Święto zakochanych to dobra okazja, żeby przypomnieć swoim partnerom o tym, jacy są dla nas ważni. Z tej okazji warto podarować najbliższym interesującą książkę. Mamy dla Was kilka pomysłów.

Dla niego

Czerwona ziemia

Znany i doceniany w PRL reportażysta przybywa na Madagaskar, by poznać jego historię i panoramę społeczną oraz zebrać materiały do nowej książki. Wyspa jeszcze przed II wojną światową stała się polską kolonią i zachowała odrębność polityczną. Kiedy dziennikarz stawia pierwsze kroki w Nowej Warszawie na Madagaskarze, nic nie zapowiada, jak blisko znajduje się oko cyklonu, w którym ścierają się stary porządek z nowym. Czy warto kłaść na szali życie w imię prawdy i rzetelności dziennikarskiej? Czy jest możliwe przeżyć wśród wygasłych wulkanów, wśród ludzi o sercach kipiących nienawiścią i żądzą władzy

Kryzysowa narzeczona

Debiut prozatorski autora tekstu przeboju „Kryzysowa narzeczona”. To pozycja nie tylko dla entuzjastów Lady Pank! Ten fan ciężkich brzmień miał nieszczęście urodzić się po złej stronie żelaznej kurtyny, ale ostatecznie to może dobrze dla dzisiejszych czytelników? Autor barwnie i ze swadą opowiada o młodości w PRL-owskiej Polsce, potrzebie buntu, miłości i światowym rocku, którego urok napędzał pokoleniową wyobraźnie. Mogielnicki w swojej powieści kipi młodzieżową energią, nie stroni od dosadnego, cierpkiego humoru i w bezkompromisowy sposób opowiada o tym, jak to było z tą „kryzysową narzeczoną”.

Zaginieni

Ciekawa, wciągająca historia kryminalna. Gabriela i Rafał spędzają romantyczny weekend nad jeziorem. Pewnej nocy zostają jednak napadnięci we własnym namiocie. Po jakimś czasie dziewczyna odzyskuje przytomność, ale nigdzie nie ma jej chłopaka… wygląda na to, że zaginął. Podejrzenia padają na mającego problemu z narkotykami Jacka, ale zostaje on uniewinniony. Akcja powieści rozgrywa się kilkanaście lat po tej tragicznej nocy. Pewne niespodziewane wydarzenia sprawiają, że stara, nierozwiązana sprawa przybiera zupełnie nowy obrót. Co przydarzyło się Rafałowi? A może on wciąż żyje?

Dla niej

Pakistańskie wesele

Książka, która obala mity o Pakistanie i jego mieszkańcach. Zdjęcie autorki na okładce wpisuje się w nurt orientalnej literatury kobiecej, jednak niczym partyzant w przebraniu przemyca promowanie wartości rodzinnych, szacunku do starszych i akceptacji różnorodności. Niewątpliwą wartością publikacji jest ogromne poczucie humoru autorki i szczegółowe opowieści strojów oraz tradycyjnego przebiegu trzydniowej uroczystości weselnej zorganizowanej dla 800 gości. To lekka lektura, przy której można się zdystansować od rzeczywistości

Opowiem o tobie gwiazdom

Debiutancka powieść znanej polskiej blogerki, która pisała opowiadania już od najmłodszych lat. Kanał Edyty Prusinowskiej na YT śledzą rzesze fanów. Prozatorski debiut był w jej przypadku tylko kwestią czasu. Po śmierci siostry Astrid – jedna z bohaterek tej sympatycznej książki – chce wyprowadzić się z rodzinnego miasta. Kończy liceum i wraz z przyjaciele postanawia wyruszyć w podróż. Wkrótce poznają nowe osoby i zbliżają się do siebie. To nie jest jednak książka o mocy przyjaźni. To opowieść o młodych ludziach, którzy mimo przeciwności losu dążą do odnalezienia swojego szczęścia.

Czuła przewodniczka

Książka znanej psycholożki, felietonistki „Wysokich obcasów”. To merytoryczny z psychologicznego punktu widzenia przewodnik po kobiecej osobowości. Książce nie brak również poetyckiej refleksji i literackiego uroku. Tytułowa przewodniczka bowiem to kobieca mądrość i intuicja. Jeśli czujesz, że w Twoim życiu jest za dużo powinności – jeśli masz wrażenie, że nie wykorzystujesz swojego potencjału, że brakuje ci radości – ta książka jest dla Ciebie. Ten poradnik pozwoli Ci odpowiedzieć na pytania o to, kim tak naprawdę jesteś, czego chcesz, o czym marzysz. Czas na kobiecą drogę do poznania siebie!

Anne z Zielonych Szczytów

To bezsprzecznie jedna z najbardziej rozpoznawalnych powieści wszech czasów. Tym razem została wydana w nowym – najbliższym oryginałowi – tłumaczeniu autorstwa Anny Bańkowskiej. Czemu zatem z zielonych „Szczytów”, a nie zielonego „Wzgórza”, jak do tej pory? Pora bowiem oddać głos oryginałowi. Tłumaczka przyznaje się do „zdrady” nawyków związanych z książką Montgomery, wyznając: „(…) przyznaję się do winy: zabiłam Anię, zburzyłam Zielone Wzgórze i pozbawiłam je pokoiku na facjatce. Proszę jednak o łagodny wymiar kary, zważywszy na to, że ktoś kiedyś musiał się podjąć tego niewdzięcznego zadania”. Przygody jedenastoletniej Anne Shirley pozostają jednak te same! To pełna humoru opowieść o dorastaniu, która urzekła czytelników na całym świecie. „Anne z Zielonych Szczytów” to absolutna klasyka, po którą sięga się wielokrotnie – niezależnie od wieku!

Dla Was dwojga

Lalka

Jedna z najbardziej kultowych książek w historii polskiej literatury. Komu trzeba przedstawiać Stanisława Wokulskiego i Izabelę Łęcką? Kto nie kibicował staremu subiektowi, Rzeckiemu? Może z okazji Walentynek warto byłoby raz jeszcze wybrać się na spacer po Warszawie z tymi legendarnymi bohaterami, których stworzył Prus? Wydana po raz pierwszy w 1890 roku – wcześniej publikowana w odcinkach w dzienniku „Kurier Codzienny” – powieść ta łączy pokolenia Polaków.

Kości, które nosisz w kieszeni

Olśniewający debiut, który zdobył tegoroczną nagrodę Paszportów Polityki w dziedzinie literatura. To świeża, poetycka opowieść o dorastaniu w Pabianicach, mieszczących się pod Łodzią. Dzieje biednej rodziny na tle prowincjonalnego miasta pod piórem Barysa przybierają baśniowy, tajemniczy klimat. Główna bohaterka, dorastająca nastolatka, zmaga się z trudną, dysfunkcyjną rodziną, historią i codziennością pełną niezrozumiałych, często okrutnych zasad. To świetna historia, okrzyknięta przez krytyką „proletariackim eposem”. Rzecz, której brakowało na polskim rynku literackim.

Wiedźmin. Ostatnie życzenie

Kultowy świat fantasy wykreowany przez Andrzeja Sapkowskiego to globalny fenomen, niemający sobie równych, jeśli idzie o klimat i atmosferę. Książki o legendarnym Geralcie podbiły serca czytelników na całym świecie. „Ostatnie życzenie” to zbiór opowiadań, traktujących o samych początkach historii wiedźmina z Rivii. Jak Geralt poznał Yennefer? Skąd pochodzi? Jakie było jego pierwsze zlecenie? Opowiadanie te pozwalają raz jeszcze wyruszyć traktami tego niebezpiecznego, mrocznego świata, w którym wciąż kryją się tysiące potworów do ubicia…

Dla miłośników literatury azjatyckiej

Prawo linii

Koreańska historia dwóch kobiet – a jednocześnie dwóch bolesnych utrat i ścieżek poszukiwania prawdy. Se-o odizolowała się od świata i zamknęła w domu z ojcem. Krzywda, jakiej doznała, sprawiła, że chce całkowicie zniknąć. Tymczasem jej dom również nie jest bezpiecznym miejscem. Z kolei Ki-Jeong jest nauczycielką, ale całkowicie zagubioną i w głębokim kryzysie; tak zawodowym, jak i życiowym. Pewnego dnia otrzymuje wiadomość, która wszystko zmieni. Losy obu kobiet połączą się w zaskakujący sposób. To ciekawa i śmiała proza, opowiadająca o smutku i rozgoryczeniu, ale także o niegasnącej sile nadziei. Ta literacka opowieść to również rozrachunek z ciemną stroną morderczego, koreańskiego kapitalizmu.

Podziemie pamięci

Kultowa autorka światowego bestsellera „Ukochane równanie profesora”, który również w Polsce został przyjęty z powszechnym entuzjazmem, wraca z kolejną prozą, tym razem nieco bardziej posępną i cierpką, ale bezsprzecznie świetnie napisaną. Mieszkańcy pewnej bezimiennej wyspy żyją w świecie,  w którym z dnia na dzień giną przedmioty codziennego użytku. Wraz z nimi blednie ludzka pamięć – i o to właśnie chodzi tajnej, totalitarnej policji, która chce zapanować nad duszami mieszkańców. W jaki sposób można przeciwdziałać okrutnej władzy? Książka Ogawy przypomina najlepsze literackie dystopie, takie jak „Rok 1984” Orwella czy „Nowy wspaniały świat” Huxleya.

Dla miłośników militariów

Bohaterowie Pacyfiku

Niezwykła, wciągająca książka historyczna o pilotach lotniskowców amerykańskich. Autor przybliża kulisy powstawania słynnych dywizjonów, przebiegu ich szkolenia i sylwetki najwybitniejszych pilotów. Pokazuje ich drogę od rekrutacji do walk, w których brali udział – zarówno w ramach operacji „Torch”, jak i w zmaganiach na Pacyfiku. Piloci, często anonimowi w wielu opracowaniach o wojnie, w tej napisanej z rozmachem książce w końcu odzyskują swoją tożsamość. A przecież to właśnie przede wszystkim oni wygrali wojnę na Pacyfiku! Pozycja ta powinna zainteresować wszystkich, którzy pasjonują się militariami i historią Drugiej Wojny Światowej.

Dla miłośników sztuki

Podstawowe pojęcia historii sztuki

Ta absolutnie klasyczna i wydana po raz pierwszy w 1915 roku książka to jedna z najważniejszych pozycji dla współczesnej refleksji nad historią sztuki. Wniosła ona bowiem cały szereg nowych narzędzi badawczych, takich jak analiza strukturalna i opisowa koncepcja metody historycznej. Pisząc o „formie” dzieł sztuki, Wolfflin nie ma sobie równych. Autor dokonał również bardzo wpływowego podziału w historii sztuki na styl klasycystyczny i barokowy. To idealna pozycja dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o sztuce – malarstwie, rzeźbie i architekturze.

Dla lubiących podróże i dobre jedzenie

Cafe Museum

Fascynująca, napisana z prawdziwą pasją książka podróżniczo-kulinarna, w której lubiany przez wszystkich dziennikarz, podróżnik i kucharz prowadzi czytelnika po „swojej Europie”, czyli śladem dawnej, wielonarodowej monarchii habsburskiej. Makłowicz w osobistej narracji opowiada o ludziach, jedzeniu i legendach spowijających to, co niegdyś było „cesarsko-królewskie”. Przywołuje do życia świat już nieistniejący, próbuje go wskrzesić, wiedząc, że pamięć potrafi przetrwać najdłużej w smakach i zapachach. To wciągająca, podróż wiodąca przez m.in. Wiedeń, Transylwanię, Sarajewo; od węgierskich ruin po Galicję i Adriatyk, Makłowicz z czułością pochyla się nad dawną Europą Środkową i wydobywa z niej to, co najsmaczniejsze.

Seria Wielkie Litery dla ukochanego i ukochanej z wadą wzroku

Wielkie Litery

Wielkie Litery

Seria Wielkie Litery to bezprecedensowa, jedyna polskim rynku inicjatywa skupiająca kilkudziesięciu wydawców publikujących książki z dużą czcionką. Specjalne wydania znanych bestsellerów wydawane są z myślą o czytelnikach i czytelniczkach z wadą wzroku. Książki z serii Wielkie Litery gwarantują komfort lektury. W kolekcji znajduje się już kilkaset pozycji – począwszy od najlepszych kryminałów i thrillerów po literaturę obyczajową i najbardziej wciągające seriale. To idealny prezent dla ukochanej i ukochanego z wadą wzroku.

Dla niezdecydowanych

Kreator rozwiązań

Jak osiągnąć zamierzony cel? Albo inaczej: jak zdecydować o celu, w kierunku którego chce się podążyć? Jak zaplanować swoje działania, żeby odnieść sukces? Ten ciekawy poradnik pomoże ci uświadomić sobie czego pragniesz. Chcesz zacząć „od nowa”, zmienić coś w sobie i swoim otoczeniu? „Kreator rozwiązań” to swoista pigułka energii i świetny początek dla każdej zmiany. Autor jest uznanym trenerem personalnym i psychologiem, zafascynowanym ludzką naturą. Czas podjąć dobry wybór.

Jak mniej się męczyć

Myślisz zbyt dużo? Czujesz się przytłoczona otaczającym Cię banałem? Uważasz, że reguły, zgodnie z którymi zbudowany jest ten świat, są niesprawiedliwe, bezsensowne i zupełnie do ciebie nie pasują? Może jesteś osobą nadwydajną mentalnie! Ta książka pomoże zrozumieć ci, co myślą zwyczajni ludzie. Książka ta wyjaśnia schematy, jakimi biegną myśli „normalnych” osób. Ten niebanalny poradnik pozwoli odnaleźć swoje miejsce każdemu, kto myśli zbyt wiele i często czuje się niezrozumiały. Jeśli chcesz w końcu zrozumieć komunikaty wysyłane przez otoczenie, zdobyć kod do rzeczywistości i poczuć się dobrze w towarzystwie osób neurotypowych, koniecznie ją przeczytaj!

Siła nawyku

Nawyki i przyzwyczajenia mają potężną moc. To wręcz druga natura człowieka! To z nich składa się nasza codzienność: nałogowo palimy, bezustannie sprawdzamy skrzynkę i wiadomości na Facebooku, ciągle wybieramy nieodpowiednich partnerów… często postępujemy wobec jednego, powtarzającego się wzoru, nie będąc nawet tego świadomi. W swojej książce Charles Duhigg udowadnia, że wyrobienie nowych nawyków – nawet tych najdrobniejszych i najmniej znaczących – może diametralnie zmienić życie i funkcjonowanie społeczeństw, przedsiębiorstw, grup zawodowych… Autor na sprawdzonych przykładach dowodzi, że świadoma zmiana nawyków skutecznie pomagają osiągać wymarzone cele.

Dla miłośników nauki

Błąd Galileusza

Słyszeliście o czymś takim jak „panpsychizm”? To całkiem nowa teoria świadomości, wystosowana przez znanego i docenionego na całym świecie filozofa, zajmującego się ludzkim mózgiem i umysłem. Jak wiadomo, zrozumienie, co jest źródłem świadomości to jedno z największych wyzwań współczesnej nauki. Goff w sposób jasny i zrozumiały argumentuje na rzecz swojej pan-psychicznej teorii. To pogląd, wedle którego świadomość nie ogranicza się wyłącznie do istot biologicznych, lecz stanowi podstawową cechę całej fizycznej materii – od cząstek subatomowych do ludzkiego mózgu. Ta fascynująca książka napisana jest językiem jasnym i przystępnym, ale nie tracącym głębi i inspirującym do refleksji.

14 Shares:
Może zainteresować Cię także