14 dzień lipca to we Francji najważniejsze święto państwowe, obchodzone z okazji rocznicy zdobycia Bastylii, co uznaje się za początek Rewolucji Francuskiej. Z tej okazji prezentujemy książki, które dotyczą Francji – nie są to jednak tradycyjne przewodniki, biografie znanych Francuzów, czy poradniki dotyczące kuchni francuskiej.
Nieszablonowy przewodnik Tomasza Orłowskiego to emocjonująca podróż przez Francję, jakiej w tradycyjnych przewodnikach turystycznych nie znajdziecie. Osobista i wnikliwa książka polskiego dyplomaty to wciągająca, pełna anegdot i spostrzeżeń dotyczących francuskiej kultury, sztuki, sztuki kulinarnej i historii pozycja. Przy tym napisana w sposób, który poruszy nie tylko frankofilów, ale wszystkich, którzy w literaturze szukają emocjonujących wrażeń. Ci, którzy do Francji chcieliby się wybrać, po lekturze “Nasz zakochanego przewodnika po Francji” z pewnością nie porzucą tego zamiaru.
“Filmowy Paryż, czyli magia kina i miasta” zabierze Was w podróż po stolicy Francji, ale będzie to podróż filmowym szlakiem. Książka Michała Bąka podzielona jest na dwie części: “Paryż, którego nie ma” i “Paryż, który pozostał”. Autor pokaże nam miejsca związane z kultowymi produkcjami filmowymi takimi jak: “Amelia”, “O północy w Paryżu”, “Bękarty wojny”, jednocześnie w interesujący sposób opowie o historii miasta. Książka Bąka to doskonała okazja do spotkania bohaterów filmowych, literackich i tych znanych z podręczników historii.
“Mademoiselle Coco. Miłość zaklęta w zapachu” to beletryzowana biografia ikony mody i jednej z najbardziej znanych Francuzek na świcie – Gabrielle Bonheur Chanel, czyli Coco Chanel. Jak dziewczyna z małego miasteczka, pochodząca z ubogiej rodziny zrewolucjonizowała damską modę i dlaczego postanowiła stworzyć także perfumy? Michelle Marly opowiada historię powstania słynnych “Chanel No 5” – jest rok 1919, Chanel jest już znana, w wypadku ginie jej ukochany. Jak teraz potoczy się jej życie i kariera?
“Zagadkowy uśmiech. Tajemnica kradzieży Mona Lizy” Rity Scotti to wciągająca niczym powieść sensacyjna opowieść o wydarzeniach z 1911 roku. Tamtego roku, w samym środku lata jeden z najsłynniejszych obrazów Leonarda da Vinci, a przy tym najbardziej znany zabytek przechowywany w Luwrze, zniknął. W poszukiwania “Giocondy” zaangażowany był cały Paryż, a postępy w śledztwie były skrupulatnie relacjonowane przez francuską prasę. Wśród podejrzanych znaleźli się nawet Picasso i Apollinaire…Kto był odpowiedzialny za zniknięcie jednego najbardziej znanych arcydzieł malarstwa?
W zestawieniu książek dotyczących Francji nie może zabraknąć Mikołajka. Przygody małego chłopca i jego kolegów bawią dzieci i dorosłych na całym świecie od ponad pięćdziesięciu lat. Perypetie Mikołajka zebrane były w kilku tomach, ostatni z nich “Nieznane przygody Mikołajka” wydano w 2009 roku. Jeżeli chcecie przekonać się czy Mikołajek założył sweter, który dostał od mamy, a który nie bardzo przypadł mu do gustu, albo jak skończyło się wspólne oglądanie telewizji u Kleofasa, przeczytajcie z dziećmi o przygodach tego niesfornego chłopca.