Książka jako temat sztuk plastycznych znany jest od wieków. Do czego, poza czytaniem, może służyć artystom książka?

Dla Alicii Martin, absolwentki sztuk pięknych Uniwersytetu Complutense w Madrycie, książki od lat stanowią jednocześnie temat i materiał dzieł jej autorstwa. Gigantycznych rozmiarów konstrukcje na które składają się tysiące publikacji znajdziemy w Hadze, czy Madrycie. Artystka jedną ze swoich instalacji “Biografies” umieściła w trzech historycznych budowlach stolicy Hiszpanii. Książki sprawiają w nich wrażenie wodospadów, które wylewają się z murów budynków.

Alicia Martin, Linz (Austria))
fot. Francesco Stoppa 

Brian Dettmer, amerykański artysta młodego pokolenia w swoich pracach często wykorzystuje stare materiały, nadając im nowe funkcje i znaczenie. “Surowcami” z których powstają jego dzieła są często płyty, kasety i książki. Przekształcanie form i nadawanie nowych znaczeń danym przedmiotom to jedna z idei Dettmera. Rzeźby i instalacje artysty cechuje niezwykła drobiazgowość wykonania.

Brian Dettmer
Brian Dettmer

Zobacz również: Noc Księgarń 2020. Znamy datę tegorocznej edycji festiwalu!

Pochodząca ze Szwajcarii Valerie Buess, jako materiał do swoich wykorzystuje papier. Jej prace charakteryzujące się organicznymi kształtami, często przedstawiają florę i faunę morskich głębin. Misternie wykonane dzieła prezentowane były w europejskich i amerykańskich galeriach.

Photo © Artist Valerie
v Photo © Artist Valerie

Laura Cahill to brytyjska projektantka, której prace często nawiązują do recyklingu i problemów problemów związanych ze środowiskiem. Cahill w 2008 roku ukończyła projektowanie na uniwersytecie w Plymouth, ale już podczas studiów stworzyła jedną ze swoich kolekcji Meble Czytelne, wykonaną z książek. Poza meblami wykonanymi z książek, projektuje i tworzy inne przedmioty dekoracyjne – wazony i lampy.

Laura Cahill
Laura Cahill

Zobacz również: Kolejny książkobus wyjedzie na ulice. Bibliotekarze dostarczą książki seniorom

Matej Kren to czeski artysta, którego prace można oglądać w galeriach w Europie, Ameryce i Azji. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie oraz Pradze. Jedną z jego najbardziej znanych instalacji jest wykonana z tysięcy książek rzeźba zatytułowana Idiom. Praca ta stanęła w korytarzach Biblioteki Miejskiej w Pradze w 1998 roku. W 2000 roku Kren stworzył Gravity Mixer, instalacja była częścią wystawy EXPO w Hannowerze.

Matej Kren, Gravity Mixer
Matej Kren, Gravity Mixer

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Polub-Twoją-Księgarnię-na-Facebooku-1.jpg

Źródło: www.inhabitat.com, www.briandettmer.com, www.artistaday.com, www.valeriebuess.com,www.lauracahilldesigns.com, www.matejkren.cz, fot. Wikimedia Commons, pl.pinterest.com, www.pinterest.fr

34 Shares:
Może zainteresować Cię także