Z okazji 90-tej rocznicy śmierci Arthura Conana Doyle’a, “ojca” Sherlocka Holmesa, przygotowaliśmy kilka ciekawostek o autorze i jego twórczości.

Arthur Ignatius Conan Doyle urodził się 22 maja 1859 roku w Edynburgu, zmarł 7 lipca 1930 roku w Crowborough. Jest jednym z najbardziej znanych szkockich pisarzy, sławę przyniosły mu powieści detektywistyczne, ale w jego dorobku znajdują się także utwory historyczne i fantastyczno-naukowe. Z wykształcenia był lekarzem, praktykę lekarską porzucił jednak w 1890 roku na rzecz pisarstwa. To najbardziej popularne wiadomości na temat Doyle’a. Co jeszcze wiemy o autorze przygód Sherlocka Holmesa i jego twórczości?

  • Sam Arthur Conan Doyle stał się bohaterem kultury masowej, prawie tak sławnym jak stworzony przez niego Holmes. Doyle jako bohater literacki występuje w wielu powieściach fabularnych, ale też w japońskiej mandze.
  • Podczas studiów miał okazję poznać innych słynnych pisarzy Roberta Louisa Stevensona i James Barrie’ego. Wszyscy studiowali na uniwersytecie w Edynburgu.
  • Praktykę lekarską zaczynał jako oficer medyczny na parowcu (podróżującym na trasie Anglia – Afryka).
  • Na jego cześć nazwano jeden z podgatunków pterozaura (łac. Arthurdactylus conandoylensis).
  • Dzięki niemu oczyszczono z zarzutów dwoje ludzi, w obronę których autor był zaangażowany (byli to: George Edalji i Oskar Slater)
  • Był entuzjastą spirytyzmu (przez co próby czasu nie przerwała jego przyjaźń ze słynnym iluzjonistą Harrym Houdinim, który był demaskatorem mediów spirytystycznych).
  • Najsłynniejszy detektyw, którego stworzył Doyle – Sherlock Holmes – jest bohaterem 4 powieści i 56 opowiadań.
  • Sherlock Holmes jest najczęściej adaptowaną postacią fikcyjną (był grany przez ponad 70 aktorów).
  • Słynna czapka kojarzona z Sherlockiem Holmesem (która stała się z czasem tradycyjnym nakryciem głowy detektywów) to typ czapki powszechnej w Anglii, używanej podczas polowań na jelenie (czapka typu deerstalker). Tymczasem w żadnej z książek Doyle’a nie ma o niej ani słowa.
  • Mimo upływu lat, postać słynnego detektywa inspiruje twórców nie tylko literatury. Wiele nawiązań do Sherlocka Holmesa można odnaleźć w popularnym amerykańskim serialu “Dr House”. Obaj bohaterów łączy niezwykła dedukcja, wspólny adres zamieszkania (czyli słynna Baker Street), do tego sięganie po środki mogące uzależniać i figura przyjaciela oraz powiernika (John Watson w książkach o Holmesie i James Wilson w serialu “Dr House”).
  • Zaszufladkowanie pisarza, jako “ojca” Sherlocka Holmes’a bardzo ciążyło autorowi, który uważał, że sukces powieści o detektywie działa na niekorzyść reszty jego dzieł. Tymczasem Arthur Conan Doyle ma w swoim dorobku także romans napisany w 1914 roku. “Duet z przygodnie stosowanym chórem” – to humorystycznie opisane perypetie młodego małżeństwa.
Arthur Conan Doyle, Wikimedia Commons
Arthur Conan Doyle, Wikimedia Commons

Źródła: www.kulturamasowa.pl, www.encyklopedia.pwn.pl, www.filmweb.pl, www.portalkryminalny.pl,

6 Shares:
Może zainteresować Cię także