanych z otaczających ich przestrzenią.

Uwaga, budowa! Jak się projektuje i buduje dom ” wydawnictwa Media Rodzina to szczegółowe omówienie procesu projektowania i budowy domu, które dzięki niezwykłym ilustracjom wciąga małego czytelnika w wir pracy architektów, inżynierów i budowniczych.

Młody Frank, ARCHITEKT” to książka znanego ilustratora Franka Vivy, wydana przez MoMa (słynne nowojorskie Muzeum Sztuki Współczesnej). Dzięki Frankowi – głównemu bohaterowi – dzieci dowiedzą się jak ważna w zawodzie architekta jest pomysłowość i kreatywność i czym właściwie jest architektura.

D.O.M.E.K” wydawnictwa Dwie Siostry to fascynująca podróż przez różne rodzaje domów. Daniel Mizieliński i Aleksandra Machowiak udowadniają, jak niezwykłą dziedziną sztuki jest architektura. Dzięki charakterystycznym ilustracjom i przystępnym opisom przybliżają najmłodszym budynki znanych architektów.

10 Shares:
Może zainteresować Cię także