Wreszcie, po długim głosowaniu i jeszcze dłuższym liczeniu głosów, wiemy jakie słówko wygrało organizowany po raz szósty plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Konkurs organizowany jest każdego roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Partnerem wydarzenia w roku 2021 został Uniwersytet Warszawski.

W tegorocznej odsłonie popularnego plebiscytu zgłoszonych zostało aż kilkadziesiąt tysięcy słów. Świadczy to o niesłabnącej popularności inicjatywy, która odciska żywe piętno na rozwoju współczesnej polszczyzny! Konkurs ma na celu wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Nad jego przebiegiem czuwają uznani eksperci i językoznawcy.

Zwycięzcą szóstej edycji Plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku został… ŚPIULKOLOT! Na drugim miejscu znalazla się NAURA, a ostatnie, trzecie miejsce na podium zajęła TWOJA STARA.

O wyborze tym zadecydowali internauci. Zwycięzca plebiscytu – śpiulkolot – zdobył aż 9 656 głosów! Słówko oznacza: miejsce do spania. Nawiązuje ono do mema, „śpiulkać” znaczy w młodzieżowym slangu „spać”. Może to pandemia sprawiła, że śpiulkolot stał się tak popularny? Drugie miejsce, należące do słowa naura, zgarnęło głosów niewiele mniej, bo 9 401. Jest ono skrótem od „na razie”, zwrotu używanego pożegnanie, oznaczającego „do zobaczenia”. Trzecie miejsce z kolei stało się udziałem „twojej starej” za sprawą 6 665 głosów. „Twoja stara” funkcjonuje jako dezaprobująca odpowiedź na pytanie: kto? Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, w sumie oddano bowiem aż 68 030 głosów.

Przemiany polszczyzny

Obok słówek na podium przyznano również specjalną nagrodę Jury (w skład którego wchodzili: Bartek Chaciński, Anna Wileczek oraz Ewa Kołodziejek). Przypadła ona słowu mrozi. Oto, jak kapituła tłumaczyła swój własny wybór: „Nagroda za kreatywność językową okazała się ona na tyle znacząca, że gdy w analogicznych plebiscytach w Niemczech i w Austrii zwycięża w tym roku hasło cringe, my mamy już popularny polski odpowiednik. Słowo mrozi podąża za sensem oryginalnego słowa, bo o cringe’u (spolszczanym często jako krindż) mówiono, że opisuje dreszcz zażenowania, ciarki żenady. Sytuację, w której wstydzimy się, że coś oglądamy albo czemuś się przysłuchujemy. Czasownik mrozić koresponduje zarazem z popularnym emoji ze zmarzniętą, lodowatą buźką i zębami wyszczerzonymi w grymasie, który zdaje się w postaci ikonicznej demonstrować bliskość odczuć chłodu i zażenowania”

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest od 2016 r. Przez ten czas inicjatywa skutecznie wspiera popularyzację języka polskiego i wywiera duży wpływ na współczesną polszczyznę. Z uwagi na rosnące zainteresowanie plebiscytem oraz coraz większą ilość zgłoszeń, tegoroczna edycja odbyła się w zmienionej formule. Każdy mógł oddać głos na swojego faworyta pomiędzy 12 października a 7 listopada za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl.

Zwycięskie słowa z lat ubiegłych to: sztosXDdzban i alternatywka (ubiegłoroczna edycja nie została rozstrzygnięta). Listę i definicje wybranych słów ze wszystkich edycji plebiscytu można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.

0 Shares:
Może zainteresować Cię także