Jarosław Molenda, znany publicysta i podróżnik, powraca do sprawy, która w latach 50. XX wieku elektryzowała mieszkańców Warszawy. Dziennikarskie śledztwo obrazuje ówczesne realia oraz sposób działania organów ścigania. Książka Wampir z Warszawy od dziś w księgarniach.
Kim był Wampir z Warszawy? Czym zasłużył sobie na upiorny przydomek? Jarosław Molenda przypomina kulisy śledztwa, które siedem dekad temu toczyło się w stolicy.
Powstająca z ruin Warszawa początków lat 50. XX wieku to jednocześnie wielki plac budowy, miasto do którego ciągnęli przyjezdni w poszukiwaniu pracy, arena dla nowych idei Polski Ludowej i ośrodek biedy. To także miasto, którego mroczne oblicze miało stać się tłem działań dla pierwszego seryjnego mordercy w powojennej Polsce.
Książka Jarosława Molendy to udana próba odtworzenia ówczesnych realiów – znajdziemy w niej wiele archiwalnych zdjęć miasta w budowie, czy też przykładów miejskiej gwary. Wampir z Warszawy to jednak szczegółowo prowadzone dziennikarskie śledztwo, pełne (czasem drastycznych) detali, milicyjnych zeznań i notatek oraz informacji z akt IPN.
Przeczytaj fragment książki Jarosława Molendy Wampir z Warszawy (kliknij tutaj).
Jarosław Molenda –pisarz, publicysta, niestrudzony globtroter. Jest autorem blisko czterdziestu książek popularnonaukowych o tematyce historycznej i podróżniczej, oraz dziennikarzem magazynu „Dookoła Świata”. W 2015 roku został odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi za upowszechnianie kultury i propagowanie historii. W 2016 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Źródło: wydawnictwo Lira, Fot. Karolina Gajcy