Uczą, zachwycają szatą graficzną i zachęcają do rozwijania wiedzy o naturze i żywiołach. Książki Anny Skowrońskiej “Ziemia”, “Ogień”, “Woda” i “Wiatr” składają się na edukacyjną serię Żywioły wydawaną przez Muchomora. Zapraszamy do lektury wywiadu z autorką!

Czego uczy seria książek o żywiołach?

A.S: W prosty sposób opowiada o tym, jak powstaje wiatr, z czego biorą się chmury, co dzieje się, kiedy płonie las i jak daleko może dotrzeć pył z nad Sahary. Kolorowe i dowcipne ilustracje pomagają zrozumieć mechanizmy natury. Świetna seria dla wszystkich którzy interesują się klimatem, ekologią i są ciekawi jak funkcjonuje otaczający nas świat. Tak naprawdę w tych czterech książkach mamy podstawowe informacje i mnóstwo ciekawostek dotyczących przeróżnych tematów związanych z naszą planetą.

Dla a dzieci w jakim wieku przeznaczona jest seria? Często spotykamy się z komentarzami, że to co jest fantastyczne w serii, to że niby przeznaczona jest dla dzieci starszych w związku z przepełnioną detalami treścią, ale z drugiej strony, dzięki duetowi Acapulco Studio, przekaz wizualny jest tak przykuwający uwagę młodego czytelnika, że grupa docelowa się poszerza. Czy można w związku z tym powiedzieć, że żywioły są w sumie dla każdego?

One są dla dzieci mniej więcej 8 -11 lat. Nie lubię tak dokładnie kategoryzować, bo każde dziecko rozwija się indywidualnie. Czasem dla 8 latka będzie zbyt trudna, a czasem już zbyt łatwa. Książki są skonstruowane w taki sposób, aby można je było czytać trochę “na raty” i na wyrywki. To nie są powieści, więc każde dziecko może intuicyjnie wybrać rozdział, który je najbardziej zainteresuje.

Anna Skowrońska jest wydawczynią i autorką książek dla dzieci. Od ponad 20 lat współtworzy wydawnictwo Muchomor, z którym wprowadziła na polski rynek doskonałą serię  “Bajek filozoficznych” Michela Piquemala. Dzięki niej polskie dzieci mogą poznać filozofów i nauczyć się sztuki niezależnego myślenia.
Jest autorką książek o Polsce. ALFABET POLSKI z ilustracjami Agaty Dudek powstał równolegle w dwóch wersjach językowych: polskiej i litewskiej. ALFABET NIEPODLEGŁOŚCI z ilustracjami Joanny Gębal pokazuje postacie, smaki, miejsca i wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku.
Napisała serię o czterech żywiołach. WODA, WIATR, OGIEŃ I ZIEMIA z ilustracjami Agaty Dudek i Małgorzaty Nowak dając wiedzę o najważniejszych zjawiskach w przyrodzie. Ukazały się już we Francji, Hiszpanii i Chinach. Niedługo pokażą się w Niemczech.

Czy Pani dzieci są dla Pani inspiracją przy pisaniu książek?

A.S: Zawsze czytają moje teksty i wydają swoje opinie. Czasem dzięki nim coś usuwam lub dodaję. Oni mają inną perspektywę i choć już wyrośli z książek dla dzieci, bliżej im do 10 latków niż mnie.

Jaka jest Pani ulubiona książka z dzieciństwa? Dlaczego Pani ją zapamiętała?

Nie mam jednej ulubionej książki. Jest ich na pewno kilka. Pierwsza, która przychodzi mi do głowy, to „Dzieci z Bullerbyn”, bo bardzo podobała mi się myśl, że można mieszkać z przyjaciółmi “przez płot” i wysyłać pocztę po sznurku. Kolejne to Kubuś Puchatek” i „Chatka Puchatka”. Śledziłam ich losy z zapartym tchem i do dziś pamiętam emocje, czy prosiaczkowi uda się wyjść z domu sowy w zwalonym przez burzę drzewie. Uwielbiałam różne części „Mikołajka”, bo można było ryczeć ze śmiechu, a „Anię z Zielonego Wzgórza” po prostu lubiłam!

Acapulco Studio to ilustracyjna kolaboracja i studio założone w 2012 roku przez dwie absolwentki wydziału grafiki Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych — Małgorzatę Nowak i Agatę Dudek.
Specjalizują się w ilustracji i projektowaniu książek, ale nie obce jest nam szeroko pojęte projektowanie graficzne. Realizują projekty książkowe i wydawnicze, projektują plakaty i opakowania, a także wzory na tekstylia oraz murale.

Jeżeli chcecie przyjrzeć się ich pracy zapraszamy: http://acapulcostudio.pl/o-nas/

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

0 Shares:
Może zainteresować Cię także