Katarzyna Potocka stworzyła serię książeczek dla maluchów, inspirując się historiami, które opowiadała swojemu synkowi przed snem. To opisy codziennych zdarzeń; wyzwań i trudności, z jakimi mierzą się dzieci od urodzenia do czwartego, piątego roku życia i ich rodzice. Razem z Modim, tytułowym bohaterem serii, łatwiej jest sobie z nimi radzić, a humor i kolorowe ilustracje poprawiają nastrój zarówno czytającym, jak i słuchającym. Zapraszamy do lektury wywiadu z autorką.

Zacznijmy od inspiracji – powiedzmy, kto jest pierwowzorem Modiego? 

Żeby powstała postać Modiego część cech, które nadałam postaci zapożyczyłam  od mojego syna, a cześć została wymyślona przeze mnie.

„Modi” to seria książeczek o kilkuletnim chłopcu i jego psie mopsie. Bohaterowie przeżywają mnóstwo przygód, przy okazji poznając świat.
Sympatyczny bohater wraz ze swoim pieskiem przeprowadzi malucha przez naukę liczenia, kolorów i kształtów, a nawet zabierze ze sobą do przedszkola! Po takim treningu każde dziecko z uśmiechem na twarzy zechce pójść w jego ślady!

Modi wyrusza w podróż w poszukiwaniu kształtów. Wybierz się w podróż pełną zabawy razem z Modim. Przecież kształty są wszędzie! Innym razem Modi i Franio odwiedzają babcię w ogrodzie. Razem będą odkrywać kolory, nazwy warzyw oraz owoców! Modi odkryje, że dynia jest wielka i jest kolory pomarańczowego, a co znajdzie Franio i jakiego to będzie koloru? Z kolei „Modi uczy się liczyć”, to książeczka o chłopcu i jego piesku Franiu, którzy wyruszają w podróż, żeby odkrywać świat. Ta interaktywna książeczka zachęca młodych czytelników i ich rodziców do nauki liczenia przez zabawę.

Dlaczego zdecydowała się Pani opowiedzieć o życiu swojego synka? 

Pewnego wieczora, leżąc w łóżku, zaczęłam układać  krótkie opowiadania z morałem o tym, co się wydarzyło w ciągu dnia i opowiadać je synkowi, zanim zasnął. W pewnym momencie pomyślałam – dlaczego by tego nie spisać i nie zilustrować? Dałabym w ten sposób dzieciom nowego bohatera, który boryka się z podobnymi wyzwaniami jak jego młodzi czytelnicy. Mogą z tymi trudnościami zmierzyć się razem. Co prawda w pierwszej serii, w której skupiłam się głównie na nauce kształtów liczb i kolorów, nie do końca to pokazałam, jednak już w następnych seriach planuje opowiadać historie Modiego z dnia codziennego, które mogłyby najmłodszym czytelnikom przekazać cenne życiowe wskazówki, zakończone wartościowym morałem.

Dlaczego po ASP wybrała Pani jako dziedzinę artystyczną projektowanie okładek? 

Po ASP zajmowałam się głównie  filmem animowanym  i animacja poklatkowa. Myślę że dlatego wybrałam tą dziedzinę bo lubiłam i nadal lubię  opowiadać obrazem, wymyślać postaci i ilustrować. W pewnym jednak momencie gdy zrodził się w mojej głowie całkowity zarys Modiego postanowiłam, że to czas na coś mojego, wyłącznie autorskiego. 

Co jest najtrudniejsze w pracy autorki i ilustratorki książki dla dzieci? 

Według mnie najtrudniejsze w tej pracy jest w odpowiedni sposób dotarcie do docelowego odbiorca-dzieci. Bo są to książeczki dla dzieci i to z myślą o nich i dla nich powstały te historie.

Katarzyna Potocka – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki. Na co dzień zajmuję się filmem animowanym oraz ilustracjami. Pod koniec 2022 roku wydała serię książeczek dla dzieci „Modi”, które są w całości napisane i ilustrowane przez autorkę. Inspiracją do stworzenia książeczek jest jej syn i piesek mops.

Dla kogo jest seria książeczek, które Pani stworzyła? 

Modi powstał z myślą o najmłodszych czytelnikach w wieku 0-4/5 lat. 

Czy mogę prosić o kilka rad dla rodziców, jak korzystać z książeczek o Modim?

To proste – trzeba zacząć od tego, by książeczkę razem z dzieckiem obejrzeć i na głos przeczytać. Potem natomiast jest czas na zabawę. Na przykład w przypadku tytułu „Modi poznaje kształty” najpierw zapoznajemy dziecko z kształtami, a później możemy szukać ich w domu, na placu zabaw. To zabawa dla całej rodziny! My z synkiem znaleźliśmy prostokąt w piekarniku, kółka w przycisku od zmywarki i wiele innych. Kształty są przecież wszędzie!

Jakie są pomysły na kolejne części? 

W opracowaniu są aktualnie dwie książeczki z czego jedna już prawie ukończona i mam nadzieje ze już w krótce się ukaże. Jej tytuł  to „Modi- poznaje środki transportu” (zdradzę, że będzie to książeczka z morałem ) oraz „Modi – Poznaje litery”.

Czekamy niecierpliwie na kolejne tytuły. Dziękuję za rozmowę!

0 Shares:
Może zainteresować Cię także