Do księgarń właśnie trafia czwarta pozycja w serii Tajfuny Mini – nagrodzonej Polish Design Award 2020 kolekcji, prezentującej dzieła nieznanych dotąd japońskich pisarzy i pisarek.

Wiwat małżeństwo to najbardziej znana nowela Sakunosuke Ody, pisarza, który zaliczany jest do tak zwanej szkoły dekadenckiej – buraiha, razem z Osamu Dazaiem i Ango Sakaguchim. Dzieła tych dwóch autorów są już czytelnikom znane, to Zmierzch i W lesie pod wiśniami w pełnym rozkwicie, które również trafiło do rąk polskich czytelników w serii Tajfuny Mini.

Warto dodać, że grupy buraiha nie łączą żadne wyraźne założenia formalne, chodziło raczej o podobne nastawienie tych artystów do życia i sztuki w ogóle. Spotykali się w knajpach, gdzie dyskutowali o literaturze, o świecie, dawali się fotografować dziennikarzom. Dekadencki styl życia znajdował swoje odzwierciedlenie również w tekstach, które tworzyli.

Wiwat małżeństwo Sakunosuke Ody możemy przeczytać po polsku w przekładzie Agnieszki Stojek, debiutującej tłumaczki, która pisarzami z buraiha zafascynowała się podczas pobytu na uczelni w Japonii. Nowela opisuje życie dwójki ludzi w przedwojennej, mieszczańskiej Osace. To historia kolorowa, smakowita, pełna wzlotów i upadków. Nasi bohaterowie, Chōko i Ryūkichi, układają sobie życie w Osace: ona chciałabym ziścić marzenie „od zera do milionera”, on liczy na to, że wszystko przyjdzie mu łatwo… Łatwo można sobie wyobrazić, że po drodze czeka ich sporo perypetii.

Przeczytaj fragment książki Wiwat małżeństwo (kliknij tutaj).

W serii Tajfuny Mini ukazały się także:

Źródło: wydawnictwo Tajfuny

16 Shares:
Może zainteresować Cię także