Ilu Polaków czyta książki? Czy po pandemii nadal chętniej sięgamy po książkę? Przedstawiamy wyniki raportu dotyczącego stanu czytelnictwa w pierwszym kwartale roku 2022 roku.
Na stronie internetowej Biblioteki Narodowej ukazał się skrócony raport o stanie czytelnictwa książek w Polsce. Wstępne wyniki badania przeprowadzonego przez zespół badaczy z Biblioteki wskazują, że czytelnictwo w Polsce wróciło do stanu sprzed pandemii. Tym samym niewielki trend zwyżkowy, jaki miał miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat, został powstrzymany.
Odnotowany w 2000 roku niewielki wzrost poziomu czytelnictwa, związany z nową sytuacją pandemiczną, w jakiej znalazły się miliony Polaków, nie stał się zatem początkiem żadnego szerszego trendu wzrostowego. Wzmożone zainteresowanie książkami wynikało z ograniczeń dotyczących pracy zdalnej oraz edukacji szkolnej dzieci w domu.
O ile zatem w pierwszym roku pandemii odnotowano nieco większe zainteresowanie czytelnictwem, o tyle w drugim wskaźnik ten utrzymywał się już na tym samym poziomie. Niebagatelnym czynnikiem spłaszczającym wskaźnik poziomu czytelnictwa mogłoby być również zamknięcie bibliotek publicznych w wyniku przepisów ogólnokrajowych.
Tak też na pytanie o lekturę co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie tylko 38% badanych odpowiedziało twierdząco. W 2019 roku wynik ten był podobny, wynosił 39%. Tymczasem w latach 2020-2021 przynajmniej jedną książkę przeczytało aż 42% respondentów.
Tymczasem wciąż najczęstszym źródłem pochodzenia czytanych książek są zakupy. W pierwszym kwartale 2022 roku aż 39% Polaków kupiło dla siebie przynajmniej jeden tytuł. Chętnie pożyczaliśmy również książki od znajomych bądź rodziny (32%). Często otrzymywaliśmy również książki w prezencie (31%). Z kolei 13% badanych wskazało, że najczęstszym źródłem pochodzenia czytanych książek były biblioteki publiczne.