Wszyscy znamy – chociażby z lektur szkolnych – świat przedstawiony w powieściach Dostojewskiego. To świat samych facetów, dziesiątki historii męskich rozterek i tragedii, dla których kobiety stanowiły jedynie przygodne tło. Jak się jednak okazuje w pasjonującej biografii Nasz biedny Fiedia autorstwa Sylwii Frołow, w prawdziwym życiu autora Zbrodni i kary było zupełnie inaczej.
O ile najważniejszymi bohaterami książek Dostojewskiego byli mężczyźni, o tyle najważniejsze postaci jego życia stanowiły kobiety. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Czarne biografia autora Zbrodni i kary pióra Sylwii Frołow odsłania nieoczywiste, nieznane dotąd oblicze rosyjskiego pisarza, który bez kobiet nie potrafił ani żyć, ani tworzyć. Jak się jednak okazuje, życie u boku literackiego geniusza bynajmniej nie było sielanką. Historia jego emocjonalnych związków jest mroczna i pełna tragicznych wątków.
W swojej porywającej, odsłaniającej mało znane dotychczas wątki Sylwia Frołow ze swadą opowiada historie kobiet – towarzyszek życia Dostojewskiego. Często były to niezwykle silne i wybitne osobowości, które jednak w starciu z toksycznym, wyjątkowo apodyktycznym pisarzem bezwzględnie zmuszano do uległości i posłuszeństwa. Jak opisuje Frołow, geniusz i znawca duszy ludzkiej od kobiet wymagał przede wszystkim poświęcenia i posłuszeństwa. W zamian był w stanie zaoferować tylko emocjonalne piekło.
Przeczytaj fragment książki Sylwii Frołow Nasz biedny Fiedia (kliknij tutaj)
Nasz biedny Fiedia to trudna, ale też pasjonująca i poparta wieloma źródłami historycznymi opowieść o życiu w cieniu geniusza, w bezwzględnie patriarchalnej kulturze, w której kobiety nie miały prawa do wyrażania siebie. Jednocześnie biografia ta to historia rodzącego się ruchu emancypacyjnego i zmianach w pojmowaniu społecznej roli kobiety. Wśród bohaterek skupiających uwagę Frołow znajdują się między innymi „ukochana” matka, kontrowersyjna kochanka Polina oraz Maria i Anna – dwie żony, które znosiły wszelkie upokorzenia ze strony męża. Niemniej, kobiet w życiu Dostojewskiego było więcej. Bez względu na swoją pozycję, miały one być posłuszne i całkowicie oddane swojemu towarzyszowi. Oczywiście, nie wszystkie zgadzały się na przyjęcie tej roli.
Książka Sylwii Frołow może stanowić również klucz do nowego odczytania twórczości Dostojewskiego – nie tylko zresztą przez pryzmat stosunków towarzyskich, w jakie zaangażowany był rosyjski pisarz, chociaż to właśnie piekło życia emocjonalnego znajduje się w centrum uwagi autorki. Przyglądając się losom kobiet, które miały głębszą styczność z „biednym Fiedią”, Frołow stawia bowiem fundamentalne pytanie o głębsze uwarunkowania kulturowe, które ukształtowały i usankcjonowały męską dominację oraz płciową nierówność we wzajemnych relacjach.
Sylwia Frołow – jest autorką książek Dzierżyński. Miłość i rewolucja (2014) oraz Antonówki. Kobiety i Czechow (2020), zbioru portretów Bolszewicy i apostołowie (2014), a także dwóch powieści: Spojrzenia (2009), I dusza, i seks (2013). Korektorka i redaktorka, na co dzień pracuje w „Tygodniku Powszechnym”. Przez kilka lat pełniła funkcję sekretarza prof. Jerzego Pomianowskiego. Mieszka w Krakowie.