Z bogactwa nowości i zapowiedzi, które serwują nam wydawcy, wybieramy dla Was najciekawsze naszym zdaniem premiery książkowe września. Dbamy przy tym o różnorodność, by każdy wymagający czytelnik znalazł coś dla siebie. Polecamy nasze #TopTen września!

O odwadze bycia sobą, czyli książki dla starszych i młodszych

Magda Pieczonka, najbardziej znana i utytułowana polska makijażystka, do udziału w pracy nad drugą książką zaprosiła osoby z różnych sfer mediów społecznościowych – najpopularniejsze influencerki instagramowe, youtuberki i tiktokerki. To świetne dziewczyny: o różnych zainteresowaniach, temperamentach, stylach i – co bardzo ważne – o różnych typach urody. Ich wspólny mianownik to indywidualność. Bo przecież jesteśmy różne ― i to jest piękne! Polecamy książkę Magdaleny Pieczonka, “#LIKEASTAR8. Make-up by Magdalena Pieczonka”. Gościniami Magdy są m. in.: Natalia Karczmarczyk NATSU, Marta Błoch MURCIX, Lil Masti, Marysia Jeleniewska, Angelika Zając ANDZIAKS, Sylwia Przybysz, Angelika Mucha LITTLEMOOONSTER96.

A dla młodszych mamy nową książkę od Urszuli Młodnickiej  i Agnieszki Waligóry, pod tytułem “Odwagi, Pinku! Książka o odporności psychicznej dla dzieci i rodziców trochę też”. Pink, mały niebieski stwór, jedno ucho ma okrągłe, a drugie trójkątne. Uwielbia swoich przyjaciół, babeczki bananowe i grę na ukulele. Nie lubi kożuchów na mleku i Fiszki, a także gdy ktoś go okłamuje. Nie lubi też występować publicznie. Bardzo go to stresuje. A Ciebie co stresuje? Czego się czasem boisz? Wiesz, to zupełnie normalne, że w życiu zdarzają się trudne momenty. Że na myśl o nadchodzących wyzwaniach czujemy obawę i boli nas brzuch. Że czasem jesteśmy smutni, a czasem wybuchamy złością jak wulkan. Na szczęście są sposoby, by sobie z tym poradzić.

Klasyka opowiadań i najlepsze reportaże, czyli premiery wydawnictwa Czarne

Tove Ditlevsen jest zjawiskiem nie tylko w literaturze duńskiej, ale i światowej. Wychowana w rodzinie robotniczej, dzięki niespotykanemu talentowi przekroczyła granice swojego przeznaczenia, zdobyła – i porzuciła – literackie salony i osiągnęła w Danii status pisarki kultowej.  W jej oszczędnej, intymnej prozie nie znajdziemy wielkiej historii ani przełomowych wydarzeń. Bohaterami są młode, zakochane dziewczyny i zgorzkniali uliczni sprzedawcy, fryzjerki i profesorowie, kobiety porzucone przez mężów i te, które dopiero planują rozstanie z mężczyzną. Życie rodzinne, miłosne, a nawet wewnętrzne to u Ditlevsen przestrzeń, w której nieustannie rozgrywamy strategiczne szachy, to przestrzeń walki i przemocy – nikt nie skrzywdzi cię tak jak własna matka (chyba że mąż lub żona), a dzieci zdane są same na siebie. Z zaledwie kilku słów Ditlevsen tworzy skomplikowany świat pełen zależności, trudnych decyzji i emocji buzujących pod powierzchnią. Świat, w którym to, co wypowiedziane na głos, jest dużo mniej istotne od tego, co przemilczane. Polecamy zbiór opowiadań „Moja żona nie tańczy”.

O milczących bliźniaczkach świat usłyszał w 1982 roku, gdy toczył się ich proces o podpalenie i kradzież. Siostry, drobne i kruche, nie odezwały się ani słowem, wydały z siebie tylko kilka pomruków, które sąd uznał za przyznanie się do winy. Za kilka aktów wandalizmu, za które ich rówieśnicy dostaliby najwyżej parę miesięcy w zawieszeniu, te wystraszone nastolatki zostały skazane na bezterminowe przymusowe leczenie w Broadmoor, otoczonym złą sławą szpitalu psychiatrycznym o zaostrzonym rygorze – dożywocie wśród morderców, gwałcicieli i pedofilów. Dlaczego do tego doszło? Ponieważ milczały. June i Jennifer Gibbons jako małe dzieci były otwarte, pełne życia, zdrowe i radosne. Jednak w wieku kilku lat zaczęły coraz bardziej oddalać się od swoich rodziców i trójki rodzeństwa. W końcu całkiem przestały odzywać się do dorosłych. Zamknęły się w świecie fantazji i rojeń, które z upływem lat stawały się coraz bardziej mroczne. „Milczące bliźniaczki” Marjorie Wallace to fascynująca historia przedziwnej relacji dwóch sióstr, pełnej pasji, miłości i nienawiści, współzależności i kontroli. To opowieść o bliskości, która stała się śmiertelną pułapką.

W czasie głośnego turnieju szachowego w Nowym Jorku w 1924 roku polski szachista Ksawery Tartakower zagrał przeciwko Gézie Maróczyemu nieoczywiste otwarcie, przesuwając piona z pola b2 na b4. Na pytanie, dlaczego wybrał właśnie taki ruch, odpowiedział, że był on rezultatem konsultacji z orangutanem, przed którego klatką spędził kilkadziesiąt minut podczas przedpołudniowej wycieczki do słynnego zoo na Bronksie. Odtąd nazywał je właśnie „debiutem orangutana”. Szachy to gra, którą inspiruje życie – i która bywa inspiracją. Dla laików pozostają intrygujące i tajemnicze, dla graczy – są ich światem. Kasper Bajon pisze przede wszystkim o złotej epoce polskich szachów, wielkim Akiwie Rubinsteinie, Karolu Irzykowskim, Janie Karskim i Józefie Piłsudskim, o polskich mistrzyniach z okresu międzywojnia oraz o szachach w getcie. Pisze także o Vladimirze Nabokovie, Walterze Benjaminie i Ludwigu Wittgensteinie. Poruszając się ruchem skoczka, odnajduje szachowe tropy w sztuce oraz życiu, własnym i wielkich tego świata. Odkrywanie sekretów polskiej historii szachowej okazuje się fascynującą przygodą dzięki „Gambitowi orangutana. Opowieści o polskich szachach”.

O wędrówkach po lesie i stawaniu się grzeczną, czyli książki od wydawnictwa Dwukropek

 Po „Gdy Pola się zgubi” i „Pola na plaży” mamy trzecią książeczkę z serii – „Pola w lesie”. Tym razem, Pola z rodzicami jadą na wycieczkę do lasu. Dziewczynka dowiaduje się między innymi, że nie należy zaśmiecać lasu, łatwo tu wzniecić pożar, bo wiatr szybko niesie ogień oraz że zwierzęta w lesie nie potrzebują, żeby je karmić – a można im tym zaszkodzić. Dziewczynka poznaje zasady odpowiedniego zachowania w lesie – takiego, które nie uprzykrza życia jego mieszkańcom. Autorką serii jest Gabriela Rzepecka-Weiß, ilustracje przygotowała Magdalena Kozieł-Nowak. Książeczka jest przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

To drugi po „Bethany i Bestia” tom przygód rezolutnej dziewczyny, pod tytułem „Zemsta Bestii”. Bethany postanawia być dobra. Ale że trudno być dobrym w pojedynkę, nie waha się wciągnąć w to Ebenezera. Problem w tym, że żadne z nich nie wie, jak się do tego zabrać. Czy wystarczy sprzedać pamiątki po bestii, a zarobione pieniądze oddać dzieciakom z sierocińca? A może za radą sympatycznej staruszki powinni ugotować zupę i zrobić pranie? Odbestwianie nie jest tak łatwe, jak przypuszczali, szczególnie że bestia okazuje się nie do końca martwa i ma wobec nich swoje plany…. Książki napisał Jack Meggitt-Phillips, a świetnie zilustrowała Isabelle Follath. To mroczna a zarazem zabawna serii książek dla bestyjek w wieku od 9 lat!Lira – jeden tytuł

Urok pięknych historii, czyli najlepsze powieści na jesienne wieczory

Ona nie potrafiła kochać. On kochał ją od początku. Adela i Adolf to obozowi rozbitkowie, którzy budują swoją dziwną „miłość-niemiłość” na bardzo kruchym fundamencie: nie wracać do przeszłości. Adela nie wie, jakim chłopcem był jej mąż, on nie zna kobiety, która jest jego żoną. Dopiero pod koniec życia mają odwagę przywołać wspomnienia, poznać się na nowo i pokochać. Prawda okazuje się jednak bolesna…. „Adela nie chce umierać” to mocna, napisana z niezwykłą wrażliwością historia o życiu i umieraniu, o najgłębszym ludzkim lęku, jakim jest śmierć. I o miłości, która wybaczy wszystko. Polecamy powieść Agi Antczak od wydawnictwa Lira.

 „Związek grzebie swoich zmarłych” Hanry’ego Lawsona to klasyka literatury australijskiej. Poruszające opowiadania z życia mieszkańców interioru. Pierwsze tłumaczenie na język polski twórczości jednego z najwybitniejszych pisarzy Australii. Bezmiar upalnego buszu, senne miasteczka interioru, życiowe dramaty i ciężka praca pionierów. Sugestywne opowieści autora przenoszą nas na Antypody początków XX wieku.

Ogai Mori nazywany jest „gigantem japońskiej literatury”. W powieści „Dzika Gęś” opowiada historię niespełnionej miłości z bogatym tłem społeczno-obyczajowym epoki Meiji (okres japońskich reform na wzór zachodni, przełom XIX i XX wieku). Dramatyczne losy młodej dziewczyny z ubogiej rodziny. „Piękna jak klejnot” Otama, wykorzystywana przez mężczyzn, żyje w ciągłym lęku o przyszłość, marzy o prawdziwej miłości. Jej sytuację symbolizuje tytułowa dzika gęś.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

13 Shares:
Może zainteresować Cię także
Jedz dobrze i nie tyj
Więcej

Dieta i przyjemność z jedzenia?

Dlaczego czasami tak trudno jest przestać za dużo jeść? Jak sprawdzić, czy unikanie „chemii” zawsze prowadzi do zdrowego odżywiania? Odpowiedzi znajdziesz w książce "Jedz dobrze i nie tyj" Zbigniewa Młynarskiego.