Wydawnictwo Literackie zapowiedziało, że 1 czerwca 2022 światło dzienne ujrzy nowa powieść Olgi Tokarczuk. „Empuzjon” będzie pierwszym dziełem literackim opublikowanym po otrzymaniu przez polską pisarkę Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018.
O premierze książki poinformowało Wydawnictwo Literackie na Facebooku:
Akcja „Empuzjonu” — pierwszej powieści od czasu otrzymania Literackiej Nagrody Nobla, jaką Olga Tokarczuk opublikuje nakładem Wydawnictwa Literackiego — dzieje się we wrześniu 1913 roku na terenie dawnego uzdrowiska w Sokołowsku. Słynny na całą Europę zakład leczniczy w miejscowości nazywającej się wówczas Göbersdorf przyciągał niegdyś towarzyską śmietankę Starego Kontynentu i zajmował się przede wszystkim leczeniem chorób “piersiowych i gardlanych”. Gościł w nim m.in. Thomas Mann, dla którego to właśnie to miejsce — a nie szwajcarskie Davos — stało się ważną inspiracją przy pisaniu “Czarodziejskiej Góry”. Głównym bohaterem powieści jest Mieczysław Wojnicz, student ze Lwowa, mający nadzieję, że słynne powietrze Göbersdorfu pomoże mu w wyleczeniu jego tajemniczych schorzeń. Niestety, po jego przybyciu na miejsce rzecz szybko się wyjaśnia: Mieczysław cierpi na gruźlicę. Będzie zmuszony zostać w uzdrowisku dłużej, niż pierwotnie planował.
W ośrodku leczniczym odbija się klimat całej epoki, której przyszłość jest wyjątkowo niepewna. W tym burzliwym czasie Europą wstrząsają wielkie niepokoje społeczne. Czuć wiatr zmian. Jaki będzie los skłóconych mocarstw? Czy demokracja ma przyszłość? Goście słynnego pensjonatu zaciekle dyskutują o tym, co czeka świat u progu XX wieku. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwärmerei omawiają najważniejsze sprawy świata, starając się zrozumieć swoją epokę.
Obok spraw globalnych, Wojnicza zajmują również niepokojące wieści z okolic górskiego sanatorium. W sąsiedztwie Göbersdorfu roi się od tajemnic, które jednocześnie przerażają i fascynują młodego studenta ze Lwowa. Starając się zapomnieć o swojej przeszłości, rzuca się w wir niespodziewanych wydarzeń.
Fot. Łukasz Giza