Walentynki, kiedy świętujemy bliskość i miłość, to idealny czas, by dać się pochłonąć lekturom z wyjątkową miłosną historią w tle. Bronte, Fitzgerald i Reymont to pisarze, którzy świetne opowiadają o namiętnościach targających bohaterami. Mamy dla Państwa propozycję 3 powieści, które idealnie wpiszą się w atmosferę walentynek.

Poniżej prezentujemy 3 klasyki literatury, w których losy bohaterów są pełne namiętności, romantycznych perypetii i trzymających w napięciu wątków. Te powieści sprawią, że tegoroczne walentynki będą niezapomniane, także dzięki przygodom literackim. Przygotuj się na podróż pełną uczuć i emocji dzięki wyjątkowym tytułom dostępnym w Księgarni Internetowej PWN. Więcej propozycji na walentynki – o miłości i z miłością w tle – z rabatami do 80% znajdziesz tutaj.

Emily Bronte, Wichrowe wzgórza (przeł. Piotr Grzesik)

Wydawnictwo MG

“Wichrowe Wzgórza” to powieść autorstwa Emily Brontë, opublikowana po raz pierwszy w 1847 roku. Jest to klasyczna, romantyczna historia, która zdobyła uznanie jako jedno z najważniejszych dzieł literatury brytyjskiej. Główni bohaterowie to Heathcliff i Catherine Earnshaw, którzy są zakochani w sobie od najwcześniejszego dzieciństwa. Jednak z powodu różnic społecznych i rodzinnych oraz intryg innych bohaterów, ich miłość jest trudna do spełnienia. Namiętność Heathcliffa i Catherine obnaża mroczną stronę ludzkiej natury, jest mściwa, wszechogarniająca i dzika jak wrzosowiska Yorkshire. Bohaterowie powieści Brontë płacą za to najwyższą cenę, a za ich błędy musi odpokutować następne pokolenie…

Idealna lektura dla: fanów literatury brytyjskiej i historii przepełnionych emocjami

Tematy przewodnie: historia miłosna, intrygi, niemożliwe uczucie

Francis Scott Fitzgerald, Wielki Gatsby (przeł. Adam Zabokrzycki)

Wydawnictwo Siedmioróg

“Wielki Gatsby” to powieść amerykańskiego pisarza F. Scotta Fitzgeralda, opublikowana po raz pierwszy w 1925 roku. Jest to jedno z najważniejszych dzieł literatury amerykańskiej XX wieku, uznawane za arcydzieło literatury modernistycznej. Dlaczego warto sięgnąć po tę pozycję z okazji walentynek? Kanwą, wokół której splatają się inne wątki powieści, jest skomplikowana i pełna intryg i dramatów miłość self-made mana, Jaya Gatsby’ego, do należącej do tradycyjnych elit amerykańskich zamężnej Daisy Buchanan. Ponadto, “Wielki Gatsby” ukazuje kulisy epoki jazzu, art déco, prosperity gospodarczej i upadku obyczajów, który rozpoczyna się w cywilizacji zachodniej w następstwie pierwszej wojny światowej.

Idealna lektura dla: wielbicieli lat 20. XX wieku i amerykańskich pisarzy

Tematy przewodnie: życie w bogactwie, zazdrość, niespełniona miłość

Władysław Stanisław Reymont, Chłopi

SBM

Na koniec rodzima propozycja, do odświeżenia której nie tylko walentynki będą dobrym pretekstem! Równo 100 lat temu Władysław Reymont otrzymał literacką Nagrodę Nobla właśnie za “Chłopów”, którzy są kolejnym tytułem polecanym przez nas z okazji święta miłości. Motyw miłości pojawia się tu w różnych wymiarach – nie tylko tym romantycznym. Miłość zakazana, utrzymywana w tajemnicy w obawie przed publicznym ostracyzmem, czyli relacja Jagny i Antka, miłość małżeńska, próbująca pokonywać przeciwności codzienności, w relacji Antka i Hanki, a nawet “miłość z rozsądku”, czyli małżeństwo starego Boryny i Jagny, gdzie mężczyźnie w pierwszej kolejności zależy na posagu swojej wybranki. Pełne spektrum relacji i związków na tle życia na wsi podporządkowanego porom roku będzie ciekawą lekturą na najbliższe dni.

Idealna lektura dla: dla miłośników polskiej klasyki

Tematy przewodnie: życie na wsi, relacje rodzinne, związki

0 Shares:
Może zainteresować Cię także