Intrygujący thriller z serii o Alexandrze Blixie i Emmie Ramm oraz książka o zmianach pokoleniowych napisana z perspektywy psychologiczno-historycznej – co je łączy? To świetna literatura w swoich gatunkach i obie książki zostały wydane przez sopockie wydawnictwo Smak Słowa. Polecamy literaturę faktu oraz norweski thriller!

Pokolenia. Prawdziwe różnice między pokoleniami X, Y, Z, baby boomersami i cichym pokoleniem oraz co one oznaczają dla przyszłości zachodniego świata

We współczesnym świecie żyją przedstawiciele sześciu pokoleń:

  • cichego pokolenia, urodzeni w latach 1925–1945;
  • baby boomersów, urodzeni w latach 1946–1964;
  • pokolenia X, urodzeni w latach 1965–1979;
  • milenialsów (pokolenia Y), urodzeni a latach 1980–1994;
  • pokolenia Z, urodzeni w latach 1995–2012;
  • jeszcze nienazwanych kohort, urodzonych po roku 2012.

Mają oni bardzo różne doświadczenia życiowe, a co za tym idzie – można przypuszczać, że ich przekonania i zachowania również są zupełnie odmienne. Na czym jednak polegają te różnice, jakie są ich przyczyny i jak głęboko sięgają?

Jean Twenge, profesorka psychologii i „najwybitniejsza ekspertka w dziedzinie zmian pokoleniowych” (jak ją nazwała Lisa Wade, autorka książki American Hookup), czerpie ze skarbnicy wieloletnich badań i baz danych, aby odpowiedzieć na ważne pytania: czy rzeczywiście definiują nas ważne zdarzenia historyczne, takie jak Wielki Kryzys w wypadku cichego pokolenia czy ataki z 11 września 2001 roku w wypadku milenialsów? A może – jak twierdzi Twenge – tym, co różnicuje pokolenia, jest szybki postęp techniczny? Twenge z właściwą sobie wnikliwością docieka, czego pragną od reszty życia przedstawiciele cichego pokolenia i baby boomersi; w jaki sposób pokolenie X mierzy się z wyzwaniami wieku średniego; jakimi ideałami kierują się milenialsi jako rodzice i pracownicy; oraz jak pandemia COVID-19 zmieniła członków pokolenia Z. To tylko niektóre z fascynujących tematów poruszonych w tej książce.

Zaskakujące, zajmujące i pouczające, “Pokolenia” na zawsze zmienią sposób, w jaki patrzysz na swoich rodziców, rówieśników, współpracowników i dzieci, bez względu na to, z którym pokoleniem się utożsamiasz.

Jean M. Twenge, profesorka psychologii na Uniwersytecie Stanowym w San Diego, jest autorką ponad stu publikacji naukowych i kilku książek opartych na prowadzonych przez siebie badaniach, między innymi Pokolenia, iGen i Generation Me. Jej badania opisywano w takich gazetach i czasopismach, jak „Time”, „The Atlantic”, „Newsweek”, „The New York Times”, „USA TODAY” i „The Washington Post”. Występowała również w programach telewizyjnych Today,Good Morning America,Fox and Friends i CBSThis Morning oraz na antenie National Public Radio.

“Pokolenia” to kolejny tytuł psychologiczno-historyczny od Smaku Słowa. Polecamy również wydaną wcześniej książkę “iGen”.

Ofiary. Blix i Ramm na tropie zbrodni. Część V

Polecamy nowy intrygujący thriller z serii o Alexandrze Blixie i Emmie Ramm autorstwa jednego z najlepszych norweskich duetów pisarskich. Alexander Blix jest byłym szefem ekipy śledczej, który stracił wszystko: pracę i córkę. Dawni koledzy z policji trzymają go na dystans. Kiedy więc kontaktuje się z nim nieznajomy mężczyzna i ujawnia, że popełnił zbrodnię, która od dwóch lat nie daje Blixowi spokoju, były policjant zostaje z tym sam. Jego dawna współpracowniczka i była dziennikarka Emma Ramm pracuje właśnie nad sprawą mężczyzny podejrzewanego o zabójstwo kobiety, który został aresztowany, mimo że ciała ofiary nie odnaleziono.

Byli partnerzy pomagają sobie nawzajem. Ale gdy na miejscu zbrodni zostają ujawnione odciski palców Blixa, Alexander boi się, że dopadły go demony przeszłości. Wiele wskazuje na to, że dawna ofiara przemocy podjęła specyficzną formę terapii…. “Ofiary” to powieść kryminalna mówiąca o ranach, jakie nosimy w sobie przez całe życie, i o tym, co z nimi robimy.

„Mocno napisana i trzymająca w napięciu. (…) Przede wszystkim jest w tej powieści żar i pasja, jakich nigdy wcześniej nie czułem.” – „Dagbladet”, Norwegia

„W przypadku Engera i Horsta suma jeden plus jeden jest większa niż dwa. (…) Jørn Lier Horst i Thomas Enger stworzyli zabawną i dobrze napisaną powieść trzymającą w napięciu.” – NRK, Norwegia

„Horst i Enger wiedzą, jak się buduje solidną, pełną napięcia narrację. To lektura, której nie można przerwać. Obiecująca jest chemia między Ramm i Blixem, a zwłaszcza pogłębiony portret Emmy.”- „Göteborgs-Posten”, Szwecja

W serii kryminalnej “Blix i Ramm na tropie zbrodni” ukazały się dotychczas następujące książki: “Punkt zero”, “Zasłona dymna”, “Nieobliczalni” i “Blizny”.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

0 Shares:
Może zainteresować Cię także