10 listopada do księgarń trafiła książka Anny Wylegały Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce. To wnikliwa analiza wywłaszczenia właścicieli ziemskich, które nastąpiło w latach 1944-1945. To także szersze spojrzenie na zmiany społeczne, które po reformie następowały. Prezentujemy fragment.

Słabo dotąd zbadana część naszej historii dzięki książce Anny Wylęgały zyskuje społeczny kontekst. Autorka tropi losy tych, których wywłaszczenie dotknęło najbardziej oraz tych, dla których miało stać się okazją do nowego, lepszego życia.

Jak wyglądały wysiedlenia właścicieli ziemskich? W jakich okolicznościach opuszczali swoje zimie i majątki? Dokąd wyjeżdżali? Jak tamte wydarzenia zapisywały się w pamięci osób, które na reformie rolnej miały zyskać? Jak wyglądało życie robotników rolnych po tych zmianach? I wreszcie, jak zmieniała się struktura polskiej wsi?

Na te pytania odpowiada Anna Wylegała. Autorka rysując szczegółowy krajobraz powojennej wsi przygląda się miejscom i osobom. Opisuje dawne dwory i majątki ziemskie zmienione w placówki publiczne lub prywatne mieszkania. Rozmawia z mieszkańcami o przeszłości i o tym, jak reforma rolna funkcjonuje w pamięci.

Przeczytaj fragment książki Anny Wylegały Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce (kliknij tutaj).

Anna Wylegała (ur. 1982) – socjolożka, adiunktka w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W pracy badawczej łączy metodologię nauk społecznych z warsztatem historycznym. Autorka książki Przesiedlenia a pamięć. Studium (nie)pamięci społecznej na przykładzie ukraińskiej Galicji i polskich „Ziem Odzyskanych”, współredaktorka tomu The Burden of the Past: History, Memory, and Identity in Contemporary Ukraine.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: wydawnictwo Czarne

6 Shares:
Może zainteresować Cię także