Wydana nakładem wydawnictwa Lira nowa książka Anny Sokalskiej Wieloświat, od wczoraj do nabycia w księgarniach. Jakich bohaterów spotkamy tym razem w świecie pełnym mitów i fantastyki? Publikujemy fragment książki.

Anna Sokalska dała się już poznać czytelnikom jako pisarka, która w swoich powieściach z powodzeniem łączy ze sobą elementy charakterystyczne dla literatury urban fantasy, wątki mitologiczne i współczesność.

Po świetnie przyjętych poprzednich tytułach cyklu “Opowieści z Wieloświata” (Wiedźma, Żertwa, Kuglarz) w księgarniach pojawił się właśnie czwarty tom, zatytułowany Wieloświat. Książki można czytać zgodnie z chronologią ich wydawania lub niezależnie – w nowej książce Anny Sokalskiej, czytelnicy odnajdą znane wątki, ale także poznają nowych, niezwykłych bohaterów.

Wieloświat staje w obliczu zagrożenia, dawny porządek może zostać zburzony, a w jego miejsce ma powstać Nowy Świat. Czy perspektywa innego ładu będzie dla bohaterów utopijną obietnicą, czy może światem rodem z koszmaru?

***

Pierwsze kilka osób wstało i opuściło salę. Zośka wzięła głębszy oddech i przygotowała się na potok największych absurdów w przebraniach logiki i pseudonauki. Jeździła po wielu miastach, uczestniczyła w spotkaniach podobnych do tych już niejeden raz i tyleż sprawiało jej to frajdę, co przyprawiało o znudzenie; nie wierzyła w żadną z wciskanych ludziom bajek, ale fascynowało ją, jak różne wersje tych samych opowieści i jak podobne wersje różnych mitów wzajemnie się przenikają, splatają i wymieniają. Lubiła je porównywać, wyłapywać nieścisłości, ale przede wszystkim — rozgryzać postaci
samozwańczych zbawicieli i proroków. Wszystko po to, aby zrozumieć i opisać bolączki współczesnych ludzi. Czego w dobie postępującej technicyzacji i cyfryzacji, gdy zaciera się granica między organiczną naturą a ewoluującą, modułową technologią, między niestałością życia a trwałą dominacją niezawodnej techniki, kruchością żywej tkanki w obliczu zimnej stali i dążeń zwolenników
technologii, aby przenosić świadomość do informatycznych sieci — czego w tym nieprzyjaznym dla duszy środowisku pragnie ludzki umysł?

Przeczytaj fragment książki Wieloświat (kliknij tutaj).

Anna Sokalska – urodzona w 1990 roku, wrocławianka, radczyni prawna i pasjonatka słowiańskich wierzeń. Mitologiczne wątki umiejętnie wplata we wszystkie swoje powieści, niezależnie od literackiego gatunku (Raróg, LIRA 2020). Nad Opowieściami z Wieloświata pracowała przeszło dekadę, budując niezwykłe uniwersum, w którym magia splata się ze współczesnością. Otwierająca cykl Wiedźma nie tylko stała się bestsellerem jeszcze przed datą premiery, ale też znalazła się w ścisłym gronie nominowanych do tytułu Książki Roku 2019 portalu lubimyczytać.pl.

Źródło: Wydawnictwo Lira, Fot. fot. Aleksandra Macewicz

13 Shares:
Może zainteresować Cię także